Zahraniční

Astronomové našli nejchladnější, nejsušší a nejklidnější místo na Zemi

obrazek

FOTO: Kamila Slavíková, Yahoo.com, Novinky

1.9.2009 17:00 Při hledání nejlepšího místa pro vybudování nové observatoře pro sledování vesmíru, učinili mimoděk pozemský objev a našli nejchladnější, nejsušší a nejklidnější místo na planetě. Dosud na něm nestanula noha člověka a nebe je tu třikrát čistší než kdekoli jinde.

Společný australsko-americký tým pro své hledání využil podle serveru ScienceNews údaje ze satelitů, pozemních stanic a také si vzal na pomoc klimatické programy, které nakrmil údaji o jevech, které ovlivňují práci astronomů - oblačnost, teploty vzduchu, čistá obloha bez smogu a světelného znečištění, vlhkost, síla a dynamika vzdušného proudění.

A nakonec to místo našli. Nese označení Hřeben A. Leží ve výšce 4053 metrů na Antarktické plošině. Je to nejen hodně odlehlá oblast, ale také suchá a studená. Průměrné teploty se tu v zimě pohybují kolem minus 70 stupňů Celsia a obsah vody ve vzduchu je naprosto minimální.

"Je tam naprostý klid, žádný vítr, vůbec nic," rozplývá se vedoucí týmu Will Saunders. "Obrázky, které bychom pořídili na Hřebeni A, by byly přinejmenším třikrát ostřejší, než snímky pořízené na stávajících observatořích."

Zamýšlená observatoř by nebyla v oblasti, která je součástí australského území v Antarktidě, jediná. Přibližně 144 kilometrů odsud je mezinárodní automatická stanice a Čína plánuje v oblasti vybudovat vlastní základnu Kunlun.

Zájem astronomů o Antarktidu vzrostl po roce 2004, kdy se ukázalo, že odtud pořízené snímky vesmírných dálav jsou stejně ostré, jako ty, které přicházejí z Hubbleova vesmírného teleskopu.

pst, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Vyhoštění strážce Usámy z Německa vyústilo do právní pře

-

včera 23:18 Armin Laschet (57), premiér spolkové země Severní...

Krájení papeže z čokolády řeší prokuratura

-

včera 20:54 V jihopolských Wadowicích, kde přišel na svět papež...

Putin zpřístupnil utajované město, kde se vyráběl novičok

-

včera 19:53 Město Šichany, kde se měly vyrábět armádní jedy včetně...

Vietnamec z Prahy se v Berlíně přiznal k podílu na únosu krajana

-

včera 16:02 Muž podezřelý z podílu na loňském únosu vietnamského...

U Severního Kypru ztroskotala loď s migranty, nejméně 30 mrtvých

-

včera 15:11 aktualizováno U pobřeží Severního Kypru ztroskotala...

Nevěděli jsme, že voda stoupá, řekli thajští fotbalisté v jediném rozhovoru před návratem domů

-

včera 13:55 Dvanáct thajských fotbalistů, kteří byli před týdnem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů