Zahraniční

Klaus se "zmečiarizoval", tvrdí slovenský deník

obrazek

Prezident ČR Václav Klaus

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

13.10.2009 19:01 Slovenský deník Sme tvrdí, že český prezident Václav Klaus se "zmečiarizoval". "Z období, kdy se dělila federace, zůstali v české a slovenské vrcholné politice dva lidé - Klaus a Mečiar. I když měli k sobě vždy blízko, až teď se český prezident zcela zmečiarizoval," uvedl list v souvislosti s otálení Klause při podpisu Lisabonské smlouvy.

Podle deníku Mečiar jako premiér i jako zastupující prezident zneužíval toho, že do ústavy se nedá napsat všechno. "Základní zákon státu prostě musí předpokládat, že vysocí ústavní činitelé budou respektovat ústavu. Nejen v případě Vladimíra Mečiara, ale ani Václava Klause se tento předpoklad nenaplnil," konstatoval Sme.

Deník upozornil, že Slovensko i Česká republika jsou podle ústavy parlamentní demokracií a nemají prezidentský systém. "Ve chvíli, kdy pražská vláda využila pověření prezidenta a dohodla Lisabonskou smlouvu, kterou schválila Poslanecká sněmovna i Senát českého parlamentu, je ústavní povinností hlavy státu svým podpisem smlouvu ratifikovat. Jediný ústavně konformní způsob, jak může prezident Klaus smlouvu nepodepsat, představuje jeho rezignace na post hlavy státu. Pokud nerezignuje, podepsat musí, jinak není ústavním prezidentem, ale činitelem, který zneužil své postavení na to, aby v republice pozastavil platnost parlamentní demokracie," napsal list.

V závěru komentáře deník konstatoval, že hlava státu, která klade odpor demokratickému procesu a maří vůli parlamentu i občanů, nepřipravuje puč jen proti Lisabonské smlouvě, ale především proti ústavnímu zřízení vlastní republiky. "Proto by Klause měli 'řešit' Češi, nikoliv unie," dodává Sme.

 

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Trumpův syn vypovídal před Senátem kvůli kontaktům s ruskou advokátkou

-

dnes 06:19 Syn amerického prezidenta Donald Trump mladší ve středu...

Americký politik se zastřelil kvůli nařčení z osahávání

-

dnes 06:08 Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky...

Opusťte zabavené farmy bělochů, vyzval Zimbabwany nový ministr

-

včera 22:55 K okamžitému opuštění nezákonně zabraných farem vyzval...

Američané na Guantánamu stále mučí vězně, tvrdí OSN

-

včera 21:04 Američané ve věznici na Guantánamu stále mučí jednoho...

Prohra pro Mayovou, o konečné podobě brexitu bude rozhodovat parlament

-

včera 20:38 aktualizováno Britský parlament ve středu večer proti...

Na silvestrovské oslavy bude v Kolíně nad Rýnem dohlížet 1400 policistů

-

včera 16:11 Na 1400 strážců zákona bude během silvestrovských...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby