Domácí

Solární elektřina má začít zlevňovat, rozhodla Sněmovna

17.3.2010 10:41 Sněmovna ve středu schválila vládní návrh novely zákona, která umožní státu zlevňovat výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických zdrojů. Ty by se ročně mohly snižovat až o více než pět procent. Návrh nyní poputuje do Senátu.

V posledních letech se rozmohla výstavba solárních elektráren, jejichž energie je vykupována za zvýhodněnou cenu. Z celého odvětví se tak stal významný byznys, s rychlostí jehož rozvoje nikdo nepočítal. Stát tak solární energii neúměrně dotuje.

Za rychlé přijetí novely se zasazovaly i tři velké firmy, které obchodují s elektřinou. Šéfové společností ČEZ, E.ON a Pražské energetiky se na poslance obrátili v otevřeném dopisu. Varují mimo jiné před přetížením přenosové soustavy.

Martin Bursík

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Poslanec Strany zelených Martin Bursík upozornil, že poslanecké pozměňovací návrhy jsou šité na míru společnosti ČEZ, která by na nich podle něj jako největší hráč na trhu s fotovoltaikou profitovala.

Bursík se zasazoval o přijetí původního vládního návrhu. K němu se ústy Milana Urbana přihlásila i ČSSD. Novelu představil poslancům ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Pozměňovací návrh hospodářského výboru, který chtěl, aby  se ceny mohly snižovat až o čtvrtinu ročně, obhajoval před kolegy Oldřich Vojíř z ODS.

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

Varianta vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů má logiku, připustil Stropnický

-

dnes 14:56 Ministr zahraničí v demisi a místopředseda hnutí ANO...

Matějská pouť láká na obří kolotoč, padací věž či na ponorku

-

dnes 12:54 Video: V Praze na Výstavišti o víkendu začala Matějská...

Klausovo centrum muselo vrátit statisíce insolvenčnímu správci

-

dnes 12:21 Občanské sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku...

Česko se probudilo do mrazivého rána, teploty spadly i pod minus 20

-

dnes 09:35 aktualizováno Česko se v neděli probudilo do mrazivého...

Odvolat Okamuru? Poslanci ANO rozpolceni

-

dnes 04:00 Babišovi poslanci se dostali do delikátní situace....

Naganský expres míří do muzea

-

dnes 02:30 Záchrana „Naganského expresu“ se po několika letech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby