Domácí

Státní maturity prodělávají dál porodní bolesti

obrazek

Středoškoláci v uplynulých letech proti státním maturitám hojně protestovali.

FOTO: Petr Horník, Právo

15.1.2010 05:35 Rok před spuštěním státních maturit, kdy by se měly pilovat ty poslední detaily, se opět ukazuje, že zkoušky za stamilióny korun nejsou legislativně pokryty. Chybí potřebná novela školského zákona. Generálka maturit má přitom proběhnou už letos.

Právu se podařilo získat interní materiál ministerstva školství, jenž prošel loni v listopadu úspěšně jednáním porady vedení resortu. Má 51 stran a popisuje vytvoření systému, který by měl technicky zajistit průběh a vyhodnocení jednotných zkoušek.

Část změn je podle dokumentu podmíněna další úpravou „maturitní“ vyhlášky ministerstva a technickou novelizací „maturitních“ ustanovení školského zákona. Je ale otázkou, zda to ministerstvo stihne. Je před volbami a na celoplošnou říjnovou generálku v hodnotě 62 miliónů se musí žáci přihlašovat už od 1. června.

Přijetí novely zákona plánuje úřad do konce března, zveřejnit vyhlášku do konce května 2010. „Jde o stěžejní termíny,“ upozorňuje. Loni, před ročním odkladem maturit, byla situace podobná.

Nové zakázky za 496 miliónů

O ostatní se mají z velké části postarat firmy. Ministerská organizace Cermat, jež maturity připravuje, uvádí, že navržená architektura logistického zajištění zkoušek sestává z pěti základních tendrů. „Odhadovaný maximální objem nákladů na realizace klíčových veřejných zakázek činí v následujících 5 letech celkem 496 miliónů Kč,“ píše se v dokumentu.

Mimo to je nutno připočítat nemalé náklady na chod Cermat, školení pedagogů, každoroční provozní náklady maturit a další služby.

Jedna z pěti zakázek se týká dohledového centra, které umožní sledovat průběh maturit. Další má například zajistit rozvoz testů z centra do škol. Testy budou převáženy fyzicky, komunikace mezi školami a centrem už pak ale bude elektronická.

Jelikož se na financování maturit podílí i Brusel, musí projekt splňovat kritéria. Jedním z nich je udržitelnost projektu po dobu pěti let.

Pokud by tedy skončil dříve nebo nenaplňoval schválené podmínky, musela by ČR celou dotaci vrátit do unijního rozpočtu. Tím by se případná finanční ztráta ještě výrazně zvýšila. Jenže zůstává také otázkou, kdo bude financovat maturity, až skončí dotace. Každoroční provozní náklady, jak ministerstvo již uvedlo, budou 220 miliónů korun.

Jedním z hlavních motivů státní maturity je její využití vysokými školami v rámci přijímaček. Nicméně maturitní výsledky budou podle dokumentu k dispozici až v polovině června, což je pro VŠ pozdě. V té době již mají mnohé VŠ přijímačky za sebou.

Marek Přibil, Právo

nahoru

Domácí:

Varianta vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů má logiku, připustil Stropnický

-

dnes 14:56 Ministr zahraničí v demisi a místopředseda hnutí ANO...

Obavy ze znárodňování parcel jsou blbost, řekl Ťok

-

dnes 13:08 Obavy z neférového vyvlastňování pozemků kvůli stavbě...

Matějská pouť láká na obří kolotoč, padací věž či na ponorku

-

dnes 12:54 Video: V Praze na Výstavišti o víkendu začala Matějská...

V Praze zadrželi bývalého vůdce syrských Kurdů Sáliha Muslima, chce ho Turecko

-

dnes 12:32 České úřady v sobotu v Praze zadržely bývalého...

Klausovo centrum muselo vrátit statisíce insolvenčnímu správci

-

dnes 12:21 Občanské sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku...

Česko se probudilo do mrazivého rána, teploty spadly i pod minus 20

-

dnes 09:35 aktualizováno Česko se v neděli probudilo do mrazivého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby