Zahraniční

Pokles popularity u Obamy je největší za 50 let

23.10.2009 07:54 Pokles popularity amerického prezidenta Baracka Obamy od července je pro srovnatelné období větší, než u všech jeho předchůdců v posledních více než 50 letech. Vyplývá to ze zjištění Gallupova ústavu.

Prezidentovu politiku ve třetím čtvrtletí roku podporovalo 53 procent Američanů, zatímco v dubnu to bylo 62 procent a při jeho nástupu do Bílého domu oslnivých 78 procent. Kdyby se tedy dnes konaly nové volby, prezident by o znovuzvolení musel bojovat.

„Obama se přednostně ve třetím čtvrtletí zaměřil na prosazování reformy zdravotnictví,“ vysvětlil pokles popularity Jeffrey Jones z Gallupova ústavu s tím, že prezident doufal, že Kongres bude o reformě hlasovat před srpnovou přestávkou, což se nestalo. Mezitím, co názory na reformu Američany rozdělují, vzrostla nezaměstnanost k deseti procentům a také se stupňují problémy v Afghánistánu.

Kvůli afghánské misi prezidenta ve středu kritizoval i bývalý viceprezident Dick Cheney. Podle něj Obama nemá jasné cíle a bojí se učinit rozhodnutí. Americké vojáky tím prý vystavuje nebezpečí, spojence ponechává v nejistotě a posiluje protivníka.

Vystoupení jednoho z nejhlasitějších prezidentových kritiků Cheneyho nebylo načasováno náhodně. Schyluje se totiž k volbám guvernérů ve státech New Jersey a Virginie, v nichž demokraté v průzkumech ztrácí. Obama přitom v loňských prezidentských volbách v obou státech svého republikánského soka Johna McCaina porazil.

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby