Věda a školy

Vědci z ČVUT vytáhli do boje proti námořním pirátům

obrazek

Námořní piráti se stávají znovu velkou hrozbou pro lodní plavbu

Reuters

16.10.2009 11:00 Vědci z Centra agentních technologií katedry kybernetiky ČVUT zahájili tažení proti námořním pirátům. U svých počítačů se pokoušejí zkonstruovat metody, které budou schopny rozlišit v námořní plavbě nepřátelské chování od běžného a statisticky předvídat nebezpečné zóny představující velké riziko přepadení.

Na tomto úkolu pracují v rámci projektu, který financuje americký Úřad pro námořní výzkum. Základem pro práci výzkumníků jsou data o pirátském chování dostupná na internetu. „Modelujeme je jako složitý multiagentní systém,“ říká vedoucí Centra agentních technologií Michal Pěchouček. Takovéto chování je dále smíšeno s reálnými daty popisujícími lodní dopravu z databáze AIS společnosti CNS Systems, uvedl Pěchouček pro časopis Technicall.

Teorie her nasměruje vojenské hlídky

„Takováto informace bude sloužit jako vstup do algoritmů založených na teorii her, jejichž cílem bude co nejefektivněji naplánovat trajektorie vojenských hlídek na moři a minimalizovat tak riziko přepadení,“ vysvětluje Pěchouček.

Výzkumníky z ČVUT byli motivováni systémem vyvinutým na jedné z univerzit v USA. Ten umožňuje podobným způsobem rozmisťovat létající maršály na letecké linky s největším rizikem únosu letadla.

Plánují chytat i piráty na síti

Podobný model je používán také v systému CAMNEP, který se na ČVUT vyvíjí již delší dobu za účelem rozpoznávání podezřelého chování na počítačových sítích. Systém je zaměřen na vysokorychlostní páteřní sítě. O taková systémy mají zájem v Jižní Koreji, kde funguje jedno z nejrychlejších internetových připojení na světě.

Vývoj tohoto systému financovala americká armáda. Nyní jej vědci rozšiřují o algoritmy modelující chování případných narušitelů sítě, a to podobným způsobem jako v boji proti námořním pirátům.

„Použití metod umělé inteligence a specializovaných agentních technologií pro detekci nepřátelského chování je jedním z důležitých trendů poslední doby,“ líčí Michal Pěchouček. Podle něj je třeba nalézt v získaných datech předem neznámé vzorce chování, které by mohly případně vést ke zneužití privátních informací, charakterizovat útok či narušení infrastruktury.

Petr Kotek, Právo

nahoru

Věda a školy:

Cenu Akademie věd za výzkum obdrželi fyzik, informatik a ekolog

-

dnes 14:22 Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová udělila v úterý...

Vědci z Hradce Králové představili potravinové doplňky z lupiny

-

dnes 12:57 Vědci z Univerzity Hradec Králové (UHK) představili dva...

Osm měsíců izolace. Tým vyzkoušel let na Mars

-

dnes 11:06 Video: V neděli 17. září skončil na Havaji osmiměsíční...

Airbus poprvé v letecké sériové výrobě použil součástku vytištěnou ve 3D

-

dnes 10:18 Společnost Airbus poprvé v sériové výrobě použila...

Čeští badatelé popsali ojedinělý způsob lovu pavouka, který neumí tvořit sítě

-

včera 20:32 Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v...

Financování vlastního studia není vždy snadné

-

včera 08:51 Vzdělávání často něco stojí. A nemusí jít jen o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby