Zahraniční

Izraelci v Dubaji zlikvidovali palestinského radikála

obrazek

Mabhúh patřil k vedení ozbrojeného křídla Hamásu. Ilustrační foto

Profimedia.cz

29.1.2010 09:01 (aktualizováno: 29.1.2010 12:27) Izrael minulý týden zlikvidoval v Dubaji jednoho z velitelů ozbrojeného křídla palestinské radikální skupiny Hamás. V Damašku, kde sídlí exilové vedení Hamásu, to v pátek oznámil jeden z představitelů tohoto hnutí Izzat Rišk. Informovala o tom agentura Reuters.

Mabhúd má být pohřben v palestinském uprchlickém táboře u Damašku. Jeho bratr Faik řekl, že z prvního šetření vyplývá, že Mahmúda usmrtilo "elektrické zařízení přiložené k hlavě". "Tento materiál byl vyroben v jedné laboratoři v Paříži," řekl Faik.

Rišk neposkytl žádné detaily, z nichž by vina Izraele vyplývala. Sdělil pouze, že Mahmúd Mabhúh, který patřil k vedení oddílů Kásam, byl zabit 20. ledna krátce po příjezdu do Dubaje.

Izraelci Mabhúha spojovali s únosem a vraždou dvou svých vojáků. Oba Izraelci Avi Sasportas a Ilan Saadon byli uneseni při oddělených incidentech na příkaz někdejšího vůdce Hamásu šajcha Ahmada Jasína.

Sasporta unesli v únoru 1989, když stál na křižovatce poblíž Aškelonu. Jeho tělo se našlo později v tom roce. Krátce před jeho nálezem začal být pohřešován také Saadon, ale jeho tělo bylo nalezeno až roku 1996 díky informacím, jež získala rozvědka od palestinských zdrojů.

Rišk Mabhúha označil za významného člena brigád Kásam, což je ozbrojené křídlo Hamásu. Mabhúh prý žil od roku 1989 v Sýrii a zavražděn byl den po příjezdu do Dubaje

Dubaj sloužil jako azyl pro nepohodlné

Dubaj byl vždy považován za poměrně bezpečné místo pro nepohodlné osoby, ale po vraždě bývalého čečenského povstalce Salima Jamadajeva o tuto pověst přišel. Jamadajev byl zastřelen loni 28. března za dne na parkovišti luxusního bytového domu v Dubaji. Vražednou zbraň prý předal pachateli tělesný strážce ruského poslance Adama Delimchanova, na něhož pak vydal Interpol zatykač.
Hamás není v Dubaji řazen k teroristickým organizacím, i když tento emirát podporuje oficiálně palestinskou samosprávu Mahmúda Abbáse, tedy rivala Hamasu. Zástupce Spojených arabských emirátů se několikrát v Abú Zabí s představiteli Hamasu sešli.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Itálie pohrozila zastavením příspěvků pro EU, pokud se nezmění přístup k migrantům

-

dnes 20:22 Italský ministr vnitra Matteo Salvini po středečním...

Uprchlíci jsou většinou oběti, jde pořád o lidi, řekla Merkelová

-

dnes 19:01 Velká většina uprchlíků jsou podle německé kancléřky...

Trump otočil. Podepsal dekret, který zamezí odebírání dětí zadrženým imigrantům

-

dnes 18:24 aktualizováno Americký prezident Donald Trump ve...

Sněmovna lordů přijala zákon o brexitu beze změn posilujících roli parlamentu

-

dnes 17:30 aktualizováno Britská Sněmovna lordů přijala ve středu...

Džihádisté nepolevují, varuje Europol. Počet teroristických útoků v Evropě roste

-

dnes 17:10 Státy Evropské unie loni čelily 205 teroristickým...

Stop Soros v Maďarsku prošel, organizování migrace bude trestným činem

-

dnes 15:44 Poslanci maďarského parlamentu ve středu schválili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů