Bydlení

Smetí i staré harampádí lze proměnit v zajímavý designový kousek

8.12.2009 06:41 Recyklace, ekologie, zelená energie - nejžhavější hity v bydlení. Recyklace starých materiálů už ale nemusí pouze značit dobrou vůli bez jakéhokoliv stylu, na trhu najdete i velmi pěkný nábytek a doplňky.

K výrobě designových doplňků mohou posloužit i ty nejobyčejnější předměty, které najdete na každé skládce. Důkazem může být lustr vyrobený z bubnu odstavené pračky. To ale na první pohled nepoznáte, až po bližším ohledání zjistíte, že zářící svítidlo promítající na stěny odlesky jako diskotéková koule, ještě nedávno otřásalo špinavým prádlem.

Ze starého šrotu se vyrábí nejrůznější nábytek i doplňky. Neuvěřitelně retro a zároveň moderně působí například lampy ze starých řeznických vah nebo na svítidlo předělaný šicí stroj. Opravdovým unikátem je potom bar umístěný ve starém klavíru, v jehož horní desce jsou zabudována světla. Využít se dá skutečně vše, ať již torza starých předmětů, nebo rovnou celé kusy, které po restauraci vypadají rovněž skvěle.

Plastová brčka a PET lahve

V materiálech se ale fantazii meze nekladou, což potvrzují výrobky Scotta Jarvieho, který používá plastová brčka. Z deseti tisíce umělohmotných slámek například poskládal vynikající duhové křeslo. Ze stejného materiálu vytvořil i funkční kruhovou lampu.

Polský designér Pawel Grunnert se také nechal inspirovat plastem a vytvořil křeslo z PET lahví. Rozvětvené podstavce lahví slouží zároveň jako masážní povrch.

Grunnert se ale daleko častěji specializuje na přírodní materiály. Pod jeho rukama se otep roští dokáže změnit v křeslo i stůl. Schody z masivu obalené kůrou zase vypadají, jako by v obýváku přímo vyrostly. Designér se nevyhýbá žádnému roští, slámě ani hlíně. Je téměř stoprocentně ekologický.

Pokud nechcete haraburdí pustit přímo do svého interiéru, ozdobte alespoň zahradu, velmi oblíbené jsou v současnosti kovové příšerky seskládané z kovošrotu.

Barbora Vaníčková, Novinky

nahoru

Bydlení:

V létě mohou trápit psa paraziti, vosy, pyl i velká horka

-

dnes 11:55 Stále více majitelů nemá psa pouze jako hlídače na...

Foukanou izolací lze zateplit rychle a bez odpadu

-

dnes 08:57 Obrazem: Foukanou izolaci můžeme využít k zateplení...

Dům zasunutý pod železniční most vypadá jako obří polštář, který o něj kdosi opřel

-

dnes 06:37 Obrazem: Je to ten druh domu, na který hned tak člověk...

Dům s otáčivým interiérem je architektonickým skvostem, i když trochu ošuntělým

-

včera 12:23 Obrazem: Nevšední dům v japonském městě Mito má...

Užijte si romantické koupání v biotopu

-

včera 08:43 Obrazem: Vybudováním koupacího jezírka získáte krásný...

Živá zahrada ve stylu první republiky s květinami, které pěstovaly naše babičky

-

včera 06:42 Video: Květiny, které pěstovaly naše babičky, zahradní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů