Kultura

Skupina Pode Bal se vrátila se šokujícím projektem Malík Urvi II

25.3.2010 12:44 V holešovické Galerii DOX je od čtvrtka 25. března vystaven projekt skupiny Pode Bal, jenž je nazván Malík Urvi II. Velkoformátovým vyobrazením třiatřiceti soudců a státních zástupců, kteří se účastnili politických procesů minulého režimu, dosahuje exhibice umělecké i sociální roviny.

Vedle nesporného politického apelu na společnost jde podle organizátorů také o výtvarné zpracování, umění portrétu. Výstava nemá ambici přinášet dosud neznámé případy.

Michal Šiml ze skupiny Pode Bal upřesnil: "Jedná se o portréty s nakolážovaným pozadím vytvořeném z nashromážděných materiálů Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných o soudních procesech toho konkrétního soudce či státního zástupce. "

Výtvarníci se shodli na tom, jak jednoduché je tvořit portréty lidí sedících v ateliéru oproti těmto tvářím, jež se v podstatě skrývají, jejich podoba není veřejnosti známa a někteří dokonce nebyli vypátráni. Jejich tváře jsou proto na obrazech zabíleny.

„Sehnat fotografie soudců byl velký problém. Někteří byli ale úplně nedosažitelní a v případě státních zástupců se jednalo o nadlidský úkol. Pokud by nám někdo v průběhu výstavy poslal fotografie, exponáty podle nich dokončíme," doplnil jeden z organizátorů Petr Motyčka. Zároveň se nebrání zapůjčení expozice do jiných galeriíí či prostor, jež projeví zájem.

Hodnocení: 60 %

 

MALÍK URVI II

25. března–17. května 2010

Galerie DOX, Poupětova 1, Praha 7

Karolina Zarzycká, Novinky

nahoru

Kultura:

Hudebník a producent Michal Dvořák: Vytváříme něco nového

-

dnes 07:44 Michal Dvořák je nejen členem skupiny Lucie,...

Češi se často stydí za to, že sledují telenovely

-

včera 21:01 O některých televizních seriálech a pořadech si Češi...

Dinosaur Pile-Up: Nikdy nemáme pocit, že už máme dost písniček

-

včera 15:25 Anglická rocková skupina Dinosaur Pile-Up letos v létě...

Letní Letná - život mezi nebem, zemí a haraburdím

-

včera 12:09 Jubilejní 15. ročník mezinárodního festivalu nového...

Beyoncé zjistila, že je potomkem otrokáře a otrokyně

-

včera 10:07 Zpěvačka Beyoncé se zabývala historií své rodiny a...

Multimediální Rusáci mají premiéru na výročí invaze

-

včera 07:22 Nové multimediální představení Rusáci o mladých Rusech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů