Zahraniční

Obamovu loňskou přísahu doprovázela hrozba atentátu

obrazek

Barack Obama skládá přísahu

FOTO: Jim Young , Reuters

5.1.2010 12:35 Inaugurace prezidenta Baracka Obamy se loni v lednu odehrála ve znamení napětí a vysoké pohotovosti před teroristickým útokem. Ten signalizovaly tajné služby a označily ho za velmi reálný. Do Washingtonu se z Kanady podle jejich poznatků vydali zaútočit somálští extremisté.
„Obama se ještě ani neujal úřadu a už čelil hrozbě, která pohltila prezidentství jeho předchůdce,“ napsal list The New York Times (NYT) v analýze Obamovy protiteroristické politiky.

V akci byl krizový tým

Hektická aktivita trvala nejméně tři dny před ceremonií, během níž se na washingtonském Mallu očekávalo kolem miliónu lidí. Obama „nemohl dělat nic než se jen ptát a spoléhat na lidi, kteří s těmito hrozbami bojovali už léta“, upozornil list.

Ovzduší hrozícího teroristického útoku na zvoleného prezidenta prý silně dolehlo, řekl listu NYT jeho poradce David Axelrod. „Zdálo se, že je ve větším útlumu, než byl,“ řekl. Obama vynechal i rutinní nácvik inauguračního projevu.

V operační místnosti Bílého domu se sešel krizový štáb složený z jeho lidí a úzkého týmu odstupujícího prezidenta George W. Bushe.

Proti sobě tak zasedli šéfka diplomacie Condoleezza Riceová, poradce pro národní bezpečnost Stephen Hadley a jejich nástupci Hillary Clintonová a James Jones. „Strhne ho tajná služba z pódia, takže by Američané viděli svého nastupujícího prezidenta, jak mizí uprostřed svého inauguračního projevu?“ položila otázku podle svědků schůzky Clintonová. Podrobnosti ujednání list NYT nepřinesl.

Gates byl v záloze

Nicméně účastníci schůzky se shodli, aby pro případ nejhoršího zůstal v záloze ministr obrany Robert Gates, kterého Obama převzal od Bushe. Žádného jiného z nově vybraných činitelů totiž ještě neschválil Senát. Během inaugurace Gates proto odjel na neznámé místo.

Měl být připraven nejen velet, ale případně převzít i prezidentský úřad. Pokud by nastala potřeba nástupnictví, je podle ústavy šéf Pentagonu na šestém místě po viceprezidentovi, předsedkyni Sněmovny, prozatímním předsedovi Senátu a ministrech zahraničí a financí.

Klíčovým odborníkem, který krizi řešil, byl někdejší Bushův protiteroristický expert John Brennan. Jeho hypotéza se nakonec potvrdila: zpráva o hrozbě teroristického útoku byl falešný poplach. Šlo o anonym skupiny somálských extremistů, jehož cílem bylo zmařit cestu do USA konkurenční skupině jejich krajanů. „Byla to nicméně pronikavá připomínka vážnosti problému, kterému bude čelit prezident,“ řekl listu NYT Brennan, nyní druhý nejvyšší protiteroristický činitel v Bílém domě.

roš, Právo

nahoru

Zahraniční:

Britští poslanci schválili odluku od práva Evropské unie, na řadě jsou lordi

-

včera 21:57 Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu v...

Ruští komunisté sázejí v boji o Kreml na jahodového krále

-

včera 18:29 Za překvapení nadcházejících ruských prezidentských...

MeToo: Allenova adoptivní dcera opět obvinila režiséra ze zneužití

-

včera 16:53 Adoptivní dcera Woodyho Allena Dylan Farrowová ve...

Trump není dementní, prokázalo vyšetření. Rozezná například lva od nosorožce

-

včera 16:39 Americký prezident Donald Trump dokáže odlišit lva od...

Obě Koreje nastoupí na olympiádě pod jednou vlajkou, budou mít i společný tým hokejistek

-

včera 16:29 Severní a Jižní Korea budou při slavnostním zahájení...

Rusko chce legalizovat a dostat pod kontrolu soukromé armády, v Sýrii se osvědčily

-

včera 16:10 Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby