Věda a školy

Archeologové vyzvedli potopený žulový blok z Kleopatřina paláce

Archeologové dokončují vyzdvižení žulového bloku z Kleopatřina paláce.

ZDROJ: Reuters/Stream.cz

18.12.2009 12:29 Devítitunový blok z chrámu bohyně Ísis vyzvedli archeologové z moře u egyptského pobřeží, kde kdysi stávala starověká Alexandrie. Blok byl jedním z pilířů svatostánku, který byl součástí paláce slavné královny Kleopatry.

Palác a většinu Alexandrie, jednu z největších starověkých metropolí, zničila ve 4. století série zemětřesení. Změnilo se i pobřeží a značná část velkolepých staveb zůstala po staletí pohřbena mořskými vlnami.

Žulový blok byl do Alexandrie dopraven z lomů v Asuánu, které leží 1100 km jižně. Pilíř se má stát jedním z exponátů pro nové muzeum, které má být věnováno zničenému městu.

"Jde o jeden z nejdůležitějších alexandrijských nálezů, společně s 400 artefakty vyzdviženými řeckýmí archeology od roku 1998," prohlásil egyptský ministr kultury Farúk Hosní citovaný stanicí BBC.   

Na mořském dně byly již objeveny desítky sfing společně s částmi slavného majáku na ostrově Faru. Nicméně v roce 2002 úřady v obavě z možného poškození zakázaly další vyzvedávání artefaktů z moře. Žulový blok je první památkou, kterou jeřáb od vydání zákazu vytáhl z vln.

Potápeči během několika týdnů žulový blok vyčistili a připravili na vyzdvižení. Následně ho táhli tři dny po mořském dně, aby ho mohli na okraji přístavu zvednout nad hladinu s pomocí jeřábu.

Žulový blok byl potom umístěn do nádrže sladkou vodou, aby se zbavil veškeré soli, která blok v moři konzervovala, ale po vyzdvižení bu mohla způsobit jeho poškození.

pst, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Klíčem ke štíhlé linii je podle nové studie pomalé stravování

-

dnes 19:17 Britští vědci představili výsledky rozsáhlého výzkumu...

Většina ryb z Atlantiku má v sobě plasty

-

dnes 02:51 Částečky jedovatých plastů byly zjištěny v tělech téměř...

Kůň Převalského není poslední divoký kůň na světě, tvrdí studie. Jeho předci žili s lidmi

-

včera 13:18 Koně Převalského, kteří se i díky programu pražské...

Večerní obloha nabídne pozoruhodný úkaz, Měsíc zakryje velmi jasnou hvězdu

-

včera 12:04 I pouhým okem by měl být za příznivého počasí v pátek...

Kamnáři budou muset stavět ekologičtěji. Nařizují to evropské normy

-

včera 03:45 Video: Ekologičtější kamna a sporáky budoucnosti se...

Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin

-

22.2. 14:52 Zájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby