Domácí

Státní maturity prodělávají dál porodní bolesti

obrazek

Středoškoláci v uplynulých letech proti státním maturitám hojně protestovali.

FOTO: Petr Horník, Právo

15.1.2010 05:35 Rok před spuštěním státních maturit, kdy by se měly pilovat ty poslední detaily, se opět ukazuje, že zkoušky za stamilióny korun nejsou legislativně pokryty. Chybí potřebná novela školského zákona. Generálka maturit má přitom proběhnou už letos.

Právu se podařilo získat interní materiál ministerstva školství, jenž prošel loni v listopadu úspěšně jednáním porady vedení resortu. Má 51 stran a popisuje vytvoření systému, který by měl technicky zajistit průběh a vyhodnocení jednotných zkoušek.

Část změn je podle dokumentu podmíněna další úpravou „maturitní“ vyhlášky ministerstva a technickou novelizací „maturitních“ ustanovení školského zákona. Je ale otázkou, zda to ministerstvo stihne. Je před volbami a na celoplošnou říjnovou generálku v hodnotě 62 miliónů se musí žáci přihlašovat už od 1. června.

Přijetí novely zákona plánuje úřad do konce března, zveřejnit vyhlášku do konce května 2010. „Jde o stěžejní termíny,“ upozorňuje. Loni, před ročním odkladem maturit, byla situace podobná.

Nové zakázky za 496 miliónů

O ostatní se mají z velké části postarat firmy. Ministerská organizace Cermat, jež maturity připravuje, uvádí, že navržená architektura logistického zajištění zkoušek sestává z pěti základních tendrů. „Odhadovaný maximální objem nákladů na realizace klíčových veřejných zakázek činí v následujících 5 letech celkem 496 miliónů Kč,“ píše se v dokumentu.

Mimo to je nutno připočítat nemalé náklady na chod Cermat, školení pedagogů, každoroční provozní náklady maturit a další služby.

Jedna z pěti zakázek se týká dohledového centra, které umožní sledovat průběh maturit. Další má například zajistit rozvoz testů z centra do škol. Testy budou převáženy fyzicky, komunikace mezi školami a centrem už pak ale bude elektronická.

Jelikož se na financování maturit podílí i Brusel, musí projekt splňovat kritéria. Jedním z nich je udržitelnost projektu po dobu pěti let.

Pokud by tedy skončil dříve nebo nenaplňoval schválené podmínky, musela by ČR celou dotaci vrátit do unijního rozpočtu. Tím by se případná finanční ztráta ještě výrazně zvýšila. Jenže zůstává také otázkou, kdo bude financovat maturity, až skončí dotace. Každoroční provozní náklady, jak ministerstvo již uvedlo, budou 220 miliónů korun.

Jedním z hlavních motivů státní maturity je její využití vysokými školami v rámci přijímaček. Nicméně maturitní výsledky budou podle dokumentu k dispozici až v polovině června, což je pro VŠ pozdě. V té době již mají mnohé VŠ přijímačky za sebou.

Marek Přibil, Právo

nahoru

Domácí:

Parkanová uspěla se stížností na pokutu za zveřejnění protokolů

-

dnes 16:14 Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová uspěla s...

Krčálova práce se shoduje ve 28 procentech textu, uvedla univerzita

-

dnes 14:47 Kontrola bakalářské práce bývalého ministra práce a...

Praha nalije stamilióny do rekonstrukce tržnic, mají být pýchou metropole

-

dnes 14:21 Video: Staroměstská tržnice se má konečně dočkat žádané...

Hamáček může být dobrý ministr zahraničí, míní Zeman

-

dnes 14:07 aktualizováno Prezident Miloš Zeman považuje v...

Zeman přijal Krčálovu demisi, Maláčovou chce jmenovat příští týden

-

dnes 12:26 aktualizováno Prezident Miloš Zeman ve středu přijal...

Na východě země hrozí extrémní srážky, varují meteorologové

-

dnes 11:41 Video: aktualizováno Meteorologové ve středu upřesnili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů