Kultura

Prózy Topola, Urbana a dalších vyjdou v angličtině

13.1.2010 10:01 Česká centra v zahraničí chystají na rok 2010 několik akcí k propagaci české literatury. Budou se věnovat Karlu Hynku Máchovi i současným autorům, chystají se vydání anglických překladů próz Jáchyma Topola a Miloše Urbana či reedice Josefa Škvoreckého a Karla Čapka.

České centrum v Berlíně uspořádá letos Čtení českých autorů. Jáchym Topol bude číst z novely Chladnou zemí, Magdaléna Platzová z románu Aaronův skok, Markéta Pilátová z prózy Žluté oči vedou domů a Iva Procházková ze svých příběhů pro děti. V Košicích budou předčítat Petra Hůlová a Jaroslava Rudiš. Naopak v Buenos Aires se soustředili na dávnou historii a připravili čtení českých pověstí a legend.

V londýnském metru bude zveřejněna v rámci akce Poezie v metru báseň Miroslava Holuba V mikroskopu a následovat budou křty anglických vydání knih Kloktat dehet Jáchyma Topola a Sedmikostelí Miloše Urbana. Chystají se i reedice klasiků Karla Čapka, Oty Pavla a Josefa Škvoreckého nakladatelstvím Penquin.

"Zmíněným oslavám 200 let od Máchova narození se bude věnovat především Bratislava. Výstavu Mácha 2010 na Hviezdoslavově náměstí doprovodí sympozium na téma Romantismus ve střední Evropě a performance Romantičtí rebelové," dodal mluvčí českých center Jiří Rosenkranz.

I letos se koná v Praze tradiční Noc literatury. Na zajímavých místech města se bude 12. května číst z tvorby sedmnácti současných autorů.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Humor jde v Rusku ruku v ruce s pláčem

-

dnes 17:49 Do bizarní reality současného Ruska zve spisovatel...

Skupina Stroy představuje píseň a klip o ztrátě potenciálu jedince v dnešní době

-

dnes 16:00 Video: Novou skladbu Somebody a videoklip k ní...

Prince popsal svůj život. Memoáry vyjdou brzy

-

dnes 15:16 Ještě letos vyjdou memoáry amerického zpěváka a...

Ondřej Pivec: Grammy za desku s Gregorym Porterem sice mám, ale v plánu to nebylo

-

dnes 14:46 Ondřej Pivec je jazzový klávesista a hráč na Hammondovy...

Skupina Chaozz: Co dál? Možná nic, anebo všechno

-

dnes 12:51 Kapela Chaozz je zpět. Po úspěšném loňském vystoupení v...

Tina Turner pochválila muzikál, který o ní udělali v Londýně

-

dnes 11:12 Video: Muzikál o jedné z nejslavnějších a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby