Zahraniční

Chceme jednání s Palestinci, řekl Netanjahu v USA, výstavbu v Jeruzalémě hájil

obrazek

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

FOTO: Jonathan Ernst , Reuters

23.3.2010 06:59 (aktualizováno: 23.3.2010 09:14) USA a Izrael mají zájem na urovnání neshod a co nejrychlejším obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Prohlásili to nejmenovaní izraelští činitelé po pondělní schůzce americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ve Washingtonu, napsala v úterý agentura AP. Premiér ale trvá na právu Izraele stavět nové domy ve Východním Jeruzalémě.

"Jeruzalém není osada, je to naše hlavní město," řekl Netanjahu v projevu na zasedání Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu a a dodal: " Židé Jeruzalém budovali 3000 let a budují ho i nyní."

Východní Jeruzalém Izrael okupoval během šestidenní války v roce 1967 a posléze ho anektoval, což ale mezinárodní společenství neuznalo. Současně ale Netanjahu řekl, že výstavba "žádným způsobem nevylučuje mírové řešení v podobě dvou států". Tedy že by vedle Izraele existoval i palestinský stát. Zdůraznil, že Izrael chce, aby Palestinci "byli našimi sousedy a žili svobodně". Vyzval také předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, aby "přišel a vyjednal mír".

Na stejné akci ještě předtím vystoupila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ktrerá zůdraznila pevnost americkoizraelských vztahů, ale současně uvedla, že pokračující rozšiřování osad na okupovaných územích podminovává americkou roli v mírovém procesu.

Clintonová a Netanjahu jednali dvě hodiny

Clintonová a Netanjahu poté dvě hodiny soukromě jednali. Podle mluvčího ministerstva zahraničí P. J. Crowleyho ministryně s premiérem diskutovali o "specifických akcích, jež by měly být uskutečněny pro zlepšení ovzduší a pokračování jednání".

"Naším cílem zůstává vytvoření ovzduší důvěry, aby se strany (Izrael a Palestinci) mohly začít věnovat stěžejním záležitostem s pomocí zprostředkovatelské role USA a posléze přistoupit k přímým rozhovorům," prohlásil mluvčí.

Netanjahu podle izraelského tisku při dlouhé diskusi Clintonové ukázal údaje a grafy o výstavbě.

Židovský stát nepřímé rozhovory s Palestinci zabrzdil nedávným oznámením o výstavbě 1600 bytů pro Židy v oblasti východního Jeruzaléma.

Clintonová ve vystoupení kritizovala i palestinskou stranu za podněcování k násilí.

aš, Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Rumunská vláda se chce zbavit šéfky protikorupční prokuratury

-

včera 23:20 Rumunský ministr spravedlnosti vyzval k odvolání šéfky...

Poznali se na seznamce pro muslimy, později spolu plánovali atentát ve Velké Británii

-

včera 21:26 Londýnský soud vynesl ve čtvrtek vysoké tresty pro...

V Německu vzplál autobus plný studentů, z jeho patra vyskakovali už za jízdy

-

včera 20:53 Dvoupatrový autobus s 55 lidmi na palubě začal ve...

Ukrajina chce pořádek. Třeba i s radikály

-

včera 20:38 Když šest stovek mužů v šedočerných maskáčích...

Začal „brexodus”? Británii opouští nejvíce občanů EU za poslední desetiletí

-

včera 19:07 Počet lidí z Evropské unie, kteří do loňského září...

Nizozemský parlament uznal masakr Arménů za genocidu

-

včera 19:04 aktualizováno Nizozemský parlament ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby