Kultura

Videoprojekce ovládla výstavu diplomových prací uměleckých škol v Klatovech

obrazek

Obraz B4 Davida Hanvalda z Prahy

FOTO: Peter Kováč, Právo

26.8.2009 10:17 Už tradičně v srpnu a září nabízí Galerie Klatovy-Klenová v jihozápadních Čechách ojedinělou přehlídku Start Point, která představuje nejlepší diplomové práce z významných evropských vysokých škol výtvarného umění. Šestý ročník, jenž potrvá do 26. září, je zatím co do počtu studentů a škol nejbohatší.

Své práce tu představují diplomanti z 28 akademií ze 14 zemí. Poprvé se v Česku představují studenti z Amsterdamu, Lisabonu, Stuttgartu a Basileje. Západní Evropa je zastoupena řadou prestižních škol, což se týká zejména Anglie a Německa. Pouze Francie je reprezentována jen akademií v Dijonu a Itálie zcela chybí.

Duší celé akce je historik umění Marcel Fišer, který řekl: „Na každé škole vybere tu nejlepší diplomovou práci tříčlenná komise, složená ze dvou zástupců naší poroty a jednoho místního pedagoga. Galerie zajistí transport a instalaci výstavy a v den vernisáže mezinárodní porota vybírá konečného vítěze, který je odměněn rezidenčním pobytem na Klenové a samostatnou výstavou s katalogem.“ Letos se vítězkou stala Serena Kordaová z Anglie.

Studenti představí pestrou nabídku

Na Klenové a v Klatovech divák najde malbu, konceptuální kreace a videoprojekce. Prakticky vymizelo sochařství. Zastoupená malba nabízí reminiscence fotorealismu nebo naopak geometrickou abstrakci.

Zaujme dobrá řemeslná úroveň, tak jak ji představují třeba Joseba Muruzábal Pérez ze Španělska, Dino Zrnec ze Záhřebu nebo Jochen Pankrath z Norimberku. K nejzajímavějším talentům patří David Hanvald z Prahy a Peter Hornák studující v Banské Bystrici.

Konceptuálně orientovaní tvůrci už tradičně nabízejí výtvarnou nudu, kterou má osvěžit pouze originální nápad. Serena Kordaová z Londýna tu sní o postavení vlastní hory Matterhorn, Nikolai Nekh v poklidu Lisabonu hledá naplnění své touhy po sibiřské domovině a Juraj Jakubčiak v Ostravě medituje o slovenských národních mýtech. Nic z toho neurazí, ale většinou ani nenadchne.

Video kraluje Klatovům

Nejlepší v bilanci akademií a vysokých škol jsou videoprojekce. Videa sice zabila většinu mezinárodních přehlídek typu Bienále nebo Documenty, ale to, co najdeme v Klatovech, stojí za vidění.

Asi nejlepším nápadem je projekce Christopha Meiera z Vídně. Komise, která přišla hodnotit jeho diplomovou práci, našla jen prázdný ateliér a najatý profesionální filmový štáb. A kameraman pečlivě točil rozpaky slovutných profesorů nad oním konceptuálním „nic“, které se v prostoru nacházelo. Mělo to nápad i sebeironii, jež je podle tvrzení Clementa Greenberga kořením moderního umění.

Verana Seibtová a Clea Strackeová zase pořídily svůj videozáznam v budově výtvarné akademie v Mnichově. Ta tvarem připomíná loď a obě autorky šikovným způsobem evokují v divákovi dojem, že při procházce školou se opravdu nachází na obrovském zaoceánském plavidle.

Profesoři v námořnických oblečcích

Dokonce i profesorský sbor obě slečny převlékly do námořnických uniforem. Je v tom nápad i kreativní imaginace.

Výstava nejlepších diplomových prací vysokých uměleckých škol začala před šesti lety skromně v Klatovech a nyní se rozrostla do evropsky prestižní akce. Budoucnost však visí na vlásku, protože duší celé akce je Marcel Fišer, který byl odvolán z místa ředitele galerie, a dosud není nikdo, kdo by nabídl jeho energii i zápal pro prestižní mezinárodní projekty.

Start Point 2009

Klatovy-Klenová:

Galerie U Bílého jednorožce,

Sýpka, kostel sv. Vavřince

1. 8.–26. 9. 2009

Peter Kováč, Právo

nahoru

Kultura:

Festival Colours of Ostrava odstartoval v dešti

-

včera 18:34 V Dolní oblasti Vítkovic začal ve středu v poledne...

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

včera 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

včera 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

včera 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

včera 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

včera 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů