Kultura

Prózy Topola, Urbana a dalších vyjdou v angličtině

13.1.2010 10:01 Česká centra v zahraničí chystají na rok 2010 několik akcí k propagaci české literatury. Budou se věnovat Karlu Hynku Máchovi i současným autorům, chystají se vydání anglických překladů próz Jáchyma Topola a Miloše Urbana či reedice Josefa Škvoreckého a Karla Čapka.

České centrum v Berlíně uspořádá letos Čtení českých autorů. Jáchym Topol bude číst z novely Chladnou zemí, Magdaléna Platzová z románu Aaronův skok, Markéta Pilátová z prózy Žluté oči vedou domů a Iva Procházková ze svých příběhů pro děti. V Košicích budou předčítat Petra Hůlová a Jaroslava Rudiš. Naopak v Buenos Aires se soustředili na dávnou historii a připravili čtení českých pověstí a legend.

V londýnském metru bude zveřejněna v rámci akce Poezie v metru báseň Miroslava Holuba V mikroskopu a následovat budou křty anglických vydání knih Kloktat dehet Jáchyma Topola a Sedmikostelí Miloše Urbana. Chystají se i reedice klasiků Karla Čapka, Oty Pavla a Josefa Škvoreckého nakladatelstvím Penquin.

"Zmíněným oslavám 200 let od Máchova narození se bude věnovat především Bratislava. Výstavu Mácha 2010 na Hviezdoslavově náměstí doprovodí sympozium na téma Romantismus ve střední Evropě a performance Romantičtí rebelové," dodal mluvčí českých center Jiří Rosenkranz.

I letos se koná v Praze tradiční Noc literatury. Na zajímavých místech města se bude 12. května číst z tvorby sedmnácti současných autorů.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Pohádkové Vánoce s novými hrdiny

-

dnes 07:02 Ke štědrovečerní večeři nabídne letos Česká televize...

Polívková se chystá na rande v komedii Špindl

-

včera 17:51 Video: Komedie Milana Cieslara Špindl nabízí první...

Poslední záznam The Doors. Koncert z Isle of Wight vyjde na DVD

-

včera 16:11 Koncert The Doors na festivalu Isle of Wight je...

RECENZE: Hrabal jako suchý encyklopedický digest

-

včera 14:38 Operní soubor pražského Národního divadla uvedl ve...

Avishai Cohen: Nové album je návrat do roku 1970

-

včera 13:02 Po třinácti letech od svého prvního koncertu v České...

Lucie si dá O2 arenu dvakrát. Hala už nestačí zájmu

-

včera 12:10 Zájem o koncert Lucie v Praze překonal očekávání....Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby