Domácí

Vybodovaných řidičů je už 24 tisíc, téměř všechno jsou muži

obrazek

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

5.2.2010 04:31 O řidičský průkaz po dosažení dvanáctibodové hranice na jeden rok přišlo v Česku k 31. prosinci už 24 212 motoristů. Z vybodovaných řidičů bylo 23 071 mužů (95,3 %) a 1141 žen (4,7 %). Ohroženo je ale dalších 4274 řidičů, kteří mají na svém kontě už 11 bodů.

Nějaký bod na svém kontě má v centrálním registru zaznamenáno celkem 669 999 řidičů, tedy v průměru každý desátý. Právu to ve čtvrtek potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Nejvíce bodovaných řidičů, 87 007, bylo v Jihomoravském kraji, Praze 83 215 a Středočeském kraji 72 634. Naopak nejméně bodovaných řidičů bylo v Karlovarském (25 082) a Libereckém (26 147) kraji.

Po přepočtu na registrované řidiče je ale nejvyšší podíl bodovaných řidičů v Karlovarském kraji – nějaký ten bod zde získal téměř každý sedmý řidič. Naopak nejméně obodovaných řidičů je v Pardubickém kraji, kde má nějaký bod jen každý dvanáctý motorista.

Varovný signál pro povinnou výměnu

Motoristé, kteří si ale ve čtvrtek po ránu přišli na úřady v celé ČR vyměnit nebo vyzvednout řidičský průkaz, měli smůlu. Vypadla totiž počítačová síť a úřady tak nemohly řidičáky žadatelům vydávat.

Výpadek sítě nastal už ve středu hodinu před půlnocí a trval až do včerejší desáté hodiny, kdy se konečně podařilo vydávání řidičáků na úřadech obnovit. „Centrální registr motoristů je sice náš, ale běží na linkách ministerstva vnitra,“ upřesnil Hanzelka.

Čtvrteční výpadek byl jen dalším varovným signálem pro probíhající povinnou výměnu řidičských průkazů. Svůj starý průkaz za nový si totiž musí nejpozději do letošního 31. prosince vyměnit všichni motoristé, kteří mají řidičák vydaný v období od 1. ledna 1994 do konce roku 2000.

V současné době má v ČR řidičský průkaz 6,4 miliónu lidí. Za jízdu s neplatným řidičákem mohou policisté udělit blokovou pokutu do 2000 korun, nebo přestupek postoupit do správního řízení, v němž je pokuta 1500 až 2500 Kč.

Jiří Novotný, Právo

nahoru

Domácí:

Do vedení ČSSD míří kritici Babiše i Zemana

-

dnes 10:46 Pryč je éra, kdy měla ČSSD jednobarevné vedení. Nyní do...

Kolej ve Spálené ulici je už opravena, tramvaje jezdí normálně

-

dnes 08:13 Technici v noci na sobotu odstranili závadu koleje ve...

Frenštát řeší, jak získat pozemky pod skokanskými můstky

-

dnes 03:34 Co bude s pozemky v Areálu skokanských můstků Jiřího...

Drahoš uvažuje o Senátu za Prahu 4

-

dnes 01:55 Neúspěšní prezidentští kandidáti si brousí zuby na...

Zeman tlačí na vydání hackera Nikulina do Ruska místo do USA. Osobně i přes Mynáře, potvrdil Pelikán

-

včera 18:48 Prezident Miloš Zeman letos dvakrát žádal ministra...

Provoz tramvají v centru Prahy zkolaboval

-

včera 17:21 aktualizováno Provoz tramvají v centru Prahy v pátek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby