Zahraniční

Japonskou princeznu prý šikanovali její spolužáci

obrazek

Japonská císařská rodina s princeznou Aiko

Profimedia.cz

5.3.2010 17:55 Japonská princezna Aiko (8) přestala chodit do druhé třídy elitní základní školy Gakušuin v Tokiu poté, co se stala terčem šikany chlapců z jiné třídy.

„Princeznu sužoval strach a bolesti žaludku, takže zůstala doma,“ sdělil médiím Isei Nomura, poradce dívčiných rodičů, korunního prince Naruhita (50) a korunní princezny Masako (45). Dodal, že princezna poté, co přišla ze školy v úterý předčasně domů, se tam odmítla vrátit.

„Škola přijala opatření“, citovala televize NHK nejmenovaného úředníka protokolu císařského dvora. „Doufáme, že kroky školy budou účinné a odstraní princezninu tíseň.“

Ředitel školy Motomasa Higašisonó na tiskové konferenci v Tokiu uvedl, že nemá zprávy o tom, že by došlo k vyslovené idžimě, což je japonský výraz pro šikanu. Incident označil „spíš za nepříjemnou shodu okolností či nedorozumění“.

Házeli si s její taškou

„Slyšel jsem, že když dívka odcházela ze školy a přezouvala se ze školních bot do vycházkových, náhle se k ní přiblížili dva chlapci a téměř se s ní srazili. To ji zřejmě velice vylekalo," řekl ředitel školy, kterou absolvovali dívčin dědeček a otec -  císař Akihito a princ Naruhito.

List Mainiči šimbun v pátek napsal, že chlapci na Aiko začali dorážet už loni v červenci - brali jí školní tašku a házeli si s ní, na chodbách běhali těsně kolem ní a pokřikovali na ni.

Její matka Masako, absolventka Harvardu, trpí od sňatku v roce 1993 těžkými depresemi kvůli tíživým a omezujícím pravidlům dvorní etikety a stresu, aby císařské rodině porodila syna.

V roce 1999 potratila, a ačkoli se její psychika postupně zlepšuje, na veřejnosti se objevuje zřídka a manžela doprovází výjimečně. Podle japonských médií, jež tařka posvátně ctí soukromí rodiny, na své dceři mimořádně lpí.

V roce 2006 se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi a princezně Kiko, narodil syn Hisahito. Ten je nyní třetí v pořadí následnictví japonského trůnu.

vpl, DPA, Právo

nahoru

Zahraniční:

EU dala Britům naději a zahájí debatu o tom, co bude po brexitu

-

dnes 11:46 aktualizováno Evropská unie dala Velké Británii...

Sexuální aféra producenta Weinsteina spustila v USA vlnu odhalující další případy

-

dnes 09:06 Skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina...

Skupina venezuelských soudců prchla před Madurem do Chile

-

dnes 08:35 Skupina venezuelských soudců jmenovaných parlamentem...

Evropská komise se bude zabývat tím, jak snížit finanční podporu Turecka

-

dnes 06:33 Evropská komise se začne zabývat možnostmi, jak snížit...

Severní Korea je blízko zdokonalení jaderného arzenálu, varoval šéf CIA

-

dnes 06:16 aktualizováno Severní Koreu dělí jen měsíce o dalšího...

Trumpův tým už se připravuje na příští volby, píše AP

-

dnes 06:08 Do volebního zápasu o druhý prezidentský mandát Donalda...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby