AutoMoto

V Neratovicích otevřeli první vodíkovou čerpací stanici

obrazek

První čerpací stanice čistého vodíku v Česku zahájila 5. listopadu provoz v Neratovicích. Po více než třech letech příprav ji otevřel Ústav jaderného výzkumu (ÚJV) ve spolupráci se společností Linde Gas.

ČTK

7.11.2009 11:25 V Neratovicích zahájila provoz první čerpací stanice čistého vodíku v zemi. Po více než třech letech příprav ji otevřel Ústav jaderného výzkumu ve spolupráci se společností Linde Gas. Náklady na její vybudování byly zhruba 83 miliónů korun, tři čtvrtiny z toho pokryly dotace od státu a EU.

Čerpací stanice bude plnit vozidla plynným vodíkem o tlaku 300 bar. Například naplnění zásobníků autobusu trvá zhruba deset minut. Projekt počítá s roční spotřebou 72 000 metrů krychlových (zhruba šest tun) vodíku. "Je to jediná vodíková stanice nejen v Česku, ale vůbec v celé střední a východní Evropě," uvedl edoucí marketingu společnosti Linde Pavel Jirsa.

Stanice podobného typu je například v Amsterdamu, Barceloně a Portu.Stanici bude zatím využívat první vodíkový autobus v Česku. Prototyp nazvaný TriHyBus vyrobila plzeňská Škoda Electric. Tento trihybridní autobus může energii čerpat ze tří zdrojů, přičemž si vždy vybere ten nejúspornější. Základním zdrojem energie je elektřina z palivových článků, které jsou doplněny o baterii a výkonný kondenzátor, takzvaný ultrakapacitor.

Zásobníky na střeše vozidla se plní 20 kilogramy vodíku a na jednu nádrž TriHyBus ujede 300 kilometrů. Autobus bude jezdit v rámci městské dopravy v Neratovicích.

ČTK

nahoru

AutoMoto:

Nová doba: Renault koupil podíl v knižním nakladatelství

-

dnes 09:12 To, že automobilky investují do výpočetních a...

EuroNCAP ukázal kompletní výsledky testů. Pět hvězdiček získala čtyři auta

-

včera 17:00 Nejnovější sada výsledků nárazových testů EuroNCAP...

Lamborghini Urus jako třídveřové kupé je nástin sportovní budoucnosti

-

včera 11:43 Urus má zdvojnásobit roční produkci značky...

V Nizozemsku vznikne limitovaná edice tesly. Bude jen 20 kusů

-

včera 09:37 Model S „Shooting Brake”, jak ho nazval autor skic,...

Fiat Punto obdržel v nových nárazových testech nula hvězd

-

13.12. 16:52 Organizace Euro NCAP zveřejnila nové výsledky...

Volkswagen svolává desetitisíce touaregů kvůli podvodům s emisemi

-

13.12. 16:04 Na 57 tisíc dieselových touaregů bude muset do...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby