Kultura

Langův Metropolis se při letošním Berlinale bude promítat na Braniborskou bránu

obrazek

Jubilejní, 60. ročník berlínského Berlinale pro diváky představuje promítání na Braniborskou bránu zdarma.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

8.1.2010 13:40 Berlínská Braniborská brána se při letošním filmovém festivalu Berlinale na jeden večer promění v kino. Dvanáctého února, den po zahájení 60. ročníku této filmové přehlídky, bude na plátno umístěné na bránu promítána ve světové předpremiéře restaurovaná originální verze slavného snímku Metropolis.

Obyvatelé i návštěvníci města uvidí podle organizátorů legendární dílo režiséra Fritze Langa zdarma. Veřejná projekce Metropolisu, živě přenášená z divadla Friedrichstadtpalast, nebude jedinou akcí, kterou chce berlínský festival oslavit své šedesátiny.

Opona nahoru

U Braniborské brány bude od 12. do 15. února k vidění instalace korejsko-americké umělkyně Christiny Kimové s názvem Vorhang auf ­ The Curtain! (Opona nahoru). Mezinárodně uznávaná designérka pro ni vytvořila symbolickou oponu z biografu o velikosti tři sta metrů čtverečních, tvořenou recyklovanými filmovými a festivalovými plakáty, DVD nosiči a dalšími materiály ze světa filmu.

Už na konci ledna bude v Berlíně otevřena fotografická výstava Starparade představující hvězdy, které v minulých letech filmový festival navštívily. Budou mezi nimi mimo jiné herečky Cate Blanchettová a Kate Winsletová, jejich kolega George Clooney nebo zpěvák skupiny Rolling Stones a taktéž příležitostný herec Mick Jagger.

Berlinale slaví šedesátku

I plakát letošního ročníku Berlinale odkazuje na jeho kulaté jubileum. Tvoří ho názvy více než 15 tisíc filmů, které se od prvního ročníku v roce 1951 v jeho rámci uváděly. "S trochou trpělivosti tam každý najde svůj oblíbený film," poznamenal k plakátu ředitel festivalu Dieter Kosslick.

Letošní Berlinale se koná od 11. do 21. února a nebudou na něm scházet ani zástupci české kinematografie, i když v hlavní soutěži chybí. Svou mezinárodní premiéru si na něm odbude novinka režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže. Uvedena bude v sekci Panorama zaměřující se na nová nezávislá díla známých režisérů stejně jako na debuty, nové objevy a aktuální trendy v současné kinematografii.

Mezi deseti mladými hereckými nadějemi, oceňovanými na Berlinale titulem Shooting Star (Hvězda zítřka), bude letos i český herec Kryštof Hádek, známý z válečného snímku Jana Svěráka Tmavomodrý svět, z komedií Bobule nebo nejnověji z dramatu 3 sezóny v pekle.

ČTK

nahoru

Kultura:

Festival Colours of Ostrava odstartoval v dešti

-

včera 18:34 V Dolní oblasti Vítkovic začal ve středu v poledne...

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

včera 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

včera 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

včera 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

včera 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

včera 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů