Zahraniční

USA po 22 letech zrušily zákaz pro přistěhovalce s AIDS

obrazek

Americký prezident Barack Obama

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

4.1.2010 07:39 Spojené státy zrušily zákaz vstupu do země pro přistěhovalce s virem HIV či už rozvinutou nemocí AIDS. Stalo se tak po 22 letech, informovala stanice BBC. Zákaz přestal platit v pondělí.

Podle prezidenta Baracka Obamy se zákaz neslučoval s plány Washingtonu vést boj proti pandemii choroby. USA mají v roce 2012 hostit konferenci o HIV/AIDS, jež se koná pravidelně dvakrát do roka. Obama už v říjnu řekl, že zákaz vyplývá spíše z obav než ze skutečnosti.

Zákaz byl zaveden v 80. letech, kdy vrcholila panika v souvislosti s šířením AIDS. Spojené státy se tehdy přiřadily ke skupině dvanácti zemí, které nemocné HIV či AIDS nepřijímaly. Patřila mezi například Libye či Saúdská Arábie.

 AIDS
Jedno z nejnebezpečnějších onemocnění způsobuje virus HIV, který je znám teprve od 80. let 20. století. Přežívá v tekutinách, vyšší teploty a sucho ho rychle zabíjejí.
Vir v těle napadá skupinu bílých krvinek tzv. T lymfocytů, v nichž se množí. Tyto buňky pak zabíjí. Snížení počtu těchto krvinek vede k vážnému selhání imunity a nemocný se mnohem snadněji nakazí běžnými nemoci, s nimiž si tělo zdravého člověka hravě poradí.
Nakažení se projeví příznaky podobnými chřipce či mononukléóze. Ty brzy odezní a následuje latentní fáze, v níž se virus v těle množí ale nezpůsobuje žádné příznaky. Tato fáze trvá zhruba 10 let, člověk je ale po celou dobu nosičem viru a šíří ho dál.
Pak nemoc propukne. Člověk rychle hubne a trápí ho průjmy, je unavený. K tomu se přidávají záněty kůže, zduření mízních uzlin. Pacient většinou umírá na zápal plic či některý typ nádorového onemocnění.

HIV

 Virus HIV (z angl. Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) způsobuje nemoc AIDS z anglického výrazu pro "syndrom získané imunitní nedostatečnosti".

Přenáší se zejména při sexuálním styku a krví. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko.

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Kříže do všech zemských úřadů, rozhodla bavorská vláda

-

dnes 05:33 U vchodů do všech zemských úřadů ve spolkové republice...

Kadyrov obhajoval polygamii, Alláh čtyři ženy povolil

-

dnes 04:54 Vůdce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov veřejně...

V Arizoně havarovala stíhačka F-16

-

včera 22:38 Při pokusu nouzově přistát na malém letišti v úterý u...

Nacistická nevěsta Zschäpeová nebyla spolupachatelka, tvrdí obhájci

-

včera 21:39 V Mnichově začaly v úterý odpoledne závěrečné řeči...

Trump má problém se svou ambasadorkou v OSN

-

včera 21:11 Prezident USA Donald Trump je náruživým televizním...

Británie zamítla přepravu nevyléčitelně nemocného dítěte do Vatikánu

-

včera 21:07 Britský soud v úterý vyloučil přepravu nevyléčitelně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby