Zahraniční

Klaus se "zmečiarizoval", tvrdí slovenský deník

obrazek

Prezident ČR Václav Klaus

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

13.10.2009 19:01 Slovenský deník Sme tvrdí, že český prezident Václav Klaus se "zmečiarizoval". "Z období, kdy se dělila federace, zůstali v české a slovenské vrcholné politice dva lidé - Klaus a Mečiar. I když měli k sobě vždy blízko, až teď se český prezident zcela zmečiarizoval," uvedl list v souvislosti s otálení Klause při podpisu Lisabonské smlouvy.

Podle deníku Mečiar jako premiér i jako zastupující prezident zneužíval toho, že do ústavy se nedá napsat všechno. "Základní zákon státu prostě musí předpokládat, že vysocí ústavní činitelé budou respektovat ústavu. Nejen v případě Vladimíra Mečiara, ale ani Václava Klause se tento předpoklad nenaplnil," konstatoval Sme.

Deník upozornil, že Slovensko i Česká republika jsou podle ústavy parlamentní demokracií a nemají prezidentský systém. "Ve chvíli, kdy pražská vláda využila pověření prezidenta a dohodla Lisabonskou smlouvu, kterou schválila Poslanecká sněmovna i Senát českého parlamentu, je ústavní povinností hlavy státu svým podpisem smlouvu ratifikovat. Jediný ústavně konformní způsob, jak může prezident Klaus smlouvu nepodepsat, představuje jeho rezignace na post hlavy státu. Pokud nerezignuje, podepsat musí, jinak není ústavním prezidentem, ale činitelem, který zneužil své postavení na to, aby v republice pozastavil platnost parlamentní demokracie," napsal list.

V závěru komentáře deník konstatoval, že hlava státu, která klade odpor demokratickému procesu a maří vůli parlamentu i občanů, nepřipravuje puč jen proti Lisabonské smlouvě, ale především proti ústavnímu zřízení vlastní republiky. "Proto by Klause měli 'řešit' Češi, nikoliv unie," dodává Sme.

 

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Americký komik Bill Cosby je vinný, rozhodla porota. Za znásilnění mu hrozí deset let

-

dnes 20:01 aktualizováno Porota soudu shledala amerického komika...

Chorvatsko chce dostavět most na Pelješac. Pobouřená Bosna je proti

-

dnes 19:07 Chorvatsko se po šesti letech vrací k výstavbě mostu,...

Dosavadní šéf CIA Mike Pompeo bude novým ministrem zahraničí USA

-

dnes 19:04 aktualizováno Americký senát potvrdil ve čtvrtek do...

Kim dorazí na summit s Jižní Koreou pěšky

-

dnes 18:07 Video: Vesnice Pchanmundžom na hranici Severní a Jižní...

Čína má ve výzbroji Zabijáka Guamu, raketu DF-26

-

dnes 17:51 Ve výzbroji máme střelu středního doletu DF-26,...

Senior se na Slovensku řítil v protisměru, auta mu jen těsně uhýbala

-

dnes 17:27 Video: Na rychlostní silnici R1 u slovenského města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby