Domácí

O víkendu zahrnou Česko přívaly sněhu, může napadnout i půl metru

obrazek

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

7.1.2010 10:32 (aktualizováno: 7.1.2010 12:13) Do Česka se valí od jihu mohutná vlna sněžení, přes víkend by mohlo napadnout místy až 50 centimetrů nového sněhu a meteorologové varují před kalamitou. Do toho bude foukat silný vítr, na horách se budou tvořit sněhové závěje, na silnicích v nížinách jazyky, a na jihu Moravy i ledovka. Český hydrometeorologický ústav vydal kvůli množství sněhu výstražnou informaci.

"Čtvrtek bude ve znamení klidu před bouří, protože by mělo být zpočátku dne zataženo nízkou oblačností, jen v Čechách se odpoledne vyjasní. Očekáváme pouze velmi ojedinělé sněžení, více než dva centimetry by napadnout neměly,“ sdělila Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu. Podle ní by měl foukat jen slabý vítr, odpolední teploty zůstanou pod bodem mrazu v intervalu od -1 až -5 stupňů Celsia.   První vydatné srážky se pak objeví na východě území, sněžit začne v pátek již v ranních či dopoledních hodinách. Nejintenzivnější sněžení se očekává právě na Moravě a ve Slezsku, kde by mohlo napadnout až 15 centimetrů čerstvého sněhu. V Čechách by nemělo napadnout více než pět centimetrů, v Karlovarském a Ústeckém kraji maximálně dva.

V noci na sobotu už ale celé území zasypou sněhové přívaly, podle meteorologů by mělo přes noc napadnout až 12 centimetrů sněhu. Sněžit bude dál až do pondělního rána. "Takže po sečtení budeme pod obrovskými přívaly, které přinesou až půl metru sněhu. V pátek by mělo začít foukat, po celý víkend se budou vytvářet sněhové jazyky a závěje. Na jižní Moravě se budou teploty pohybovat kolem bodu mrazu přes den a mohly by tam padat srážky mrznoucí, takže tam hrozí ledovka," dodala Honsová.

Lyžaři by si víkendové lyžování kvůli neustálému sněžení větru o rychlosti silné vichřice podle ní  zřejmě příliš neužili. Mrznout by ale mělo i nadále a sníh by se tak měl udržet alespoň do 20. až 25. ledna. 

Meteorologové před sněhem varují

Podle výstažné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude navíc foukat silný vítr. "Během pátku zesílí vítr na čerstvý 4 až 8 metrů za sekundu, od vyšších poloh silný 30 až 50 kilometrů za hodinu. Vítr v nárazech bude mít rychlost kolem 55 kilometrů, na horách až 90 kilometrů v hodině," uvedl ČHMÚ.

Výstraha meteorologů se týká právě vysoké sněhové pokrývky, závějů, sněhových jazyků a ledovky, platit má od pátečního rána do pondělního poledne.

Jiří Mach, Novinky

nahoru

Domácí:

Do vedení ČSSD míří kritici Babiše i Zemana

-

dnes 10:46 Pryč je éra, kdy měla ČSSD jednobarevné vedení. Nyní do...

Kolej ve Spálené ulici je už opravena, tramvaje jezdí normálně

-

dnes 08:13 Technici v noci na sobotu odstranili závadu koleje ve...

Frenštát řeší, jak získat pozemky pod skokanskými můstky

-

dnes 03:34 Co bude s pozemky v Areálu skokanských můstků Jiřího...

Drahoš uvažuje o Senátu za Prahu 4

-

dnes 01:55 Neúspěšní prezidentští kandidáti si brousí zuby na...

Zeman tlačí na vydání hackera Nikulina do Ruska místo do USA. Osobně i přes Mynáře, potvrdil Pelikán

-

včera 18:48 Prezident Miloš Zeman letos dvakrát žádal ministra...

Provoz tramvají v centru Prahy zkolaboval

-

včera 17:21 aktualizováno Provoz tramvají v centru Prahy v pátek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby