Finance

Týden na trzích: Fed pomohl akciím pokračovat v růstu

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters

19.3.2010 13:31 Americké akcie za sebou mají další úspěšný týden, ke kterému pomohlo zasedání americké centrální banky. Rizika do budoucna ale stále zcela nevymizela.

Akciové indexy v Evropě i v USA si připsaly další úspěšný týden. Nic na tom nezměnilo ani překvapivé prohlášení německé kancléřky Merkelové, která začala couvat před případnou pomocí Řecku, což vedlo k dalšímu výraznému nárůstu rizikové prémie na řeckých státních dluhopisech. Tato epizoda však na celkový sentiment na trzích měla jen malý dopad.

Obchodníky totiž v týdnu dokázaly uklidnit daleko důležitější zprávy, které přišly z USA, kde rozhodovala americká centrální banka (Fed) o úrokových sazbách a dalším vývoji měnové politiky.

Americký Fed obchodníky opět nenechal na holičkách a podle očekávání podržel sazby beze změny na rekordně nízké úrovni 0,25 %. Společně se svým rozhodnutím navíc zveřejnil doprovodný komentář, ve kterém opět zopakoval, že hodlá takto nízkou úroveň sazeb udržovat na dostatečně dlouhou dobu, což v důsledku znamená, že by sazby v USA nemusely růst ještě minimálně šest měsíců.

Americká ekonomika pokračuje ve stabilizaci

Hlavním motorem růstu cen akcií a ostatních rizikovějších aktiv bylo ale především vyjádření Fedu na adresu síly americké ekonomiky. Přes rizika na trhu s bydlením totiž Fed konstatoval, že ekonomická aktivita nadále pozvolna zesiluje, situace na trhu práce se stabilizuje a výdaje firem na nákup kapitálových statků začínají výrazně stoupat.

Až překvapivě prorůstový komentář proto dal zapomenout na veškerá rizika, která akciové trhy svazovala ještě začátkem roku, a pomohl americkému indexu S&P500 dostat se až nad hranici 1 150 bodů, kde se naposledy pohyboval koncem září 2008. Přes výprodej akcií ze začátku roku tak březen zdá se definitivně ovládl optimismus.

Současná situace se v mnohém podobá loňskému březnu, kdy si akciové indexy sáhly na své třináctileté minimum, ze kterého již následně pouze stoupaly. Zatímco v minulém roce ale pomáhala cenám akcií vzhůru pokračující snaha vlád a centrálních bank stimulovat ekonomiku, nadcházející měsíce se mohou nést ve zcela opačném duchu.

Jak totiž potvrdil Fed ve svém doprovodném komentáři z minulého týdne, bude to právě letošní březen, kdy pozbude platnost program na nákup cenných papírů krytých hypotékami, kterých Fed stačil od minulého roku nakoupit za 1 250 mld. USD. S postupným stahováním svých podpůrných opatření začíná o pár měsíců později také Evropská centrální banka. Fiskální stimuly navíc rovněž začnou odeznívat, když například v USA příští měsíc skončí platnost vysokých daňových slev, jež v USA dostávaly domácnosti, které se rozhodly k nákupu nového bydlení.

Spíše než zdrojem dobré nálady proto může být již brzy měnová politika důvodem k obavám. Bez podpory ze strany centrální banky totiž nebude hybné síly, která by pomáhala cenám akcií a ostatních rizikovějších aktiv v růstu, vzhledem k tomu že se banky v USA a Evropě stále zdráhají úvěrovat soukromý sektor.

Výhled na příští týden

V nejbližších dnech ale o náladě na trhu budou rozhodovat především nově příchozí ekonomická data. Z těch nejzajímavějších přinese příští týden z Evropy například německý index podnikatelské důvěry (IFO), nebo výsledky aktivity výrobního sektoru a sektoru služeb v eurozóně. Spojené státy pak zveřejní ukazatel objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a především velmi očekávané výsledky z trhu s bydlením, který zůstává Achillovou patou americké ekonomiky.

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

nahoru

Finance:

Ženy před partnery tají úspory, muži dluhy

-

včera 00:01 Devět z deseti Čechů má před svým partnerem tajemství....

Češi jsou zodpovědnější, podmínkám úvěrových smluv věnují víc času

-

14.7. 03:30 Češi se ve vztahu k úvěrům a jejich podmínkám chovají...

Polovina mladých neví, kolik rodiče platí za bydlení

-

13.7. 04:46 Náklady spojené s bydlením, tedy nájem, splátka...

Výběr z bankomatu v cizině se může prodražit

-

12.7. 04:02 Řada Čechů mířících na letní dovolenou místo návštěvy...

Atraktivita stavebního spoření je nejvyšší za sedm let, zájem mají hlavně mladí

-

11.7. 07:58 Stavební spoření se opět dostává do popředí zájmu....

Finanční poradna: Při nakupování ve slevách se nenechte napálit

-

10.7. 09:07 Letní výprodeje jsou v plném proudu. Obchody lákají na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů