Koktejl

Vědci: Slunce se dnes chová nezvykle podivně

3.11.2003 15:31 Naše Slunce je v současnosti nejaktivnější za posledních tisíc let. Výsledky zkoumání výskytu slunečních skvrn za posledních 1150 let naznačují, že Slunce se nachází ve fázi "výbuchu hněvu", uvedl odborný magazín New Scientist. Jeho posledním projevem byly geomagnetické bouře, které na Zemi minulý týden způsobily mocné sluneční erupce nabitých částic.

Právě tmavé skvrny na povrchu Slunce jsou symptomem horečnaté magnetické aktivity v jeho nitru. Podle geofyzika Ilji Usoskina, který spolupracoval s vědeckými týmy z univerzity ve finském Oulu a z Institutu Maxe Plancka v německém Katlenburgu, byl na Slunci výskyt skvrn v období od roku 1940 mnohem častější než za předchozích 1150 let.

Pozorování slunečních skvrn

Sluneční skvrny jsou předmětem pozorování od počátku 17. století, kdy byly vynalezeny vesmírné dalekohledy. Usoskinův tým však použil fyzikální model ke spočtení ještě starších výskytů slunečních skvrn podle úrovní radioaktivních izotopů zachovaných v ledových krustách Grónska a Antarktidy.

Ledovce totiž poskytují záznamy o koncentraci izotopu berylia-10 v atmosféře, který vzniká působením nabitých vesmírných částic. Tento izotop se vyskytuje v menších koncentracích v dobách, kdy je aktivita magnetického pole samotného Slunce zvýšená, a Země je tak před částicemi z ostatního vesmíru lépe chráněna.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Čeští fanoušci Star Treku si natáčejí svůj seriál. Mají i vlastní velitelský můstek hvězdné lodi

-

dnes 10:54 Video: Čeští fanoušci televizního seriálu Star Trek,...

Ledecký napíše o olympijském úspěchu své dcery Ester píseň, bratr chystá komiks

-

dnes 08:43 Umělecká půlka rodiny Ledeckých zvěční olympijský...

Indičtí lékaři pacientovi úspěšně odoperovali údajně největší mozkový nádor na světě

-

dnes 03:00 Video: Týmu neurochirurgů z indické Bombaje se minulou...

V Olomouci se konaly soutěže v pojídání tlačenky a špekáčků, obě mají stejného vítěze

-

včera 17:52 Video: Své pověsti maxijedlíka nezůstal nic dlužen v...

Z mysteriózního opuštěného letadla se stala turistická atrakce

-

včera 14:03 Nechtěná turistická atrakce se stala z opuštěného...

Strážník pohotově chytil dítě padající ze třetího patra

-

včera 08:24 Video: Ve správný čas a na správném místě se nacházeli...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby