Kultura

Evropské pouliční divadlo navštívilo Prahu

15.9.2009 12:00 Představa pouličního divadla u nás ustrnula na obrázku kejklíře na chůdách, případně s rotujícími ohni, nebo komedianta pálicího si plnovous při plivání ohně. Praha hostí v těchto dnech mezinárodní přehlídku souborů, jejichž tvorba se rodí mimo klasické divadelní prostory. Ve světě jsou o pořádný krok dál. Na náměstích, pláccích, ale i v továrních halách se hrají Hamlet, Macbeth, Jób… Zapamatujme si termín: outdoorové divadlo – divadlo za dveřmi.

Za dveřmi je i velkolepě koncipovaný mezinárodní outdoorový divadelní festival v Praze, pořádaný agenturou Art Prométheus. Od 13. do 19. září se představují domácí i zahraniční pouliční divadla v žižkovské Parukářce, na náměstí Jiřího z Poděbrad na hranici Královských Vinohrad a v Karlíně – v zahradě Českého rozhlasu Regina a v hale v Thámově ulici.

Do metropole se sjela divadelní elita

Zřejmě nejostřílenějšími soubory, které se v Praze v tomto týdnu představí, jsou ukrajinský Teatr Voskresinnia (představí v Česku poprvé Jóba podle poémy Karola Wojtyly, papeže Jana Pavla II.), Teatr Biuro Podróży z Polska (Macbeth: Kdo je ten člověk od krve?), Hol-Tér z Maďarska (Žirafy), Túlavé divadlo ze Slovenska (Hamlet aneb Nález lebky).

Z domácích outdoorových divadel nemohou chybět jeho průkopníci, malovické Continuo (Finis terrae, se kterým sjezdili Evropu), česko-ruský Teatr Novogo Fronta (Doppelgänger – Hermetisches Theaterkabinett II), od Continua odtržený Décalages Francouzky Seiline Vallée a Čecha Salvi Salvatoreho (TaBalada), Divadlo Kvelb (Invaze), Divadlo Já to jsem (Královská moudrost).

Všechny soubory, které se v Praze představí, tvoří evropskou špičku této odnože divadla. Polský Teatr Biuro Podróży fascinoval Edinburg – divácky nejúspěšnější inscenace v historii jeho Fringe… Za dveřmi je divadelní událost v Praze opravdu mimořádná, výjimečná. Neváhejme!

Jiří P. Kříž, Právo

nahoru

Kultura:

Pohádkové Vánoce s novými hrdiny

-

dnes 07:02 Ke štědrovečerní večeři nabídne letos Česká televize...

Polívková se chystá na rande v komedii Špindl

-

včera 17:51 Video: Komedie Milana Cieslara Špindl nabízí první...

Poslední záznam The Doors. Koncert z Isle of Wight vyjde na DVD

-

včera 16:11 Koncert The Doors na festivalu Isle of Wight je...

RECENZE: Hrabal jako suchý encyklopedický digest

-

včera 14:38 Operní soubor pražského Národního divadla uvedl ve...

Avishai Cohen: Nové album je návrat do roku 1970

-

včera 13:02 Po třinácti letech od svého prvního koncertu v České...

Lucie si dá O2 arenu dvakrát. Hala už nestačí zájmu

-

včera 12:10 Zájem o koncert Lucie v Praze překonal očekávání....Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby