Bydlení

Brad Pitt staví unikátní obojživelné domy v oblasti postižené Katrinou

21.12.2009 08:50 Brad Pitt se ve svých snech rozhodně neomezuje a nemyslí při tom jen na sebe. Tak vznikl projekt, který má obyvatelům New Orleans postiženým hurikánem Katrina zajistit levné a ekologické bydlení. Patnáct staveb už má své nájemníky a během příštího roku se Pitt zavázal postavit dalších sto padesát.

Za ekologické stavby, které navíc dokonale architektonicky korespondují s prostředím, získal herec ocenění od americké Rady ekologické výstavby (GBC). Jejich hlavní předností je obojživelnost, jež má obyvatelům této oblasti zajistit bezpečí. Stavby se mohou zvedat společně s rostoucí „velkou vodou“, aniž by byla přerušena dodávka energií.

Jde o podobné stavby, jež vznikají v Holandsku jako řešení rozlévající se vody. Návrhy pocházejí ze studia Morphosis Architects a od studentů Školy umění a architektury. Na rozdíl od holandského konceptu, který slibuje vybudovat plovoucí vesnici, nemají stavby umožnit bydlení na vodě během hurikánů a povodní, ale především se snaží zabránit katastrofálním škodám a ochránit majetek těch, kteří do domu investovali.

Celé stavby jsou umístěny na jakémsi voru, který se společně s vodou může zdvihnou až do výšky dvanácti stop. Dům navíc minimalizuje spotřebu energií, domy mají zelené střechy, které snižují náklady na vytápění a v horkých dnech interiér ochlazují. Většinu vody jsou navíc schopny obstarat ze srážek.

Domy jsou vyrobeny z pěnového polystyrenu potaženého skleněnými vlákny a vyztužené betonem. Dům stojící na čtyřech nohách je tedy díky vhodnému materiálů schopný vyváženě plout po hladině. Nadace plánuje vystavět podle základního modelu sto padesát domů, v patnácti z nich již bydlí noví nájemníci.

Přečtěte si také: V Holandsku chystají obojživelná města, velká voda je nezaskočí

Ačkoli diskuse o globálním oteplování je stále hlasitější, hladiny vod neudržitelně stoupají. Holanďané se rozhodli, že rozumnější než čekat na to, až se přizpůsobí příroda, je přizpůsobit svůj styl života. A tak už chystají obojživelná města. [celá zpráva]

Barbora Vaníčková, Novinky

nahoru

Bydlení:

Nebojte se moderní výmalby. Hitem jsou zlatavé efekty i zemité barvy

-

včera 09:32 Obrazem: Dříve se doma malovalo až tehdy, kdy vznikl...

Jarmanka - trvalka do nepohody

-

16.6. 07:48 Obrazem: Až překvapivá odolnost v nevalných podmínkách...

Útulný půdní labyrint zpěvačky Petry Hapkové

-

15.6. 12:26 Obrazem: Asi je vždy příjemné navštívit někoho, komu...

Manželé si na stáří koupili nový byt, komplikace při zařizování nakonec překonali

-

15.6. 08:32 Obrazem: Starší manželé se rozhodli na důchod...

Brněnský skvost jde na dračku. Na návštěvu vily Tugendhat se čeká i tři měsíce

-

15.6. 06:12 Video: Architektonicky výjimečná vila Tugendhat v Brně...

Jak mohou podle designérů vypadat pomníky ve veřejném prostoru budoucích měst

-

14.6. 12:26 Obrazem: Jak by mohlo vypadat město budoucnosti? Na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů