AutoMoto

O ojetiny není zájem, jejich dovoz se propadl o 40 procent

obrazek

FOTO: Milan Malíček, Právo

23.8.2009 16:31 Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny na 85 551 vozů. Nejvíce se dováží vozy značky Ford, Škoda a Volkswagen. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Podle odborníků mělo na ochlazení zájmu o importované ojetiny vliv letošní oslabení koruny k euru, zavedení poplatku při přihlášení vozidla, které neplní emisní normu Euro3 a také pokles cen nových aut. Prodej nových osobních a lehkých užitkových vozů do července klesl o 13 procent na 107 287 vozů. Snížil se ale kvůli nezájmu firem, zatímco poptávka domácností, které jsou hlavním odběratelem dovážených ojetin, stoupla.

Téměř 42 procent dovážených aut z druhé ruky bylo starých pět až deset let, více než pětina byla starší. Loni tvořila auta starší deseti let 28 procent dovozu.

Dalším důvodem menšího zájmu o dovoz ojetin může být i nasycenost tuzemského trhu a nízké ceny v autobazarech. Ty byly v prvním pololetí až o třetinu nižší než loni. "Myslím si, že s ohledem na lehce rostoucí ceny nových vozů a nedostatek kvalitních zánovních ojetých vozů může být určitý tlak na mírný růst cen ojetin. Ale rozhodne trh a také vývoj ekonomiky, zejména problematika nezaměstnanosti," uvedl mluvčí sítě autobazarů AAA Auto Milan Smutný.

Lidé do Česka letos dovezli 12 669 ojetých fordů, 11 414 vozů domácí značky Škoda a 9826 Volkswagenů, ale také 114 Porsche, 18 Ferrari, sedm Maserati nebo dva ojeté Rolls-Royce.

ČTK

nahoru

AutoMoto:

Koenigsegg zvládne víc než 480 km/h

-

dnes 14:26 Koenigsegg vyrábí nejrychlejší auto světa. A mohlo by...

Wankel od Mazdy bude sloužit jako generátor proudu v elektrických Toyotách

-

dnes 11:45 Mazda vyvíjí novou generaci Wankelova motoru. To víme...

Alfa Romeo chce vyrobit konkurenta pro Porsche 911

-

dnes 10:48 Po lehkém kupé 4C by Alfa Romeo podle nepotvrzených...

Nápady zaměstnanců Audi ušetřily 3,5 miliardy korun za rok

-

dnes 08:23 Každá automobilka se ráda chlubí efektivitou své...

Elektrická Škoda Vision E bude sériová

-

dnes 03:20 Futuristicky a vizionářsky vyhlížející, plně elektrický...

Nový Volkswagen Golf se začne vyrábět v červnu 2019

-

včera 14:42 Od roku 1974 se celosvětově prodalo více než 35...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby