Kultura

Industriální bienále znehodnotila blamáž s akcí v Ekotechnickém museu

17.10.2009 12:31 Závěr pátého bienále Industriální stopy, které připomíná mizející průmyslovou architekturu a které končí tento víkend, poznamenala blamáž v Ekotechnickém museu v Praze - Bubenči. Správní rada muzea zrušila úterní doprovodný program ve Staré kanalisační čistírně jen několik hodin před zahájením a účastníkům vyhrožovala zásahem policie, pokud prostor neopustí.

V úterý mělo ve Staré kanalisační čistírně vystoupit pět souborů včetně zahraničních. Jednalo se performery a industriální kapely, z nichž některé v prostorách čistírny zkoušely ještě v osmdesátých letech, kdy byla budova jedním z center pražské undergroundu. Správní rada však na poslední chvíli - jen několik hodin před začátkem- dospěla k závěru, že akce se do prostor musea nehodí a je „v přímém rozporu s využíváním památkově chráněného objektu,“ uvedl mluvčí musea Tomáš Novák. Zmínil přitom plivače ohně v objektu a hudební produkce, kdy se hraje na kovové části konstrukce v museu. Novák dále tvrdil, že správní rada nebyla o programu informovaná a že akce byla chaotická.

„Přestože nepovažujeme zrušení akce za běžný přístup, jsme přesvědčeni, že z uvedených důvodů byl tento postup bohužel nutnýIng Tomáš Novák, Člen správní rady a tiskový mluvčí Ekotechnického musea

Členové rady všechny vyzvali, aby prostor musea opustili. Pokud tak neučiní, hrozili podle slov dramaturga večera Václava Adama, že na ně zavolají policii.

 

Vystupující byli seznámení s rozhodnutím správní rady a slušně vyzváni k opuštění objektu. Protože tak neučinili, byli seznámeni s možnými následnými kroky. V žádném případě se nejednalo o vyhrožování.Ing Tomáš Novák, Člen správní rady a tiskový mluvčí Ekotechnického musea

 „Přestože nepovažujeme zrušení akce za běžný přístup, jsme přesvědčeni, že z uvedených důvodů byl tento postup bohužel nutný,“ uvedl Novák.

Performance a koncerty Woutera Jasperse i sdružení KLaNGundKRaCH Kollektiv, Einleitungszeit, Do Shaska a S/M byly domlouvány na přelomu srpna a září a od půlky září byly v programu bienále. Navzdory tomu mluvčí uvedl: „Zrušení akce nebylo možné provést s větším časovým předstihem především z toho důvodu, že organizátoři neprojevili odpovídající součinnost a nekomunikovali se správní radou, která o způsobu využívání prostor muzea rozhoduje.“ To popírá Lenka Dolanová, která zajišťovala doprovodný program: „Správní rada věděla, kdy se co bude konat, kdo bude vystupovat.“

Správní rada je svrchovaný orgán, který se rozhodl vystoupení - doprovodný program zrušit vzhledem k důvodnému podezření, že by bylo poškozeno dobré jméno musea.Ing Tomáš Novák, Člen správní rady a tiskový mluvčí Ekotechnického musea

 

Podle Nováka ale Dolanová neměla žádné oprávnění jednat o programu. “Osoba, která jednala jménem Ekotechnického muzea, Lenka Dolanová, nebyla oprávněna vést jednání jménem a na účet muzea a také neinformovala správní radu muzea o svých krocích.”

FOTO: Smart Communication Dolanová ovšem jeho slova popírá: „Byla jsem pověřena organizátorem bienále panem Benjaminem Frágnerem, který ve spolupráci s panem Martinem Holotou organizoval v Čistírně celé bienále, koordinací doprovodných programů. Martin Holota jednal za čistírnu. S ním jsem to probírala." Holota odpovídal za správu majetku a sbírek muzea na základě smlouvy o dílo. V pondělí 12 října však odvolán správní radou, prý neplnil podmínky smlouvy.

Novákovi se nelíbila kvalita programu

Novák se pustil i do i úrovně vystupujících. Rada jako svrchovaný orgán podle něj “rozhodla doprovodný program zrušit vzhledem k důvodnému podezření, že by bylo poškozeno dobré jméno muzea“. Soubory, které měly vystoupit, jsou uznávány i v zahraničí. Slovenští Einleitungzeit prorazili v USA a jejich tanečnice Tereza Georgijeva byla oceněna před několika lety na divadelním festivalu Next Wave.

Zpěvačka Silvia Hromádková se zase podílela na doprovodném programu k výstavě Crossings v Rudolfinu, při nichž se využívaly exponáty pojištěné na milióny dolarů. Navíc na konci osmdesátých let její skupina Suicidal meditations v čistírně pravidelně zkoušela a vytvářela své originální pojetí.

Alex Švamberk, Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

dnes 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

dnes 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

dnes 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů