Zahraniční

Americké jaderné nosiče mohly na japonské území, přiznalo Tokio

obrazek

Japonský ministr zahraničí Kacuja Okada

FOTO: Lee Jae-Won , Reuters

9.3.2010 10:30 Japonská vládní komise v úterý potvrdila existenci tajných dohod mezi Tokiem a Washingtonem z období studené války. Do japonských přístavů podle nich mohly vplouvat americké lodě s jadernými zbraněmi na palubě a japonská letiště mohly využívat k mezipřistání americké jaderné bombardéry s atomovými bombami. Japonsko existenci smluv dosud popíralo.

Mezi tajné historické smlouvy, jejichž existenci vládní komise potvrdila, patří souhlas s kotvením amerických vojenských lodí s jaderným arzenálem na palubě v japonských přístavech. Jejich přítomnost přitom porušovala japonské principy striktně odmítající atomové zbraně. V Japonsku bylo po druhé světové uzákoněno, že nesmí na svém území jaderné zbraně vlastnit, vyrábět ani je na svém území skladovat.

"Je politováníhodné, že tato fakta byla veřejnosti utajena po tak dlouhou dobu, a to i po konci studené války," řekl na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí Kacuja Okada. V listopadu naznačil, že podobné dohody existovaly. [celá zpráva]

Ke zkoumání problematických historických dokumentů dal povel liberální středolevý premiér Jukio Hatojama. Ten se od svého nástupu do funkce v loňském roce snaží o otevřenější přístup, než jaký měla konzervativní strana, která vládla v Japonsku až na pár krátkých přestávek od padesátých let minulého století do loňska. Ta existenci dohod s USA opakovaně popírala, i když jich USA už část odtajnily.

aš, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Boje mezi Iráčany a Kurdy pokračují

-

dnes 20:52 Irácká armáda a šíitské milice se v pátek střetly s...

Kurdské milice předaly správu nad osvobozenou Rakkou místní radě

-

dnes 19:46 Američany podporované kurdsko-arabské Syrské...

Česko v otázce kvót ještě nemá vyhráno

-

dnes 19:17 Česku a jeho spojencům se podařilo získat důležitý...

Divoká prasata řádila v německé bance i optice, čtyři zranění

-

dnes 19:08 Čtyři lidi zranila v pátek divoká prasata, která se...

Stížnost kvůli případu Čecha zabitého v Británii dorazila k evropskému soudu

-

dnes 18:07 Evropský soud pro lidská práva dostal žádost o...

Mor se nedaří zastavit. WHO vyslala na Madagaskar své zdravotnické týmy

-

dnes 17:00 Epidemii smrtícího plicního a dýmějového moru na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby