Ekonomika

Španělsko našlo u pobřeží Venezuely obrovské ložisko plynu

obrazek

FOTO: Konstantin Chernichkin, Reuters

11.9.2009 20:15 Španělský petrochemický gigant Repsol objevil u pobřeží Venezuely obrovské ložisko zemního plynu. Podnik v pátek uvedl, že jde o jedno z největších nalezišť ve světě. Repsol věří, že má rezervy až osm biliónů krychlových stop plynu, tedy až 226 miliard krychlových metrů.

Mluvčí podniku dodala, že Repsol ještě provádí závěrečné testy, aby se o množství nalezeného plynu ujistil. O nálezu prvně informoval list El Pais v rozhovoru s venezuelským prezidentem Hugem Chávezem. Mluvčí Repsolu dnes odhadovaný objem ložiska potvrdila.

Přesnější odhad rozsahu naleziště bude známý během několika týdnů. Repsol pracuje na projektu v konsorciu s italskou skupinou Eni.

Chávez uvedl, že zásoby naleziště dosahují sedmi až osmi bilionů krychlových stop plynu. Vytěžitelných z toho podle něj je 1,5 až dva biliony stop3. Celkové přírodní zásoby zemního plynu na světě loni odhadoval britský sborník BP Statistical na 6534 bilionů krychlových stop.

Chávez se zastavil ve Španělsku během oficiální cesty po evropských a asijských státech včetně Íránu, Ruska a Turmenistánu. Venezuelský prezident naléhá, aby bývalé sovětské země vytvořily kartel exportérů plynu podobně jako v těžbě ropy působí OPEC, dodal Reuters.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Největší severská banka dala akcie Facebooku na černou listinu

-

dnes 15:46 Největší banka v severní Evropě Nordea nebude v rámci...

Švédi sníží daně firmám

-

dnes 15:09 Švédsko příští rok sníží daň z příjmů firem z 22 na...

Odchod z EU? Ekonomickou sebevraždu by doprovodil exodus firem

-

dnes 14:48 Diskuse v médiích o možném odchodu ČR z Evropské unie...

Evropská komise navrhla zavést daň z obratu pro velké internetové firmy

-

dnes 13:57 Evropská komise ve středu předložila návrh na zavedení...

Hodnota Amazonu za rok raketově vzrostla o 85 procent

-

dnes 10:53 Hodnota internetového obchodníka Amazon za rok vzrostla...

A zase to pivo. Finance vrací do hry snížení DPH na čepované

-

dnes 10:33 Ministerstvo financí představilo návrh balíku změn u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby