Kultura

V Praze vyrostla replika strážní věže z komunistického lágru Vojna

obrazek

Strážní věž z lágru Vojna na pražském Klárově

ČTK

28.10.2009 09:00 Pražský Klárov hlídá replika strážní věže z komunistického lágru Vojna u Příbrami. Je součástí výstavy My jsme to nevzdali aneb Příběhy 20. století. Bude trvat od 29. října do 23. listopadu na několika místech Prahy. Koná se u dvacetiletého výročí pádu železné opony, řekl za organizátory Martin Kroupa z občanského sdružení Post Bellum.

Věž postavili dělníci na Klárově v parku u tramvajové zastávky Malostranská. Vysoká je 5,5 metru, podle Kroupy je přesnou replikou strážní věže, která hlídala vězně z pracovního tábora Vojna u Příbrami.

Výstava se bude konat na 11 místech Prahy, začne na Hradčanském náměstí a skončí na Václavském náměstí. Každé zastavení je zaměřeno na pamětníky z jiného období, kteří vzpomínají na události 17. listopadu roku 1989. Během posledních deseti let je vyzpovídali lidé ze sdružení Post Bellum.

Kromě strážní věže bude také umístěn na Hradčanském náměstí transportní vagon z roku 1920, ve kterém byli pravděpodobně převáženi českoslovenští Židé do Terezína. Na Hradčanském náměstí celá trasa začíná, zde umístěné panely se budou týkat období druhé světové války. Další zastávky se jmenují například Holocaust, Gulag, Normalizace nebo Demonstrace v roce 1989.

"Snažili jsme se, aby ten koncept byl cesta Prahou, v podstatě takovou českou historií," řekl Kroupa.

Koncert The Tap Tap

Na 14. listopadu organizátoři naplánovali galavečer v Rudolfinu. "Je to koncert kapely The Tap Tap, což je kapela lidí z Jedličkova ústavu, se symfonickým orchestrem Berg a smíšeným sborem, který je věnován této výstavě a politickým vězňům," řekl Kroupa. Podle internetových stránek sdružení Post Bellum zde vystoupí také například David Koller, Tomáš Hanák, Kamil Střihavka nebo Vladimír Merta. Vstup na koncert bude zdarma, lidé se ale musí zaregistrovat na internetu.

Komunistický lágr Vojna 

Tábor Vojna postavili v roce 1947 váleční zajatci. O rok později byl přeměněn na tábor nucených prací. V roce 1951 se stal nápravně-pracovním táborem pro odsouzené, zejména z politických důvodů, kteří pracovali ve zdejších uranových dolech. Tábor byl zrušen v roce 1961. Později se stal kulturní památkou a v roce 2005 v něm byl otevřen památník.

V seznamech vězňů tábora Vojna se objevilo například jméno hrdiny bitvy o Británii Sylvestra Müllera, legendárního československého válečného stíhače generála Františka Chábery nebo hrdiny bojů o Duklu Pravomila Raichla. Několik let v táboře strávil i prezident českého PEN klubu Jiří Stránský, český katolický básník Zdeněk Rotrekl nebo spisovatel Karel Pecka.

ČTK

nahoru

Kultura:

Festival Colours of Ostrava odstartoval v dešti

-

včera 18:34 V Dolní oblasti Vítkovic začal ve středu v poledne...

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

včera 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

včera 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

včera 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

včera 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

včera 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů