Ekonomika

Španělsko našlo u pobřeží Venezuely obrovské ložisko plynu

obrazek

FOTO: Konstantin Chernichkin, Reuters

11.9.2009 20:15 Španělský petrochemický gigant Repsol objevil u pobřeží Venezuely obrovské ložisko zemního plynu. Podnik v pátek uvedl, že jde o jedno z největších nalezišť ve světě. Repsol věří, že má rezervy až osm biliónů krychlových stop plynu, tedy až 226 miliard krychlových metrů.

Mluvčí podniku dodala, že Repsol ještě provádí závěrečné testy, aby se o množství nalezeného plynu ujistil. O nálezu prvně informoval list El Pais v rozhovoru s venezuelským prezidentem Hugem Chávezem. Mluvčí Repsolu dnes odhadovaný objem ložiska potvrdila.

Přesnější odhad rozsahu naleziště bude známý během několika týdnů. Repsol pracuje na projektu v konsorciu s italskou skupinou Eni.

Chávez uvedl, že zásoby naleziště dosahují sedmi až osmi bilionů krychlových stop plynu. Vytěžitelných z toho podle něj je 1,5 až dva biliony stop3. Celkové přírodní zásoby zemního plynu na světě loni odhadoval britský sborník BP Statistical na 6534 bilionů krychlových stop.

Chávez se zastavil ve Španělsku během oficiální cesty po evropských a asijských státech včetně Íránu, Ruska a Turmenistánu. Venezuelský prezident naléhá, aby bývalé sovětské země vytvořily kartel exportérů plynu podobně jako v těžbě ropy působí OPEC, dodal Reuters.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Opravy D1 u Prahy jsou v polovině. Stavbaři se přesunou do směru na Brno

-

včera 20:08 Stavbaři dokončili opravy v jízdním pásu dálnice D1 u...

Firma z Nového Zélandu chce zavést čtyřdenní pracovní týden

-

včera 18:40 Novozélandská firma Perpetual Guardian chce zavést...

Němečtí řidiči Tesly mají vrátit stotisícovou ekologickou dotaci

-

včera 16:27 Stovky německých majitelů vozů Tesla Model S úřady...

Americká banka Morgan Stanley o třetinu zvýšila zisk na 53 miliard

-

včera 13:47 Americká banka Morgan Stanley v letošním druhém...

Výroba elektřiny v ČR stoupla za sto let osmdesátkrát

-

včera 13:24 Během posledních sta let stoupl instalovaný výkon...

Cestující kvůli odloženému letu Travel Servicu nocovali na letišti ve Varně

-

včera 12:21 aktualizováno Cestující charterového letu Travel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů