Kultura

Videoprojekce ovládla výstavu diplomových prací uměleckých škol v Klatovech

obrazek

Obraz B4 Davida Hanvalda z Prahy

FOTO: Peter Kováč, Právo

26.8.2009 10:17 Už tradičně v srpnu a září nabízí Galerie Klatovy-Klenová v jihozápadních Čechách ojedinělou přehlídku Start Point, která představuje nejlepší diplomové práce z významných evropských vysokých škol výtvarného umění. Šestý ročník, jenž potrvá do 26. září, je zatím co do počtu studentů a škol nejbohatší.

Své práce tu představují diplomanti z 28 akademií ze 14 zemí. Poprvé se v Česku představují studenti z Amsterdamu, Lisabonu, Stuttgartu a Basileje. Západní Evropa je zastoupena řadou prestižních škol, což se týká zejména Anglie a Německa. Pouze Francie je reprezentována jen akademií v Dijonu a Itálie zcela chybí.

Duší celé akce je historik umění Marcel Fišer, který řekl: „Na každé škole vybere tu nejlepší diplomovou práci tříčlenná komise, složená ze dvou zástupců naší poroty a jednoho místního pedagoga. Galerie zajistí transport a instalaci výstavy a v den vernisáže mezinárodní porota vybírá konečného vítěze, který je odměněn rezidenčním pobytem na Klenové a samostatnou výstavou s katalogem.“ Letos se vítězkou stala Serena Kordaová z Anglie.

Studenti představí pestrou nabídku

Na Klenové a v Klatovech divák najde malbu, konceptuální kreace a videoprojekce. Prakticky vymizelo sochařství. Zastoupená malba nabízí reminiscence fotorealismu nebo naopak geometrickou abstrakci.

Zaujme dobrá řemeslná úroveň, tak jak ji představují třeba Joseba Muruzábal Pérez ze Španělska, Dino Zrnec ze Záhřebu nebo Jochen Pankrath z Norimberku. K nejzajímavějším talentům patří David Hanvald z Prahy a Peter Hornák studující v Banské Bystrici.

Konceptuálně orientovaní tvůrci už tradičně nabízejí výtvarnou nudu, kterou má osvěžit pouze originální nápad. Serena Kordaová z Londýna tu sní o postavení vlastní hory Matterhorn, Nikolai Nekh v poklidu Lisabonu hledá naplnění své touhy po sibiřské domovině a Juraj Jakubčiak v Ostravě medituje o slovenských národních mýtech. Nic z toho neurazí, ale většinou ani nenadchne.

Video kraluje Klatovům

Nejlepší v bilanci akademií a vysokých škol jsou videoprojekce. Videa sice zabila většinu mezinárodních přehlídek typu Bienále nebo Documenty, ale to, co najdeme v Klatovech, stojí za vidění.

Asi nejlepším nápadem je projekce Christopha Meiera z Vídně. Komise, která přišla hodnotit jeho diplomovou práci, našla jen prázdný ateliér a najatý profesionální filmový štáb. A kameraman pečlivě točil rozpaky slovutných profesorů nad oním konceptuálním „nic“, které se v prostoru nacházelo. Mělo to nápad i sebeironii, jež je podle tvrzení Clementa Greenberga kořením moderního umění.

Verana Seibtová a Clea Strackeová zase pořídily svůj videozáznam v budově výtvarné akademie v Mnichově. Ta tvarem připomíná loď a obě autorky šikovným způsobem evokují v divákovi dojem, že při procházce školou se opravdu nachází na obrovském zaoceánském plavidle.

Profesoři v námořnických oblečcích

Dokonce i profesorský sbor obě slečny převlékly do námořnických uniforem. Je v tom nápad i kreativní imaginace.

Výstava nejlepších diplomových prací vysokých uměleckých škol začala před šesti lety skromně v Klatovech a nyní se rozrostla do evropsky prestižní akce. Budoucnost však visí na vlásku, protože duší celé akce je Marcel Fišer, který byl odvolán z místa ředitele galerie, a dosud není nikdo, kdo by nabídl jeho energii i zápal pro prestižní mezinárodní projekty.

Start Point 2009

Klatovy-Klenová:

Galerie U Bílého jednorožce,

Sýpka, kostel sv. Vavřince

1. 8.–26. 9. 2009

Peter Kováč, Právo

nahoru

Kultura:

Dirigenti Gergijev i Adés v Praze zaujali

-

dnes 18:08 Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze hostoval v...

Hudební soutěž Skutečná liga startuje čtrnáctý ročník

-

dnes 13:13 Začal již 14. ročník vyhledávací hudební soutěže...

Zemřel autor detektivek Philip Kerr

-

dnes 12:20 Britský spisovatel Philip Kerr zemřel. Bylo mu 62 let....

RECENZE: Mirai zvolna rostou pro haly, Poetika pro větší kluby

-

dnes 11:26 Skupiny Mirai a Poetika jsou na turné. Měly ho...

Francouzská režisérka Anne Fontaineová: Může kultura zachránit lidi?

-

dnes 10:46 Francouzská režisérka Anne Fontaineová se po životopisu...

Ilona Csáková vydá po deseti letech nové album

-

dnes 07:03 Video: Zpěvačka Ilona Csáková nedávno dokončila nové...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby