Věda a školy

Studentům v Brně pomáhají poradci a mentoři z řad starších kolegů

18.1.2010 12:00 Obtíže spojené se začátkem studia na brněnských vysokých školách pomáhají nováčkům stále častěji překonávat jejich starší kolegové. Jedna z fakult Vysokého učení technického spustila takzvaný mentorský systém, kdy každý mentor z řad starších studentů radí a pomáhá třem nováčkům.

Na Masarykově univerzitě zase už od roku 2007 působí studentští poradci. Zájem o ně stále roste. Zatímco před dvěma lety řešili několik dotazů týdně, v současnosti mají práci každý den. "Výhodou je, že zvláště nově příchozí studenti se s dotazem a žádostí o pomoc raději obrátí na kolegu ze staršího ročníku než na oficiální místa," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Poradci jsou převážně studentští členové akademického senátu a působí na většině fakult. Odpovídají na e-mailové dotazy a mají také úřední hodiny k osobním konzultacím. Specializují se například na poplatky za studium, uznávání předmětů, přestupy a přerušení studia a přiznávání stipendia.

Mentorský systém nyní zkušebně zavádí Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického. "Projekt by měl omezit potíže nových uchazečů o studium již před zasláním přihlášky a pomoci studentům prvního ročníku," uvedla mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

Každý mentor dostane jen tři svěřence, aby stíhal vlastní povinnosti. Zatím je jich přibližně deset. Ze studentů, kteří podobné pomoci využívali, se po prvním ročníku snadno mohou stát noví mentoři," řekla Vanýsková. Projekt je podle ní na českých vysokých školách ojedinělý.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Riziko globálního oteplování se zveličuje, tvrdí vědci

-

dnes 03:30 Chybu v modelu klimatické změny odhalila studie...

Míváte z hudby husí kůži? Možná máte zvláštní mozek

-

včera 21:55 Stává se vám někdy, že se vám při poslechu některých...

Dítě měsíce přežívalo jen díky mechanickému srdci mimo tělo, teď už je v domácí péči

-

včera 14:43 Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo...

Jihočeští vědci umějí lépe nahlédnout dovnitř živé buňky

-

včera 11:07 Vědci z Laboratoře experimentálních komplexních...

Vodu na Zemi máme náhodou. Mrštil ji po nás Jupiter a Saturn, tvrdí studie

-

19.9. 19:35 Nová studie naznačuje, že přítomnost vody na Zemi je...

Cenu Akademie věd za výzkum obdrželi fyzik, informatik a ekolog

-

19.9. 14:22 Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová udělila v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby