Krimi

Při instalaci sochy prezidenta Wilsona se v Praze poprali sochaři

7.9.2009 13:19 (aktualizováno: 7.9.2009 13:56) Socha Woodrowa Wilsona vyvolala u Hlavního nádraží v Praze nečekané pozdvižení. V pondělí se tam krátce po poledni strhla rvačka sochařů, a to přímo před zraky novinářů. Stalo se tak při příležitosti prostorové zkoušky umístění 3,5 metru vysoké sochy bývalého amerického prezidenta.

V okamžiku, kdy měl být na výškové plošině ve Vrchlického sadech vyzdvižen polystyrénový model této sochy, napadl sochař Michal Blažek přihlížejícího sochaře a restaurátora Oldřicha Hejtmánka. Blažek, jakožto vítěz sochařské soutěže, měl zhotovit sochu Woodrowa Wilsona.

K tomuto kroku ale požadoval odlitek busty, který je v úschově Národního muzea. Bustu Wilsona ale nezískal, neboť mu ji Národní muzeum neposkytlo. To Michala Blažka rozlítilo natolik, že začal nejdříve slovně napadat přihlížejícího Oldřicha Hejtmánka.

Na Hlavním nádraží v Praze se poprali sochaři (TV Prima)

Tomu totiž bustu Národní muzeum kdysi půjčilo a právě on zhotovil onen odlitek. Blažek ho ale prohlásil za zloděje. Neudržel své nervy na uzdě a dal Hejtmánkovi pěstí do obličeje. Poté raději utekl. Napadený sochař má po incidentu nateklé čelo a skončil ve Vojenské nemocnici.

Napadený sochař Oldřich Hejtmánek

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Ostatní akademičtí sochaři prohlašují, že celá soutěž byla fraška. Podle jejich slov ji vyhrál amatér a ještě navíc blázen, který napadá slušné lidi.

Celému "divadlu“ přihlíželi také Američané, kteří se na sochu Wilsona přijeli podívat. Z incidentu byli zklamaní stejně jako organizátorka akce, která řekla: „Je mi líto, že se o této soše teď bude mluvit jen ve spojitosti s touto rvačkou. Socha měla být symbolem demokracie“.

Michaela Urbanová, Novinky

nahoru

Krimi:

Vůz na Plzeňsku prolétl svodidly a skončil na střeše, řidička na místě zemřela

-

včera 20:52 Ke smrtelné nehodě došlo v sobotu večer u Kralovic na...

Muž hrozil v bance zbraní a chtěl peníze. Chytili ho, než stihl s lupem utéct

-

včera 19:55 Video: Až 12 let vězení hrozí lupiči, který v pátek...

Smrtelná nehoda zastavila vlaky na trati z Prahy na Drážďany

-

včera 19:37 Neznámý člověk zemřel v sobotu v podvečer poté, co ho...

Na Opavsku zemřel senior po nárazu auta do stromu

-

včera 17:07 Sedmasedmdesátiletý muž zemřel v sobotu ráno při...

Neuvěřitelný manévr hazardérky za volantem u Českého Těšína řeší policie

-

včera 13:17 Video: Doslova hazardérský kousek předvedla v pátek...

Zdrogovaný řidič ujížděl policistům, jeho audi zběsilou jízdu nevydrželo

-

včera 12:23 Video: Podezřelá jízda postaršího vozidla Audi...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby