Zahraniční

Reportéři propašovali atrapu bomby k nizozemské královně Beatrix

17.11.2009 15:16 Nizozemské protiteroristické jednotky budou muset přehodnotit bezpečnostní opatření v budovách tamního královského dvora. Novinářům se podařilo bez problémů pronést do paláce královny Beatrix (71) v Haagu falešnou bombu.

Soukromá televize SBS odvysílala záběry z akce dvojice reportérů pořadu Undercover in Nederland, které ochranka vpustila do paláce s atrapou bomby v dodávce. Novináři se dopředu ohlásili telefonicky, přičemž uváděli, že mají v budově vykonávat příležitostné práce. Královská policie je následně vpustila bez toho, že by zkontrolovala vozidlo, jen zběžně nahlédla do dokumentů. Reportéři podle německé televize ZDF pronikli až do královských stájí, kde je zastavil ostražitý příslušník stráže.

„Incident nás vede k velmi důkladné prověrce našich postupů a pracovních metod,“ řekla Judith Sluiterová, mluvčí Úřadu národního koordinátora boje proti terorismu (NCTB).

Protiteroristický úřad, zodpovědný za bezpečnost v pěti královských palácích, podle ní selhání velice lituje. Šéfkoordinátor boje proti terorismu Erik Akerboom veřejně přiznal „pochybení ochranky hlavy státu “. Opoziční politické strany požádaly o prošetření celé záležitosti „nezávislou komisí“.

Před půlrokem Nizozemci při oslavách národního svátku zažili na ulici pokus o atentát na královnu Beatrix – osmatřicetiletý muž chtěl tehdy svým malým autem nabourat do otevřeného autobusu panovnice. Zabil při tom sedm lidí a sebe smrtelně zranil, když narazil do památníku.

 

vpl, Novinky, DPA

nahoru

Zahraniční:

Cyklón Gita na Novém Zélandu odřízl přes šest tisíc lidí od okolního světa

-

dnes 12:23 Video: Cyklón Gita, který zasáhl Nový Zéland, odřízl od...

Novým generálním tajemníkem Evropské komise bude šedá eminence Selmayr

-

dnes 11:31 aktualizováno Novým generálním tajemníkem Evropské...

Trump chce omezit pravidla pro držení zbraní, žádá zákaz urychlovačů střelby

-

dnes 09:21 Americký prezident Donald Trump chce v USA zakázat...

Muž, který pašoval syna v kufru, dostal pokutu

-

dnes 08:39 S pokutou ve výši 92 eur (2330 korun) odešel od...

Vězeň, který za sebe do cely nastrčil zdrogované dvojče, je zpět za mřížemi

-

dnes 07:55 Peruánské úřady znovu zadržely vězně, který uprchl z...

Macron chce ve Francii zpřísnit podmínky žadatelům o azyl

-

dnes 06:21 Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby