Domácí

ČSSD nemá ve Sněmovně většinu pro snížení poplatků za recept

obrazek

FOTO: Radek Plavecký, Právo

19.12.2009 11:45 Dosáhnout snížení třicetikorunového poplatku za léky alespoň na deset Kč, jak o tom uvažuje předseda soc. dem. Jiří Paroubek, podle všeho nemá šanci projít. Postavila se totiž proti tomu KSČM, která žádá úplné zrušení poplatků.

Paroubek v rozhovoru pro sobotní Právo přiznal, že na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví nemá ve Sněmovně potřebnou většinu 101 hlasů, o to se chce zasadit až v případě vítězství ve volbách. V pátek Právu řekl, že by se alespoň mohl snížit poplatek na deset Kč za předpis.

„Do voleb se pokusíme dojít ke kompromisu na bázi lidoveckého programu. To je v podstatě likvidace poplatků za recepty. Chceme umazat další poplatky i za cenu toho, že přijmeme návrh KDU-ČSL. I na těch několik měsíců to má význam,“ dodal Paroubek.

Lidovci poplatky paušálně rušit nechtějí, v programu mají jen zrušení poplatku za recept a zároveň zpoplatnění léků na banální nemoci. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda v pátek reagoval na Paroubkův impuls s tím, že o poplatku za recept jsou ochotni mluvit. „S ČSSD jsme o tom nejednali, ale prostor pro diskusi o poplatcích v lékárnách tady je,“ řekl Právu.

Proti jsou komunisté

O desetikoruně za recept však nechtějí slyšet komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip řekl, že KSČM usiluje jen o úplné zrušení poplatků a na diskusi, zda to má být třicet nebo deset korun, nechtějí přistoupit. „Nevím o tom, že by prodavač účtoval deset korun za to, že člověku vystaví paragon. To je úplně nesmyslná debata,“ prohlásil.

Soc. dem. nemůže ani počítat s podporou zelených, podle předsedy Ondřeje Lišky to je snaha ČSSD se zalíbit určitému typu voličů. „Snižování poplatků ze 30 na deset je skutečně už pouhou hrou na politiku. Změny musejí být systémové a musejí se opírat o mandát z příštích voleb,“ oznámil Liška.

Paroubkovu iniciativu vedoucí k hledání společného řešení přivítal šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. „Stávající situace pro nás provozovatele veřejných lékáren také není příjemná a přijatelná, protože ve veřejnosti vznikl mylný dojem, že těch 30 korun zůstává nám lékárníkům, ale to není vůbec pravda,“ napsal ČTK.

„Jsme kdykoli připraveni společně s Jiřím Paroubkem a dalšími politiky hledat a nalézt nejlepší řešení pro pacienty,“ uzavřel Hampel.

Jan Rovenský, Oldřich Danda, Právo

nahoru

Domácí:

Odbory Českého rozhlasu odmítají plánované škrty, odejít má stovka zaměstnanců

-

dnes 19:41 aktualizováno Odbory Českého rozhlasu (ČRo) žádají,...

Pražské hroby zlevní až o dvacet procent

-

dnes 17:22 Cena za pronájem hrobu v Praze zlevní až o dvacet...

Nové bezpečnostní sloupky pomůžou policii s bojem proti terorismu

-

dnes 16:31 Výsuvné sloupky nahradily na třech místech v Praze...

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc od úřadu, který hlídá hospodaření stran

-

dnes 14:01 aktualizováno Pokutu ve výši 100 tisíc korun udělil...

Foldyna: ČSSD musí sednout za kulatý stůl, jinak skončíme ve škarpě

-

dnes 12:29 Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna varuje před...

Zastánce postižených Krása pomohl s programem pro komunální volby Okamurově SPD

-

dnes 12:09 Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů