Krimi

Při instalaci sochy prezidenta Wilsona se v Praze poprali sochaři

7.9.2009 13:19 (aktualizováno: 7.9.2009 13:56) Socha Woodrowa Wilsona vyvolala u Hlavního nádraží v Praze nečekané pozdvižení. V pondělí se tam krátce po poledni strhla rvačka sochařů, a to přímo před zraky novinářů. Stalo se tak při příležitosti prostorové zkoušky umístění 3,5 metru vysoké sochy bývalého amerického prezidenta.

V okamžiku, kdy měl být na výškové plošině ve Vrchlického sadech vyzdvižen polystyrénový model této sochy, napadl sochař Michal Blažek přihlížejícího sochaře a restaurátora Oldřicha Hejtmánka. Blažek, jakožto vítěz sochařské soutěže, měl zhotovit sochu Woodrowa Wilsona.

K tomuto kroku ale požadoval odlitek busty, který je v úschově Národního muzea. Bustu Wilsona ale nezískal, neboť mu ji Národní muzeum neposkytlo. To Michala Blažka rozlítilo natolik, že začal nejdříve slovně napadat přihlížejícího Oldřicha Hejtmánka.

Na Hlavním nádraží v Praze se poprali sochaři (TV Prima)

Tomu totiž bustu Národní muzeum kdysi půjčilo a právě on zhotovil onen odlitek. Blažek ho ale prohlásil za zloděje. Neudržel své nervy na uzdě a dal Hejtmánkovi pěstí do obličeje. Poté raději utekl. Napadený sochař má po incidentu nateklé čelo a skončil ve Vojenské nemocnici.

Napadený sochař Oldřich Hejtmánek

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Ostatní akademičtí sochaři prohlašují, že celá soutěž byla fraška. Podle jejich slov ji vyhrál amatér a ještě navíc blázen, který napadá slušné lidi.

Celému "divadlu“ přihlíželi také Američané, kteří se na sochu Wilsona přijeli podívat. Z incidentu byli zklamaní stejně jako organizátorka akce, která řekla: „Je mi líto, že se o této soše teď bude mluvit jen ve spojitosti s touto rvačkou. Socha měla být symbolem demokracie“.

Michaela Urbanová, Novinky

nahoru

Krimi:

V Plzni soudí řidiče za nehodu, při které zemřela britská královna pokeru

-

dnes 09:39 Video: Plzeňský soud začal v pátek projednávat dopravní...

Policie znovu obvinila podnikatele Jana Kočku

-

dnes 03:30 Policisté z Národní centrály proti organizovanému...

Motorkář na Olomoucku zemřel po srážce s nákladním autem

-

včera 21:04 U Horní Loděnice na Olomoucku se ve čtvrtek odpoledne...

Na vyprahlé jižní Moravě hoří les, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

-

včera 17:11 Video: aktualizováno U Bzence na Hodonínsku hoří ve...

Z lešení u radnice v Hostomicích se zřítil muž. Letěl pro něj vrtulník

-

včera 16:34 Video: Z lešení postaveného u budovy radnice v...

Kamión na dálnici D35 narazil do policejního auta

-

včera 15:11 aktualizováno Kamión narazil ve čtvrtek odpoledne na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů