Zahraniční

Chceme jednání s Palestinci, řekl Netanjahu v USA, výstavbu v Jeruzalémě hájil

obrazek

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

FOTO: Jonathan Ernst , Reuters

23.3.2010 06:59 (aktualizováno: 23.3.2010 09:14) USA a Izrael mají zájem na urovnání neshod a co nejrychlejším obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Prohlásili to nejmenovaní izraelští činitelé po pondělní schůzce americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ve Washingtonu, napsala v úterý agentura AP. Premiér ale trvá na právu Izraele stavět nové domy ve Východním Jeruzalémě.

"Jeruzalém není osada, je to naše hlavní město," řekl Netanjahu v projevu na zasedání Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu a a dodal: " Židé Jeruzalém budovali 3000 let a budují ho i nyní."

Východní Jeruzalém Izrael okupoval během šestidenní války v roce 1967 a posléze ho anektoval, což ale mezinárodní společenství neuznalo. Současně ale Netanjahu řekl, že výstavba "žádným způsobem nevylučuje mírové řešení v podobě dvou států". Tedy že by vedle Izraele existoval i palestinský stát. Zdůraznil, že Izrael chce, aby Palestinci "byli našimi sousedy a žili svobodně". Vyzval také předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, aby "přišel a vyjednal mír".

Na stejné akci ještě předtím vystoupila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ktrerá zůdraznila pevnost americkoizraelských vztahů, ale současně uvedla, že pokračující rozšiřování osad na okupovaných územích podminovává americkou roli v mírovém procesu.

Clintonová a Netanjahu jednali dvě hodiny

Clintonová a Netanjahu poté dvě hodiny soukromě jednali. Podle mluvčího ministerstva zahraničí P. J. Crowleyho ministryně s premiérem diskutovali o "specifických akcích, jež by měly být uskutečněny pro zlepšení ovzduší a pokračování jednání".

"Naším cílem zůstává vytvoření ovzduší důvěry, aby se strany (Izrael a Palestinci) mohly začít věnovat stěžejním záležitostem s pomocí zprostředkovatelské role USA a posléze přistoupit k přímým rozhovorům," prohlásil mluvčí.

Netanjahu podle izraelského tisku při dlouhé diskusi Clintonové ukázal údaje a grafy o výstavbě.

Židovský stát nepřímé rozhovory s Palestinci zabrzdil nedávným oznámením o výstavbě 1600 bytů pro Židy v oblasti východního Jeruzaléma.

Clintonová ve vystoupení kritizovala i palestinskou stranu za podněcování k násilí.

aš, Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Občanům EU žijícím v Británii budou stačit odpovědi na tři prosté otázky

-

dnes 17:20 Pokud budou chtít občané EU žít i po brexitu ve...

Členské země mají právo odejmout postavení uprchlíka, tvrdí soud EU

-

dnes 16:38 Ustanovení směrnice Evropské unie o uprchlících, která...

Rakousko se soustředí na boj s migrací, řekl na summitu s V4 Kurz

-

dnes 16:03 aktualizováno Evropská unie se za nadcházejícího...

Transatlantické pouto slábne, ale mělo by být zachováno, řekl šéf NATO

-

dnes 15:38 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens...

Ať dají malého Trumpa do klece s pedofily, napsal herec Fonda

-

dnes 15:08 První dáma USA Melania Trumpová požádala ochrannou...

Vliv Číny na KLDR roste, vztahy jsou po návštěvě Kima v Pekingu nadstandardní

-

dnes 13:22 Dvoudenní návštěva severokorejského vůdce Kim Čong-una...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů