Zahraniční

Astronomové našli nejchladnější, nejsušší a nejklidnější místo na Zemi

obrazek

FOTO: Kamila Slavíková, Yahoo.com, Novinky

1.9.2009 17:00 Při hledání nejlepšího místa pro vybudování nové observatoře pro sledování vesmíru, učinili mimoděk pozemský objev a našli nejchladnější, nejsušší a nejklidnější místo na planetě. Dosud na něm nestanula noha člověka a nebe je tu třikrát čistší než kdekoli jinde.

Společný australsko-americký tým pro své hledání využil podle serveru ScienceNews údaje ze satelitů, pozemních stanic a také si vzal na pomoc klimatické programy, které nakrmil údaji o jevech, které ovlivňují práci astronomů - oblačnost, teploty vzduchu, čistá obloha bez smogu a světelného znečištění, vlhkost, síla a dynamika vzdušného proudění.

A nakonec to místo našli. Nese označení Hřeben A. Leží ve výšce 4053 metrů na Antarktické plošině. Je to nejen hodně odlehlá oblast, ale také suchá a studená. Průměrné teploty se tu v zimě pohybují kolem minus 70 stupňů Celsia a obsah vody ve vzduchu je naprosto minimální.

"Je tam naprostý klid, žádný vítr, vůbec nic," rozplývá se vedoucí týmu Will Saunders. "Obrázky, které bychom pořídili na Hřebeni A, by byly přinejmenším třikrát ostřejší, než snímky pořízené na stávajících observatořích."

Zamýšlená observatoř by nebyla v oblasti, která je součástí australského území v Antarktidě, jediná. Přibližně 144 kilometrů odsud je mezinárodní automatická stanice a Čína plánuje v oblasti vybudovat vlastní základnu Kunlun.

Zájem astronomů o Antarktidu vzrostl po roce 2004, kdy se ukázalo, že odtud pořízené snímky vesmírných dálav jsou stejně ostré, jako ty, které přicházejí z Hubbleova vesmírného teleskopu.

pst, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Francouzská policie našla v supermarketu po atentátu výbušniny a zbraně

-

dnes 19:29 Policisté vyšetřující útok v supermarketu na jihu...

Země EU včetně Česka by mohly ruské diplomaty vypovědět už v pondělí

-

dnes 18:43 Dvacítka členských států EU, včetně České republiky, by...

Statisíce lidí v USA demonstrovaly proti zbraním

-

dnes 18:34 Video: Desetitisíce studentů a dalších lidí z různých...

Evropské státy se agresivně vyjadřují k otravě agenta, tvrdí Rusko

-

dnes 18:09 Moskvě je nepříjemné, jak nepředvídatelně a agresivně...

Bývalý agent Skripal žádal Putina o milost, tvrdí špiónův spolužák

-

dnes 14:29 Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější...

Milióny Afričanů chtějí opustit domovy, Evropě hrozí druhá vlna migrace

-

dnes 13:50 V Evropě hrozí druhá vlna migrační krize, píše list...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby