Kultura

Černobílé dětství nacismu do českých kin přináší film Bílá stuha

15.1.2010 10:11 Za jeden z vrcholů filmařského umění se zhusta považuje, když snímek dokáže popsat nějaký společenský problém a pichlavými otázkami ho v hlavách diváků zpřítomnit. Rakouský režisér Michael Haneke (Pianistka, Funny Games) zašel ve svém posledním filmu ještě o kus dál. Neklade jen otázky, hledá a především nalézá i odpovědi.

Poslání Bílé stuhy se protíná s posláním jejího vypravěče, učitele na penzi, který vzpomíná na rok těsně před první světovou válkou, kdy se jako třicetiletý věnoval své profesi v typické německé protestantské vesnici té doby.

Jak zmiňuje hned na úvod, chce svým vyprávěním poodkrýt příčiny tragédie, která přijde o nějakých dvacet let později, příčiny nástupu Adolfa Hitlera k moci a jeho postupné dominance nad německým národem. Obecněji pak Haneke otevírá také otázku terorismu zkoumáním rigidního podhoubí, ze kterého atentátníci rostou.

Sled podivných událostí

V centru pozornosti diváků a divaček se ocitá několik podivných událostí, které se postupně v komunitně žijící vesnici stanou – doktor spadne z koně, jemuž někdo natáhl do cesty drát, synek místního barona je nalezen visící hlavou dolů a zmlácený rákoskou, postiženému chlapci Sigimu je poškozen zrak.

A vždy se kolem motá stejná skupina nezletilých, která spíše než učiteli podléhá místnímu pastorovi (dvě z dětí jsou jeho vlastní), jenž je nutí žít v zajetí striktních pravidel a přísných trestů za jejich porušení. Symbolickým trestem je kupříkladu uvázání bílé stuhy kolem paže, což má provinilci připomínat jeho čistotu a nevinnost, konkrétnějším trestem je noční přivazování rukou k posteli, jež má chlapci zabránit v objevování vlastní sexuality.

Není zde místo pro porozumění, toleranci, dialog, přednost mají vždy konvence. I v rámci vesnice jsou rodiny uzavřeny samy do sebe a scházejí se jen při rituálních slavnostech. A stejně jako jsou trestány samy, i děti trestají druhé za to, co nezapadá do pastorem vymezeného morálního území. A nebojí se uplatnit násilí. Pak už si stačí spočítat, kolik let bude těmto malým chlapcům a dívkám v roce 1933.

Snímek nezná kompromisy

Haneke natočil svůj skoro dvouapůlhodinový film bez kompromisů. Snaží se vykreslit co nejplastičtější portrét mezilidských vztahů ve vesnici a daří se mu to náramně, žádná scéna tu není zbytečná a co víc, každá je vysoustružena k dokonalosti nejen vizuální (za vydatné pomoci kameramana Christiana Bergera – jeho originální odrazový způsob svícení je tu propojen s černobílým, funkčně dobovým, obrazem), dialogické, ale i herecké (zejména dětští hrdinové jsou zahráni až s děsivou přesností). Ani na okamžik nešlápl Haneke vedle.

Emočním vrcholem jsou scény, kdy pětiletý syn zraněného doktora s naivitou pátrá po nevyhnutelnosti smrti, nebo kdy doktor dává kruté sbohem svému mileneckém vztahu, prapříčině trestu, který na něm byl vykonán. Lehkost pak celému příběhu dodává nesměle se rodící vztah učitele s místní posluhovačkou, ale i ten zapadá do celkového proudu času a osudu a kdyby nebyl, chyběl by.

Závažností svého sdělení, ale i svou vysokou uměleckou hodnotou Bílá stuha zabodovala jak v Cannes (Zlatá palma), tak na Evropských filmových cenách (režie, scénář, nejlepší film) a zcela jistě patří, spolu s před rokem v českých kinech uváděnou Gomorou a rumunským dramatem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny do trojice nejlepších evropských filmů posledních pěti let. Přičemž slovo „evropských“ by se z předchozí věty dalo s klidem vypustit.

Bílá stuha

Rakousko/Francie/Německo/ Itálie 2009, 144 min.

Režie, scénář: Michael Haneke

Kamera: Christian Berger, hrají: Ulrich Tukur, Susanne Lotharová, Christian Friedel, Leonard Proxauf, Burghart Klaußner aj.

Zbyněk Vlasák, Právo

nahoru

Kultura:

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...

Pohřeb Arethy Franklin bude na konci srpna

-

dnes 09:34 Pohřeb zpěvačky Arethy Franklin, která podlehla minulý...

Padesát let od 21. srpna 1968 jde do kin Jan Palach

-

dnes 08:33 Video: Přesně půl století od invaze vojsk Varšavské...

Nová DVD: Vadí nevadí, Souboj pohlaví a Fakjů pane učiteli 3

-

dnes 07:11 Hororový příběh má název vcelku nevinné hry Vadí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů