Domácí

Prvního chlapečka roku 2010 v Jihlavě opustila matka

obrazek

Profimedia.cz

4.1.2010 15:58 Že titul první občánek roku nemusí znamenat šťastné vykročení do života, se přesvědčili v Jihlavě. Prvnímu novorozenci s domovským právem v horácké metropoli se totiž ztratila matka. Mladá Romka podepsala v porodnici revers a od té doby o ní nikdo neví. Chlapeček na ni čeká v inkubátoru jednotky intenzivní péče dětského oddělení.

„Je to pravda. Co víc k tomu říci?“ zakabonil se primář dětského oddělení jihlavské nemocnice Milan Svojsík. Podobné případy tu prý řeší dvakrát až třikrát do roka. „Třeba se ještě ozve,“ poznamenal lékař s pochybností v hlase. Mladá matka totiž nevypadala zrovna spolehlivě. Děťátko silné kuřačky navíc potřebuje intenzivní lékařskou péči.

„Ano, opustila zařízení na revers,“ potvrdil také přednosta gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Aleš Roztočil k ženě, která rodila v Jihlavě 2. ledna po třetí hodině odpoledne.

Největší dilema způsobil neveselý příběh na jihlavské radnici. Primátor města se totiž chystal do porodnice jako tradičně s gratulací a dárkem, nyní však přemýšlí o tom, že novodobou tradici úplně zruší.

„V minulých letech se prvnímu Jihlavánkovi roku, tj. prvnímu lednovému novorozenci s trvalým bydlištěm v našem městě, pravidelně dávala spolu s pamětním listem a stříbrným odražkem dávala finanční odměna ve výši pět tisíc korun. Jenže nyní diskutujeme o tom, zda nehrozí riziko zištného jednání matky. Těžko posoudíme důvod, proč se zachovala tak, jak se zachovala a zda tedy skýtá záruku, že by použila peníze ve prospěch miminka. Rýsuje se samozřejmě i alternativa, že taková matka by se mohla pro dítě vrátit kvůli penězům a vzápětí by ho stejně odložila,“ popsal obsah žhavých rozhovorů mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Jak doplnil, pokud si chlapečka převezme rovnou kojenecký ústav, pak odměna určitě poputuje tam. „A zamýšlíme se nad tím, že stávající tradici úplně změníme. Vždyť první porod v roce je stejný jako tisící, jen děti přicházejí do různých podmínek. A právě těm s horším startem bychom měli pomáhat spíš. Dávat každoročně určitou částku třeba kojeneckému ústavu je jednou z alternativ, o níž nyní přemýšlíme,“ doplnil mluvčí.

Jana Pechová, Právo

nahoru

Domácí:

Poslanec Hlavatý opět kandiduje do Senátu za ANO

-

dnes 16:27 aktualizováno Doplňujících voleb do Senátu, které...

Četné srážky nakrátko vystřídá teplo a jasná obloha

-

dnes 14:08 V nejbližších dnech se na jedné straně dočkáme...

Na horách napadne až 20 centimetrů sněhu, hrozí sněhové jazyky i náledí

-

dnes 10:55 aktualizováno Meteorologové varovali před tvorbou...

Léky za 5,5 miliardy bez soutěže, některé i desetkrát dražší. NKÚ si posvítil na nemocnice

-

dnes 08:12 Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a...

Bývalý disident Hradílek ukončil hladovku proti kandidatuře Zemana

-

včera 22:10 Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil pod tlakem své...

Svobodné nově povede Tomáš Pajonk

-

včera 20:56 Novým předsedou Strany svobodných občanů se stal...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby