Zahraniční

Ukrajinci volí prezidenta, své hlasy prodávali na internetu

obrazek

Komisaři v Dněpropetrovsku připravují volební místnost.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

17.1.2010 06:01 Ukrajina v neděli volí prezidenta a největším favoritem je proruský kandidát Viktor Janukovyč. Kandidáti se několik dní před otevřením volebních místností obviňovali z podvodů, a někteří voliči své znechucení z politické situace dali najevo svéráznými aukcemi na internetu, v nichž nabízeli k prodeji své volební hlasy. Jejich cena dosahovala až tisíc hřiven (2800 korun).

Poslední průzkumy dávaly největší šance lídrovi Strany regionů, proruskému Viktorovi Janukovyčovi, s odstupem nejméně deseti procent pak i premiérce Juliji Tymošenkové. Anketa ruské státní agentury VCIOM však dávala překvapivě velké šance i bankéři Serhyji Tyhypkovi. Ten by podle agentury Tymošenkovou předehnal o necelý procentní bod a postoupil by tak s Janukovyčem do druhého kola.

Šanci ovlivnit na dalších pět let ukrajinskou politiku se rozhodl prodat i Pavel z Dněpropetrovsku na východě země. Jeho hlas mohl zájemce dostat za 500 hřiven. „Nikomu z našich politiků nevěřím. Stejně vyhraje ten, kdo má víc peněz, tak ať platí,“ vysvětlil Právu prodejce, který svůj hlas vystavil na ukrajinské verzi aukčního serveru Aukro. „Pokud nezaplatí, budu hlasovat proti všem kandidátům,“ pohrozil.

Julija Tymošenková

FOTO: Konstantin Chernichkin, Reuters

Prodejce vystupující pod přezdívkou German 77 dokonce nabízel hned tři hlasy za baťovskou cenu 999 hřiven. „Můj hlas za vaše peníze. Strana nehraje roli,“ napsal obchodník. Jiný nabízející vsadil na neviditelnou ruku trhu a dražil už od jedné hřivny. „Levný volební hlas. Za peníze budu hlasovat, jinak k volbám prostě nepůjdu,“ tvrdil.

Jen pět procent věří ve férovost

„Organizovaný nákup voličů probíhá především v malých obcích, na studentských kolejích a mezi sociálně slabými,“ citoval server ubr.ua šéfku organizace Opora Olgu Ajvazovskou. Podle ní se cena hlasu pohybuje od 30 hřiven (80 kč) na venkově do 400 hřiven (1100 kč) ve městech. Server připomínal, že ve férový průběh voleb věří jen 4,5 procenta.

Hlas je podle výzkumu fondu Demokratická iniciativa ochotna prodat pětina voličů. Na tiskové konferenci to řekla jeho šéfka Irina Bekeškinová.

Výzkum, který zaštiťovala akademie věd, mimo jiné zjistil, kolik peněz Ukrajinci za svůj hlas žádají. Třináct procent z nich by nešlo pod 500 hřiven, 3,4 procenta by stačila 301 hřivna a více, 3,6 procenta by se spokojilo s 201 až 300 hřivnami. Pod 200 hřiven byly svůj hlas ochotny prodat čtyři procenta Ukrajinců.

„Čím víc je člověk přesvědčen, že tyto volby nic nezmění a že na jejich hlasu nezáleží, tím víc je ochoten svůj hlas prodat. A čím dráž, tím lépe,“ poznamenala Bekeškinová.

 

Michael Švec, Právo

nahoru

Zahraniční:

Hizballáh se chlubí, že navzdory izraelským náletům získal přesné rakety

-

dnes 08:47 Vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hassan...

Vietnamský prezident podlehl nemoci

-

dnes 07:19 aktualizováno Ve věku 61 let zemřel v pátek vietnamský...

Hiphopový producent a zakladatel labelu Death Row nebude popírat, že zabíjel

-

dnes 06:28 Někdejší americký rapový producent Marion „Suge”...

Brazilský prezidentský kandidát podstoupil další lékařský zákrok

-

dnes 05:45 Krajně pravicový favorit říjnových prezidentských voleb...

V americkém městě Syracuse se střílelo, mezi pěti zraněnými je osmiletá dívka

-

dnes 04:40 Video: V americkém městě Syracuse byla hlášena střelba,...

Polsko porušilo exhumacemi těl obětí od Smolensku práva dvou vdov

-

včera 23:09 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů