Kultura

Evropské pouliční divadlo navštívilo Prahu

15.9.2009 12:00 Představa pouličního divadla u nás ustrnula na obrázku kejklíře na chůdách, případně s rotujícími ohni, nebo komedianta pálicího si plnovous při plivání ohně. Praha hostí v těchto dnech mezinárodní přehlídku souborů, jejichž tvorba se rodí mimo klasické divadelní prostory. Ve světě jsou o pořádný krok dál. Na náměstích, pláccích, ale i v továrních halách se hrají Hamlet, Macbeth, Jób… Zapamatujme si termín: outdoorové divadlo – divadlo za dveřmi.

Za dveřmi je i velkolepě koncipovaný mezinárodní outdoorový divadelní festival v Praze, pořádaný agenturou Art Prométheus. Od 13. do 19. září se představují domácí i zahraniční pouliční divadla v žižkovské Parukářce, na náměstí Jiřího z Poděbrad na hranici Královských Vinohrad a v Karlíně – v zahradě Českého rozhlasu Regina a v hale v Thámově ulici.

Do metropole se sjela divadelní elita

Zřejmě nejostřílenějšími soubory, které se v Praze v tomto týdnu představí, jsou ukrajinský Teatr Voskresinnia (představí v Česku poprvé Jóba podle poémy Karola Wojtyly, papeže Jana Pavla II.), Teatr Biuro Podróży z Polska (Macbeth: Kdo je ten člověk od krve?), Hol-Tér z Maďarska (Žirafy), Túlavé divadlo ze Slovenska (Hamlet aneb Nález lebky).

Z domácích outdoorových divadel nemohou chybět jeho průkopníci, malovické Continuo (Finis terrae, se kterým sjezdili Evropu), česko-ruský Teatr Novogo Fronta (Doppelgänger – Hermetisches Theaterkabinett II), od Continua odtržený Décalages Francouzky Seiline Vallée a Čecha Salvi Salvatoreho (TaBalada), Divadlo Kvelb (Invaze), Divadlo Já to jsem (Královská moudrost).

Všechny soubory, které se v Praze představí, tvoří evropskou špičku této odnože divadla. Polský Teatr Biuro Podróży fascinoval Edinburg – divácky nejúspěšnější inscenace v historii jeho Fringe… Za dveřmi je divadelní událost v Praze opravdu mimořádná, výjimečná. Neváhejme!

Jiří P. Kříž, Právo

nahoru

Kultura:

RECENZE: Humor jde v Rusku ruku v ruce s pláčem

-

dnes 17:49 Do bizarní reality současného Ruska zve spisovatel...

Skupina Stroy představuje píseň a klip o ztrátě potenciálu jedince v dnešní době

-

dnes 16:00 Video: Novou skladbu Somebody a videoklip k ní...

Prince popsal svůj život. Memoáry vyjdou brzy

-

dnes 15:16 Ještě letos vyjdou memoáry amerického zpěváka a...

Ondřej Pivec: Grammy za desku s Gregorym Porterem sice mám, ale v plánu to nebylo

-

dnes 14:46 Ondřej Pivec je jazzový klávesista a hráč na Hammondovy...

Skupina Chaozz: Co dál? Možná nic, anebo všechno

-

dnes 12:51 Kapela Chaozz je zpět. Po úspěšném loňském vystoupení v...

Tina Turner pochválila muzikál, který o ní udělali v Londýně

-

dnes 11:12 Video: Muzikál o jedné z nejslavnějších a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby