Zahraniční

Pokles popularity u Obamy je největší za 50 let

23.10.2009 07:54 Pokles popularity amerického prezidenta Baracka Obamy od července je pro srovnatelné období větší, než u všech jeho předchůdců v posledních více než 50 letech. Vyplývá to ze zjištění Gallupova ústavu.

Prezidentovu politiku ve třetím čtvrtletí roku podporovalo 53 procent Američanů, zatímco v dubnu to bylo 62 procent a při jeho nástupu do Bílého domu oslnivých 78 procent. Kdyby se tedy dnes konaly nové volby, prezident by o znovuzvolení musel bojovat.

„Obama se přednostně ve třetím čtvrtletí zaměřil na prosazování reformy zdravotnictví,“ vysvětlil pokles popularity Jeffrey Jones z Gallupova ústavu s tím, že prezident doufal, že Kongres bude o reformě hlasovat před srpnovou přestávkou, což se nestalo. Mezitím, co názory na reformu Američany rozdělují, vzrostla nezaměstnanost k deseti procentům a také se stupňují problémy v Afghánistánu.

Kvůli afghánské misi prezidenta ve středu kritizoval i bývalý viceprezident Dick Cheney. Podle něj Obama nemá jasné cíle a bojí se učinit rozhodnutí. Americké vojáky tím prý vystavuje nebezpečí, spojence ponechává v nejistotě a posiluje protivníka.

Vystoupení jednoho z nejhlasitějších prezidentových kritiků Cheneyho nebylo načasováno náhodně. Schyluje se totiž k volbám guvernérů ve státech New Jersey a Virginie, v nichž demokraté v průzkumech ztrácí. Obama přitom v loňských prezidentských volbách v obou státech svého republikánského soka Johna McCaina porazil.

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Pracovnici britské ambasády v Libanonu našli mrtvou u silnice

-

dnes 07:53 Policie v Libanonu vyšetřuje vraždu zaměstnankyně...

Chilským prezidentem je znovu miliardář Piňera

-

dnes 06:10 Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý...

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby