Kultura

Langův Metropolis se při letošním Berlinale bude promítat na Braniborskou bránu

obrazek

Jubilejní, 60. ročník berlínského Berlinale pro diváky představuje promítání na Braniborskou bránu zdarma.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

8.1.2010 13:40 Berlínská Braniborská brána se při letošním filmovém festivalu Berlinale na jeden večer promění v kino. Dvanáctého února, den po zahájení 60. ročníku této filmové přehlídky, bude na plátno umístěné na bránu promítána ve světové předpremiéře restaurovaná originální verze slavného snímku Metropolis.

Obyvatelé i návštěvníci města uvidí podle organizátorů legendární dílo režiséra Fritze Langa zdarma. Veřejná projekce Metropolisu, živě přenášená z divadla Friedrichstadtpalast, nebude jedinou akcí, kterou chce berlínský festival oslavit své šedesátiny.

Opona nahoru

U Braniborské brány bude od 12. do 15. února k vidění instalace korejsko-americké umělkyně Christiny Kimové s názvem Vorhang auf ­ The Curtain! (Opona nahoru). Mezinárodně uznávaná designérka pro ni vytvořila symbolickou oponu z biografu o velikosti tři sta metrů čtverečních, tvořenou recyklovanými filmovými a festivalovými plakáty, DVD nosiči a dalšími materiály ze světa filmu.

Už na konci ledna bude v Berlíně otevřena fotografická výstava Starparade představující hvězdy, které v minulých letech filmový festival navštívily. Budou mezi nimi mimo jiné herečky Cate Blanchettová a Kate Winsletová, jejich kolega George Clooney nebo zpěvák skupiny Rolling Stones a taktéž příležitostný herec Mick Jagger.

Berlinale slaví šedesátku

I plakát letošního ročníku Berlinale odkazuje na jeho kulaté jubileum. Tvoří ho názvy více než 15 tisíc filmů, které se od prvního ročníku v roce 1951 v jeho rámci uváděly. "S trochou trpělivosti tam každý najde svůj oblíbený film," poznamenal k plakátu ředitel festivalu Dieter Kosslick.

Letošní Berlinale se koná od 11. do 21. února a nebudou na něm scházet ani zástupci české kinematografie, i když v hlavní soutěži chybí. Svou mezinárodní premiéru si na něm odbude novinka režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže. Uvedena bude v sekci Panorama zaměřující se na nová nezávislá díla známých režisérů stejně jako na debuty, nové objevy a aktuální trendy v současné kinematografii.

Mezi deseti mladými hereckými nadějemi, oceňovanými na Berlinale titulem Shooting Star (Hvězda zítřka), bude letos i český herec Kryštof Hádek, známý z válečného snímku Jana Svěráka Tmavomodrý svět, z komedií Bobule nebo nejnověji z dramatu 3 sezóny v pekle.

ČTK

nahoru

Kultura:

RECENZE: Žigulík story. Švéd věřil, že změní Rusko

-

dnes 17:05 Příběh švédského ředitele dosazeného do obří ruské...

Skupiny Diligence a Mean Messiah vyjedou na turné

-

dnes 16:19 Pražská deathmetalová kapela Diligence vyjede 6. dubna...

Televizní rada zahájila řízení s TV Barrandov kvůli napadání ČT

-

dnes 16:16 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila...

Na Beats for Love přijede i producentské duo Galantis

-

dnes 15:40 Další jména umělců, kteří na počátku července dorazí na...

Herečka Catherine Deneuveová MeToo nemusí a paměti nechystá

-

dnes 15:22 Své paměti psát nehodlám, prohlásila na tiskové...

Startuje první český festival online a TV seriálů

-

dnes 15:01 Festival seriálů Serial Killer vypukne od 2. do 5....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby