Finance

EU chce zpět milióny eur za špatně přidělené dotace

16.3.2010 20:46 Evropská unie nařídila vládám členských zemí, aby vrátily celkem 346,5 miliónu eur, tedy v přepočtu 8,8 miliardy korun, z dotací, které dostaly za poslední dekádu neprávem. Přes třetinu z toho má vrátit Řecko. Česka se nařízení netýká.

Po Řecku požaduje komise zpět 132,4 milionu eur kvůli přetrvávajícím nedostatkům ve výkazech o produkci bavlny, olivového oleje, ovoce a zeleniny. Polsko musí vrátit 92 miliónů eur, Španělsko 49 miliónů eur., Británie s Nizozemskem po 18 miliónech.

Komise uvádí, že se chybné platby objevily v řadě oblastí od pěstování ovoce a zeleniny přes produkci suchého krmiva po chybné refundace za export.

Vracet mají prostředky také Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko i Francie a Německo. V seznamu figurují i Irsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Maďarsko, Portugalsko, Slovensko a Švédsko.

EU v posledních letech udělala v zemědělských subvencích značné škrty. Přesto tyto dotace tvoří kolem 40 procent celkového rozpočtu unie, tedy 55 miliard eur.

Podle AFP se tento konkrétní požadavek Česka sice netýká, ale i zde narůstají pochybnosti o způsobu rozdělování unijních dotací.

gin, ČTK, Právo

nahoru

Finance:

Finanční poradna: Jak si poradit s reklamací či výměnou zboží

-

dnes 08:43 Vánoce a nevhodné či vadné dárky patří bohužel k sobě....

Stavební spoření je na špici oblíbenosti, popularita penzijního klesá

-

včera 03:00 Aktuální Barometr obliby spoření už poosmé vynesl...

Milión jako rezerva na penzi postačí

-

13.12. 08:58 Naprostá většina Čechů v produktivním věku se chová...

Dražší energii se vyhnete fixací ceny

-

12.12. 04:08 Ceny elektřiny se od ledna u většiny dodavatelů...

Co nabízejí před letošními Vánocemi operátoři

-

11.12. 01:29 Mobilní operátoři před Vánocemi tradičně připravili...

Na co si dát pozor na adventních trzích v zahraničí

-

10.12. 06:19 Každoročně mnoho Čechů vyráží v předvánočním období...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby