AutoMoto

O ojetiny není zájem, jejich dovoz se propadl o 40 procent

obrazek

FOTO: Milan Malíček, Právo

23.8.2009 16:31 Dovoz ojetých osobních aut za sedm měsíců letošního roku klesl o dvě pětiny na 85 551 vozů. Nejvíce se dováží vozy značky Ford, Škoda a Volkswagen. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Podle odborníků mělo na ochlazení zájmu o importované ojetiny vliv letošní oslabení koruny k euru, zavedení poplatku při přihlášení vozidla, které neplní emisní normu Euro3 a také pokles cen nových aut. Prodej nových osobních a lehkých užitkových vozů do července klesl o 13 procent na 107 287 vozů. Snížil se ale kvůli nezájmu firem, zatímco poptávka domácností, které jsou hlavním odběratelem dovážených ojetin, stoupla.

Téměř 42 procent dovážených aut z druhé ruky bylo starých pět až deset let, více než pětina byla starší. Loni tvořila auta starší deseti let 28 procent dovozu.

Dalším důvodem menšího zájmu o dovoz ojetin může být i nasycenost tuzemského trhu a nízké ceny v autobazarech. Ty byly v prvním pololetí až o třetinu nižší než loni. "Myslím si, že s ohledem na lehce rostoucí ceny nových vozů a nedostatek kvalitních zánovních ojetých vozů může být určitý tlak na mírný růst cen ojetin. Ale rozhodne trh a také vývoj ekonomiky, zejména problematika nezaměstnanosti," uvedl mluvčí sítě autobazarů AAA Auto Milan Smutný.

Lidé do Česka letos dovezli 12 669 ojetých fordů, 11 414 vozů domácí značky Škoda a 9826 Volkswagenů, ale také 114 Porsche, 18 Ferrari, sedm Maserati nebo dva ojeté Rolls-Royce.

ČTK

nahoru

AutoMoto:

Volkswagen nasadil proti Kodiaqu Tiguan Allspace, základní cenu má nižší

-

dnes 10:59 Obrazem: Volkswagen začal na českém trhu prodávat...

Citroën potvrdil novou generaci modelu C5 pro Evropu

-

dnes 08:32 Doba pokročila, a tak Citroën začíná pošilhávat po...

Stovka za tři sekundy. Otevřené Lamborghini Aventador je ukrutně rychlé

-

včera 15:18 Obrazem: Lamborghini po verzi kupé ukázalo i otevřený...

Sériové discovery kilometry táhlo 110tunový silniční vlak

-

včera 14:46 Video: Land Rover u modelu Discovery již tradičně rád...

Bugatti uklidňuje, přezutí pneumatik na Chiron už nebude stát milión

-

včera 10:32 Nejrychlejší automobil planety je nejenom ukrutně...

Mazda představila velké SUV. K nám ale nepřijede

-

včera 09:35 Video: Mazda má ve světě diverzifikovanou nabídku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby