Koktejl

Vědci: Slunce se dnes chová nezvykle podivně

3.11.2003 15:31 Naše Slunce je v současnosti nejaktivnější za posledních tisíc let. Výsledky zkoumání výskytu slunečních skvrn za posledních 1150 let naznačují, že Slunce se nachází ve fázi "výbuchu hněvu", uvedl odborný magazín New Scientist. Jeho posledním projevem byly geomagnetické bouře, které na Zemi minulý týden způsobily mocné sluneční erupce nabitých částic.

Právě tmavé skvrny na povrchu Slunce jsou symptomem horečnaté magnetické aktivity v jeho nitru. Podle geofyzika Ilji Usoskina, který spolupracoval s vědeckými týmy z univerzity ve finském Oulu a z Institutu Maxe Plancka v německém Katlenburgu, byl na Slunci výskyt skvrn v období od roku 1940 mnohem častější než za předchozích 1150 let.

Pozorování slunečních skvrn

Sluneční skvrny jsou předmětem pozorování od počátku 17. století, kdy byly vynalezeny vesmírné dalekohledy. Usoskinův tým však použil fyzikální model ke spočtení ještě starších výskytů slunečních skvrn podle úrovní radioaktivních izotopů zachovaných v ledových krustách Grónska a Antarktidy.

Ledovce totiž poskytují záznamy o koncentraci izotopu berylia-10 v atmosféře, který vzniká působením nabitých vesmírných částic. Tento izotop se vyskytuje v menších koncentracích v dobách, kdy je aktivita magnetického pole samotného Slunce zvýšená, a Země je tak před částicemi z ostatního vesmíru lépe chráněna.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Do hrobu stylově. Výtvarník si vyrobil vlastní rakev připomínající vesmírnou raketu

-

dnes 13:57 Video: Výtvarník, designér a dřevosoustružník Antonín...

Bájný Excalibur byl vytažen z kamene. Neudělal to král Artuš, ale zloději

-

dnes 10:06 Excalibur zaražený v kameni na břehu velšského jezera...

Slíďák s mláďaty na zádech vyděsil párek cestovatelů

-

dnes 05:20 Když Pauline Keuzekampová se svým přítelem Valentijnem...

Austrálie testuje bezpilotní letoun proti žralokům

-

včera 19:25 Austrálie hodlá rozmístit bezpilotní letouny vybavené...

Uhynulého Karla Wilhelma nahradil u samic v královédvorské zoo hroch Mike

-

včera 15:42 Partnerem dvojice královédvorských hroších samic se...

Dron natočil na uhel spálené kalifornské město, ve kterém pošťák doručoval dopisy

-

včera 10:16 Video: Výjev jako z postapokalyptického filmu zachytil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby