Zahraniční

Pohřební nálada připomíná 11.září

2.2.2003 09:54 Nálada po katastrofě Columbie připomíná chvíle, které Amerika zažívala po teroristických útocích 11. září. Televize opakují donekonečna záběry kouřových pruhů, která za sebou zanechával rozpadající se raketoplán, a opakují poslední konverzaci posádky s řídícím střediskem - včetně uprostřed uťaté odpovědi kapitána raketoplánu a následném tichu.

Vlajky jsou spuštěny napůl žerdi a lidé jsou v šoku, protože si zvykli na rutinu vzletů a přistávání raketoplánů, jako by šlo o běžný letecký provoz. Na místa, kam dopadly zčernalé kusy devadesátitunového kolosu, se objevily květiny.

Pracovníci NASA, ať na Floridě, kde očekávali raketoplán k přistání, i v texaském řídícím středisku v Houstonu, byli na pokraji nervového zhroucení a chybělo málo, aby se šéf NASA Sean O'Keefe před novináři nerozplakal. Rodiny, které zůstaly po sedmičlenné posádce, jsou stranou pozornosti médií. NASA se postarala, aby v je v těžkých chvílích nikdo neobtěžoval a odvedla je do ústraní, kde je o ně postaráno.

Kvůli přistání zrušili bohoslužbu

abín Rick Sherwin z floridského Maitlandu vzpomíná, jak se před šestnácti dny všichni radovali z vypuštění Columbie s prvním Izraelcem Ilanem Ramonem na palubě. V sobotu nepřišlo podle něho na bohoslužbu ani tolik lidí jako obvykle, protože chtěli vidět přistání a svého hrdinu. "Byli jsme jako zkamenělí," dodává rabín ke katastrofě, která se odehrála téměř na očích nad hlavami Texasanů, kteří si přivstali, aby přelet Columbie pozorovali.

Osmiletou Tracy Clearyovou z Floridy po pádu Columbie přešla zvědavost po vesmíru a Marissa Floresová soudí, že havárie je zlověstným znamením. "Možná abychom nelétali do vesmíru," dodává. June Scobbe-Rodgersová, vdova po veliteli raketoplánu Challenger, který vybuchl po startu před sedmnácti lety, vysvětluje, že astronauti ve službách NASA se upisují snu, který chtějí naplnit. "Vědí, že přinesou zpět na planetu tolik informací, které mohou pomoci," cituje její slova tisk.´

I když se program vypouštění raketoplánů pozastavuje do vypátrání příčin katastrofy, je jasné, že výzkum vesmíru nekončí. Jak uvádí jeden z mnoha televizních komentátorů: "Pro Američany má výzkum vesmíru nádech romantiky ... je to pro možnost, jak ukázat svoji důmyslnost a vyspělost."

Novinky, ČTK, CNN

nahoru

Zahraniční:

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...

Vězněné děti v Kalifornii byly v řetězech několik měsíců

-

včera 21:19 Třináct dětí, které věznili ve svém domě 56letý David...

Rumunský tygr s korupcí ne a ne zatočit, ohrožuje i jeho ekonomický růst

-

včera 19:57 Ekonomický tygr EU - Rumunsko - loni učinilo jen malý...

Na jihu Evropy zabavili sedm metráků kokainu ukrytých uvnitř čerstvých ananasů

-

včera 16:22 Video: Portugalské a španělské policii se ve středu...

USA zůstanou v Sýrii, Islámský stát není poražen, varoval Tillerson

-

včera 16:08 Spojené státy ponechají v Sýrii dva tisíce vojáků,...

Turci vyprostili letoun, který sjel z ranveje a zůstal na srázu nad mořem

-

včera 15:10 Video: Turkům se ve čtvrtek podařilo pomocí dvou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby