Kultura

Štefan Švec: Českou literaturu Čechům

obrazek

Štefan Švec

FOTO: Petr Horník, Právo

25.1.2010 10:00 Domácí literatura není zrovna v kurzu. Možná i proto, že už není moc domácí. Přestalo ji zajímat, co to znamená žít právě v téhle zemi, co je to za zvláštní zkušenost a úkol. Vycházejí spíš knížky o Sibiři a o Mongolsku, Jindřichův Hradec je jaksi málo globální. Když už někdo píše o Česku, tak historický román o odsunu nebo o komunistech.

České téma je přitom fascinující. Už staletí žijeme v kraji, který má dar znehodnotit všechno velké, krásné a zajímavé. Ne naší slavnou ironií a skepsí, která prý ničí falešný patos a jíž se rádi chlubíme. Spíš neschopností a přinasraností, kterou u nás nasajete hned po přechodu hranic. Je mnohem účinnější, než jakákoliv vědomá ironie může být.

Příklady najdete kdekoliv. Třeba na nádraží, které právě zrenovovali. Tým cizojazyčných architektů poskládal prostor, který je funkční, přívětivý a dýchá otevřeností. Světoznámý designér navrhl pro mezinárodní řetěz nádražních prodejen obchod, kde je radost utratit dvacku za noviny. A český prodavač k tomu přidal na dveře nápis Drobné nerozměňujeme!!!. Samozřejmě, že v normální zemi by to znělo Peníze vám rádi rozmění u pokladny naproti. Samozřejmě, že v civilizaci by někde blízko stál automat na rozměňování, protože jde zjevně o místo, kde lidi drobné potřebují. Jen naše zem je plná užitečných cedulek Nerozměňujeme, Informace o spojích nepodáváme, Jízdenky nevedeme, které zmateného návštěvníka rázem přesvědčí o svérázném geniu loci.

Nebo z jiné strany. Od Haška prý máme slavnou anarchistickou tradici. Co ale dnes dělají naši anarchisti nejradši? Pořádají pochody. Za squatting, proti fašismu, za cokoliv.

Šikováním davu, chůzí jedním směrem a kolektivním řvaním hesel český anarchista prozrazuje, že umí být i trochu fašounek. Samozřejmě jen když je třeba.

Naše země je fascinující. I z multikulturní zkušenosti, která nás za chvíli semele, dokážeme stvořit jen falešnou Vietnamku. Až se najde někdo, kdo to dokáže dobře popsat, dostane Nobelovku.

Štefan Švec, SALON, Právo

nahoru

Kultura:

Spotify dá víc hudby zdarma, ne všichni vyjadřují nadšení

-

dnes 10:35 Streamovací služba Spotify nabídne víc hudby zdarma....

Preclíkovy pojí jedna umělecká duše

-

dnes 08:39 Galerie Smečky, kterou provozuje společnost Pražská...

Nová alba: Bára Basiková, A Perfect Circle a Kimbra

-

dnes 07:00 Česká zpěvačka Bára Basiková se vrací s novým albem v...

GLOSA: Čeští posluchači jsou stejní jako světoví, až na záhadné depešáctví

-

včera 17:28 Trendy ve světovém a českém hudebním průmyslu za rok...

Na českém trhu je nové vydavatelství The Barn Production

-

včera 16:13 The Barn Production je nové vydavatelství na českém...

RECENZE: Ostrůvky upřímnosti a vtipu v tůňce nechutností

-

včera 15:02 Pokud se film jmenuje Kazišuci, nikdo asi nečeká...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby