Zahraniční

Pohřební nálada připomíná 11.září

2.2.2003 09:54 Nálada po katastrofě Columbie připomíná chvíle, které Amerika zažívala po teroristických útocích 11. září. Televize opakují donekonečna záběry kouřových pruhů, která za sebou zanechával rozpadající se raketoplán, a opakují poslední konverzaci posádky s řídícím střediskem - včetně uprostřed uťaté odpovědi kapitána raketoplánu a následném tichu.

Vlajky jsou spuštěny napůl žerdi a lidé jsou v šoku, protože si zvykli na rutinu vzletů a přistávání raketoplánů, jako by šlo o běžný letecký provoz. Na místa, kam dopadly zčernalé kusy devadesátitunového kolosu, se objevily květiny.

Pracovníci NASA, ať na Floridě, kde očekávali raketoplán k přistání, i v texaském řídícím středisku v Houstonu, byli na pokraji nervového zhroucení a chybělo málo, aby se šéf NASA Sean O'Keefe před novináři nerozplakal. Rodiny, které zůstaly po sedmičlenné posádce, jsou stranou pozornosti médií. NASA se postarala, aby v je v těžkých chvílích nikdo neobtěžoval a odvedla je do ústraní, kde je o ně postaráno.

Kvůli přistání zrušili bohoslužbu

abín Rick Sherwin z floridského Maitlandu vzpomíná, jak se před šestnácti dny všichni radovali z vypuštění Columbie s prvním Izraelcem Ilanem Ramonem na palubě. V sobotu nepřišlo podle něho na bohoslužbu ani tolik lidí jako obvykle, protože chtěli vidět přistání a svého hrdinu. "Byli jsme jako zkamenělí," dodává rabín ke katastrofě, která se odehrála téměř na očích nad hlavami Texasanů, kteří si přivstali, aby přelet Columbie pozorovali.

Osmiletou Tracy Clearyovou z Floridy po pádu Columbie přešla zvědavost po vesmíru a Marissa Floresová soudí, že havárie je zlověstným znamením. "Možná abychom nelétali do vesmíru," dodává. June Scobbe-Rodgersová, vdova po veliteli raketoplánu Challenger, který vybuchl po startu před sedmnácti lety, vysvětluje, že astronauti ve službách NASA se upisují snu, který chtějí naplnit. "Vědí, že přinesou zpět na planetu tolik informací, které mohou pomoci," cituje její slova tisk.´

I když se program vypouštění raketoplánů pozastavuje do vypátrání příčin katastrofy, je jasné, že výzkum vesmíru nekončí. Jak uvádí jeden z mnoha televizních komentátorů: "Pro Američany má výzkum vesmíru nádech romantiky ... je to pro možnost, jak ukázat svoji důmyslnost a vyspělost."

Novinky, ČTK, CNN

nahoru

Zahraniční:

Rotvajler v Mnichově pokousal pět lidí, policie ho zastřelila

-

dnes 09:20 Policie v německém Mnichově zastřelila psa, který...

Opozice spojuje síly proti Erdoganovi

-

dnes 09:12 Čtyři opoziční strany uzavřely spojenectví před...

Novičok rozhádal své „otce”

-

dnes 08:54 Nejen politické a diplomatické konflikty probudil jed...

Italská metropole se chlubí první archeostanicí metra

-

dnes 07:00 Obrazem: V Římě se zrodil nový výraz – archeostanice...

V Tatrách zřejmě našli tělo hledaného Čecha

-

včera 21:30 Polští záchranáři patrně našli tělo půl roku...

V Řecku zadrželi řidiče, který měl v kamiónu 91 migrantů

-

včera 17:52 Řečtí pohraničníci zadrželi v pátek na severovýchodě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby