Bydlení

Brad Pitt staví unikátní obojživelné domy v oblasti postižené Katrinou

21.12.2009 08:50 Brad Pitt se ve svých snech rozhodně neomezuje a nemyslí při tom jen na sebe. Tak vznikl projekt, který má obyvatelům New Orleans postiženým hurikánem Katrina zajistit levné a ekologické bydlení. Patnáct staveb už má své nájemníky a během příštího roku se Pitt zavázal postavit dalších sto padesát.

Za ekologické stavby, které navíc dokonale architektonicky korespondují s prostředím, získal herec ocenění od americké Rady ekologické výstavby (GBC). Jejich hlavní předností je obojživelnost, jež má obyvatelům této oblasti zajistit bezpečí. Stavby se mohou zvedat společně s rostoucí „velkou vodou“, aniž by byla přerušena dodávka energií.

Jde o podobné stavby, jež vznikají v Holandsku jako řešení rozlévající se vody. Návrhy pocházejí ze studia Morphosis Architects a od studentů Školy umění a architektury. Na rozdíl od holandského konceptu, který slibuje vybudovat plovoucí vesnici, nemají stavby umožnit bydlení na vodě během hurikánů a povodní, ale především se snaží zabránit katastrofálním škodám a ochránit majetek těch, kteří do domu investovali.

Celé stavby jsou umístěny na jakémsi voru, který se společně s vodou může zdvihnou až do výšky dvanácti stop. Dům navíc minimalizuje spotřebu energií, domy mají zelené střechy, které snižují náklady na vytápění a v horkých dnech interiér ochlazují. Většinu vody jsou navíc schopny obstarat ze srážek.

Domy jsou vyrobeny z pěnového polystyrenu potaženého skleněnými vlákny a vyztužené betonem. Dům stojící na čtyřech nohách je tedy díky vhodnému materiálů schopný vyváženě plout po hladině. Nadace plánuje vystavět podle základního modelu sto padesát domů, v patnácti z nich již bydlí noví nájemníci.

Přečtěte si také: V Holandsku chystají obojživelná města, velká voda je nezaskočí

Ačkoli diskuse o globálním oteplování je stále hlasitější, hladiny vod neudržitelně stoupají. Holanďané se rozhodli, že rozumnější než čekat na to, až se přizpůsobí příroda, je přizpůsobit svůj styl života. A tak už chystají obojživelná města. [celá zpráva]

Barbora Vaníčková, Novinky

nahoru

Bydlení:

Jak se naladit na kvalitní spánek

-

včera 09:44 Obrazem: S nevyspáním a následnou únavou během dne má...

Pestrá zátiší s pokojovými rostlinami zlepší náladu

-

17.2. 08:02 Obrazem: Vytvořte si doma iluzi exotických destinací v...

Pronajatý byt vyměnili za vlastní s terasou a dvěma koupelnami

-

16.2. 09:35 Obrazem: Když manželé se dvěma dospívajícími dětmi...

Z garsonky do vlastnoručně rekonstruovaného domu. Majitelé si splnili životní sen

-

16.2. 06:46 Obrazem: Čtyři roky trvala rekonstrukce rodinného...

Jak se starat o štěňata a na co si dát pozor

-

15.2. 14:11 Video: Když si lidé pořizují štěně, mnozí ani netuší,...

Podle barvy sádrokartonu zjistíte, co umí

-

15.2. 11:05 Obrazem: Vedle standardních užitných vlastností má...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby