AutoMoto

V Neratovicích otevřeli první vodíkovou čerpací stanici

obrazek

První čerpací stanice čistého vodíku v Česku zahájila 5. listopadu provoz v Neratovicích. Po více než třech letech příprav ji otevřel Ústav jaderného výzkumu (ÚJV) ve spolupráci se společností Linde Gas.

ČTK

7.11.2009 11:25 V Neratovicích zahájila provoz první čerpací stanice čistého vodíku v zemi. Po více než třech letech příprav ji otevřel Ústav jaderného výzkumu ve spolupráci se společností Linde Gas. Náklady na její vybudování byly zhruba 83 miliónů korun, tři čtvrtiny z toho pokryly dotace od státu a EU.

Čerpací stanice bude plnit vozidla plynným vodíkem o tlaku 300 bar. Například naplnění zásobníků autobusu trvá zhruba deset minut. Projekt počítá s roční spotřebou 72 000 metrů krychlových (zhruba šest tun) vodíku. "Je to jediná vodíková stanice nejen v Česku, ale vůbec v celé střední a východní Evropě," uvedl edoucí marketingu společnosti Linde Pavel Jirsa.

Stanice podobného typu je například v Amsterdamu, Barceloně a Portu.Stanici bude zatím využívat první vodíkový autobus v Česku. Prototyp nazvaný TriHyBus vyrobila plzeňská Škoda Electric. Tento trihybridní autobus může energii čerpat ze tří zdrojů, přičemž si vždy vybere ten nejúspornější. Základním zdrojem energie je elektřina z palivových článků, které jsou doplněny o baterii a výkonný kondenzátor, takzvaný ultrakapacitor.

Zásobníky na střeše vozidla se plní 20 kilogramy vodíku a na jednu nádrž TriHyBus ujede 300 kilometrů. Autobus bude jezdit v rámci městské dopravy v Neratovicích.

ČTK

nahoru

AutoMoto:

Volkswagen ukázal v Pekingu nový Touareg a sedan pouze pro Čínu

-

včera 17:16 Obrazem: Volkswagen na právě zahájeném autosalonu v...

Kladivo na Rolls-Royce, Mercedes v Číně ukázal koncept obřího SUV

-

včera 15:24 Video: O tom, že Mercedes přiveze na pekingský...

Zbavuje se BMW klasických ledvinek? Náhrada vypadá jako Kia

-

včera 14:54 Upoutávka na představení konceptu prvního elektrického...

Řidič ukazoval na radary prostředníček a používal rušičku. Nastupuje do vězení

-

včera 13:39 Nejméně třikrát projížděl Timothy Hill kolem mobilního...

Ford Focus ST bude mít motor z dosavadního RS. Prý kvůli spolehlivosti

-

včera 12:43 Nový Ford Focus ST bude mít motor o tři deci větší než...

Nejzajímavější nové motocykly pro letošní sezónu

-

včera 11:39 Obrazem: Individuální jezdecké preference těžko budou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby