Krimi

Při instalaci sochy prezidenta Wilsona se v Praze poprali sochaři

7.9.2009 13:19 (aktualizováno: 7.9.2009 13:56) Socha Woodrowa Wilsona vyvolala u Hlavního nádraží v Praze nečekané pozdvižení. V pondělí se tam krátce po poledni strhla rvačka sochařů, a to přímo před zraky novinářů. Stalo se tak při příležitosti prostorové zkoušky umístění 3,5 metru vysoké sochy bývalého amerického prezidenta.

V okamžiku, kdy měl být na výškové plošině ve Vrchlického sadech vyzdvižen polystyrénový model této sochy, napadl sochař Michal Blažek přihlížejícího sochaře a restaurátora Oldřicha Hejtmánka. Blažek, jakožto vítěz sochařské soutěže, měl zhotovit sochu Woodrowa Wilsona.

K tomuto kroku ale požadoval odlitek busty, který je v úschově Národního muzea. Bustu Wilsona ale nezískal, neboť mu ji Národní muzeum neposkytlo. To Michala Blažka rozlítilo natolik, že začal nejdříve slovně napadat přihlížejícího Oldřicha Hejtmánka.

Na Hlavním nádraží v Praze se poprali sochaři (TV Prima)

Tomu totiž bustu Národní muzeum kdysi půjčilo a právě on zhotovil onen odlitek. Blažek ho ale prohlásil za zloděje. Neudržel své nervy na uzdě a dal Hejtmánkovi pěstí do obličeje. Poté raději utekl. Napadený sochař má po incidentu nateklé čelo a skončil ve Vojenské nemocnici.

Napadený sochař Oldřich Hejtmánek

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Ostatní akademičtí sochaři prohlašují, že celá soutěž byla fraška. Podle jejich slov ji vyhrál amatér a ještě navíc blázen, který napadá slušné lidi.

Celému "divadlu“ přihlíželi také Američané, kteří se na sochu Wilsona přijeli podívat. Z incidentu byli zklamaní stejně jako organizátorka akce, která řekla: „Je mi líto, že se o této soše teď bude mluvit jen ve spojitosti s touto rvačkou. Socha měla být symbolem demokracie“.

Michaela Urbanová, Novinky

nahoru

Krimi:

Řidič kamiónu v Mikulově upozornil na divné zvuky, ve voze našli čtyři migranty

-

dnes 19:39 Čtyři muže, kteří se snažili nelegálně překročit...

Musím do zoo, tvrdil řidič MHD na pervitinu v Holešovicích policii. Drogu zkusil schovat

-

dnes 18:11 Video: Pražští kriminalisté obvinili řidiče autobusu...

Za obchodování s lidmi v Británii potvrdil soud dvojici tresty

-

dnes 16:08 Ladislavu Fedákovi a Romanu Fekovi potvrdil ve čtvrtek...

Muž s tetováním ACAB přepadl v Liberci hernu a zbil obsluhu

-

dnes 15:06 Video: Liberecká policie pátrá po muži, který podle ní...

Cizince obviněné z vraždy muže v pražském autobusu čeká soud

-

dnes 14:50 Státní zástupkyně obžalovala dva cizince, kteří jsou...

Řidič ujížděl policistům v Ostravě s krabicemi plnými surovin k výrobě pervitinu

-

dnes 14:35 Ostravští kriminalisté se v noci na středu snažili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů