Domácí

Klaus se kvůli vízům nechystá na olympiádu ve Vancouveru

obrazek

Prezident Václav Klaus

FOTO: René Volfík , Reuters

1.12.2009 19:26 Navzdory očekávání prezident Václav Klaus pravděpodobně nepojede na únorové zimní olympijské hry ve Vancouveru. Právu exkluzivně prozradil, že to je na protest kvůli vízům, která Kanada zavedla vůči ČR letos v červenci.

„Jsem trošku uražený s kanadskými vízy, proto tam asi nepojedu,“ řekl Klaus v úterý Právu po  autogramiádě knihy jeho manželky Livie. [celá zpráva]

"Říkám to jenom vám," sdělil prezident redaktorovi Práva.

Klaus jako vášnivý sportovec - hrával prvoligovou košíkovou, lyžuje a hraje tenis - často navštěvuje špičkové akce. V Turíně v roce 2006 přihlížel slavnostnímu zahájení zimní olympiády. Ještě v roli premiéra například navštívil v roce 1994 olympijské hry v norském Lillehammeru.

Ve Vídni v roce 1996 byl u toho, když čeští hokejisté na mistrovství světa získali zlato. Na olympiádě v Naganu roku 1998 nebyl, protože už neseděl v premiérském křesle.

Ve funkci prezidenta, kam byl poprvé zvolen v roce 2003,  Klaus zatím vynechal jen jedny olympijské hry, a to loňské letní v Pekingu kvůli rehabilitaci. Nedlouho před nimi se totiž podrobil operaci kyčle, během níž mu byla na pražské Bulovce voperována endoprotéza.

Na olympiádě v Číně za Klause „zaskočil“ tehdejší premiér Mirek Topolánek. Ten tehdy prohlásil, že si čeští sportovci zaslouží, aby je navštívil vysoký ústavní činitel. Kdo nahradí Klause ve Vancouveru zatím není jasné - vzhledem k tomu, že hry začnou až v únoru 2010 politici nechtěli o své účasti spekulovat.

Mluvčí kanadské ambasády v Praze Michael Vlček v úterý Právu řekl, že neslyšel, že by dramaticky vzrostl počet českých žadatelů o víza na velvyslanectví ve Vídni, která povolení ke vstupu vydává. Podle něj je zatím čas, v krajním případě lze prý víza dostat týž den v Rakousku, vyřízení žádosti poštou trvá asi deset dní; za sportovce se o víza stará Český olympijský výbor.

Kanada vůči ČR zavedla víza 14. července kvůli nepřiměřeně velkému počtu žádostí českých občanů, především Romů, o azyl. Ambasáda ve Vídni podle statistik zatím vydala vízum 99 procentům Čechů.

Jan Rovenský, Právo

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

včera 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

včera 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby