Věda a školy

Studentům v Brně pomáhají poradci a mentoři z řad starších kolegů

18.1.2010 12:00 Obtíže spojené se začátkem studia na brněnských vysokých školách pomáhají nováčkům stále častěji překonávat jejich starší kolegové. Jedna z fakult Vysokého učení technického spustila takzvaný mentorský systém, kdy každý mentor z řad starších studentů radí a pomáhá třem nováčkům.

Na Masarykově univerzitě zase už od roku 2007 působí studentští poradci. Zájem o ně stále roste. Zatímco před dvěma lety řešili několik dotazů týdně, v současnosti mají práci každý den. "Výhodou je, že zvláště nově příchozí studenti se s dotazem a žádostí o pomoc raději obrátí na kolegu ze staršího ročníku než na oficiální místa," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Poradci jsou převážně studentští členové akademického senátu a působí na většině fakult. Odpovídají na e-mailové dotazy a mají také úřední hodiny k osobním konzultacím. Specializují se například na poplatky za studium, uznávání předmětů, přestupy a přerušení studia a přiznávání stipendia.

Mentorský systém nyní zkušebně zavádí Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického. "Projekt by měl omezit potíže nových uchazečů o studium již před zasláním přihlášky a pomoci studentům prvního ročníku," uvedla mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

Každý mentor dostane jen tři svěřence, aby stíhal vlastní povinnosti. Zatím je jich přibližně deset. Ze studentů, kteří podobné pomoci využívali, se po prvním ročníku snadno mohou stát noví mentoři," řekla Vanýsková. Projekt je podle ní na českých vysokých školách ojedinělý.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Pražský vzdělávací veletrh nabídne pomaturitní studijní příležitosti

-

dnes 12:36 V Praze proběhne od úterý 23. do čtvrtka 25. ledna již...

A kněží se ženili a ženili

-

včera 03:40 Ve středu 22. ledna 1919 navštívila T. G. Masaryka...

Osamělost škodí zdraví

-

19.1. 19:59 Vědci prokázali škodlivé dopady sociální izolace na...

Čeští vědci objevili v Nové Guineji prvního jeskynního raka na jižní polokouli

-

19.1. 11:49 Video: Badatelům z Jihočeské univerzity (JČU) v...

Kapacita učilišť zůstala opět nenaplněná

-

18.1. 13:31 Navzdory opatřením na podporu odborného vzdělávání...

Pivo na Marsu? Mohlo by se tam dařit chmelu, ukázal pokus studentů z USA

-

18.1. 11:05 Důležitá rostlina pro výrobu piva se možná dá...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby