Zahraniční

Americké jaderné nosiče mohly na japonské území, přiznalo Tokio

obrazek

Japonský ministr zahraničí Kacuja Okada

FOTO: Lee Jae-Won , Reuters

9.3.2010 10:30 Japonská vládní komise v úterý potvrdila existenci tajných dohod mezi Tokiem a Washingtonem z období studené války. Do japonských přístavů podle nich mohly vplouvat americké lodě s jadernými zbraněmi na palubě a japonská letiště mohly využívat k mezipřistání americké jaderné bombardéry s atomovými bombami. Japonsko existenci smluv dosud popíralo.

Mezi tajné historické smlouvy, jejichž existenci vládní komise potvrdila, patří souhlas s kotvením amerických vojenských lodí s jaderným arzenálem na palubě v japonských přístavech. Jejich přítomnost přitom porušovala japonské principy striktně odmítající atomové zbraně. V Japonsku bylo po druhé světové uzákoněno, že nesmí na svém území jaderné zbraně vlastnit, vyrábět ani je na svém území skladovat.

"Je politováníhodné, že tato fakta byla veřejnosti utajena po tak dlouhou dobu, a to i po konci studené války," řekl na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí Kacuja Okada. V listopadu naznačil, že podobné dohody existovaly. [celá zpráva]

Ke zkoumání problematických historických dokumentů dal povel liberální středolevý premiér Jukio Hatojama. Ten se od svého nástupu do funkce v loňském roce snaží o otevřenější přístup, než jaký měla konzervativní strana, která vládla v Japonsku až na pár krátkých přestávek od padesátých let minulého století do loňska. Ta existenci dohod s USA opakovaně popírala, i když jich USA už část odtajnily.

aš, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...

Budeme to považovat za akt války, reaguje KLDR na nové americké sankce

-

dnes 10:42 Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni...

Naprostý propadák, odsoudil Trump memorandum demokratů ke kauze ruského vlivu

-

dnes 07:20 Americký prezident Donald Trump odsoudil memorandum...

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby