Zahraniční

Mitterandův syn dostal pokutu v kauze pašování zbraní do Angoly

obrazek

Jean-Christophe Mitterrand

FOTO: Jacky Naegelen, Reuters

27.10.2009 16:13 Syna bývalého francouzského prezidenta Jeana-Christopha Mitteranda soud uznal v úterý vinným v případu pašování zbraní do Angoly v 90. letech. Ačkoliv soud Mitteranda zbavil obvinění z podílu na pašování, uznal ho vinným z přijímání peněz od obchodníků. Mitterand dostal dvouletý podmíněný trest a musí zaplatit pokutu 375 000 eur (téměř 10 miliónů korun).

Ačkoliv soud Mitteranda zbavil obvinění z podílu na pašování, uznal ho vinným z přijímání peněz od obchodníků. Hlavní postavy případu, francouzský podnikatel Pierre Falcone a izraelsko-ruský miliardář Arkadij Gaydamak, byly odsouzeny k šesti letům vězení natvrdo.

V aféře, nazvané francouzskými médii Angolagate, bylo souzeno 42 osob. Tehdejšího poradce prezidenta Mitterranda Jacquesa Attaliho soud zprostil viny. Bývalý ministr vnitra Charles Pasqua dostal ale trest tří let odnětí svobody, z toho rok nepodmíněně, a 100 000 eur pokuty.

Prostředníkem byla slovenská společnost

Podle vyšetřovatelů dodal Falcone s Gaydamakem v první polovině 90. let do Angoly prostřednictvím slovenské společnosti ZTS OSOS zbraně za 633 miliónů dolarů (podle současného přepočtu 11,2 miliardy korun). Obchod bez příslušných povolení ve výši dalších stamiliónů pokračoval prý i s jinými východoevropskými firmami až do roku 2002.

Francouzští prominenti pomáhali oběma hlavním protagonistům zbrojního "pašování" podle vyšetřovatelů svými kontakty výměnou za úplatky. Tyto obchody zahrnovaly 420 tanků, 12 vrtulníků, šest vojenských lodí, 170 000 min či 150 000 střel.

V obžalovacím spisu padlo i jméno angolského prezidenta Josého Eduarda dos Santose, který se při této příležitosti údajně osobně obohatil o 37 miliónů dolarů složených dvojicí podnikatelů na jeho účet u jedné lucemburské banky.

Občanská válka v Angole skončila po 27 letech v roce 2002 poté, co odpůrce Santosova režimu Jonas Savimbi byl zabit vládními silami. Konflikt si vyžádal přes 500 000 mrtvých.

rei, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Další oběť bojů na Donbasu. Separatisté nasazují nové zbraně včetně Čeburašky

-

dnes 14:35 Jeden ukrajinský voják padl během posledních 24 hodin...

Námořnictvo USA má plán vybudovat tábory pro desetitisíce migrantů, stačí rozkaz

-

dnes 13:41 Americké námořnictvo má plány na vybudování rozsáhlých...

Většina Turků v Německu i Rakousku volila Erdogana

-

dnes 13:29 V Německu v neděli v tureckých prezidentských volbách...

Záchranáři v zatopené jeskyni v Thajsku pátrají po 12 dětských fotbalistech a trenérovi

-

dnes 10:21 Video: Thajští záchranáři se už dva dny snaží najít 12...

Někdejšího šéfa NATO nepustili do USA

-

dnes 10:17 Bývalý šéf diplomacie Evropské unie a někdejší...

Erdoganův hněv: Na 1200 tureckých diplomatů a úředníků žádá o azyl v Německu

-

dnes 08:27 Od zmařeného pokusu o převrat v Turecku v roce 2016...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů