Zahraniční

Maďarská garda si pospíšila, policie přišla pozdě

obrazek

Přísaha 520 nových členů gardy se uskutečnila na soukromém pozemku.

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

22.8.2009 15:33 (aktualizováno: 22.8.2009 19:17) Členové Maďarské gardy v sobotu přelstili policii a uskutečnili přísahu o pět hodin dřív, než původně avizovali. „Když policie zjistila, že přísaha na soukromém pozemku už probíhá, nezákonně tam vnikla a všechny nás legitimovala. Nic víc se nestalo, k žádnému dalšímu zásahu nedošlo," řekl Právu mluvčí gardy János Volner.

Přísaha se uskutečnila ve městě Szentendre nedaleko Budapešti a slib na repliku uherské královské koruny složilo 520 nováčků.

Předseda extrémní strany Jobbik Gábor Vona v uniformě Maďarské gardy.

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

 

Policie se po legitimování účastníků slibu stáhla mimo soukromý pozemek, který gardě poskytl místní sympatizant. „Pokud se nebudou formovat ve vojenském tvaru, nemáme proč zasahovat,“ řekl velitel policejního zásahu. Policii přitom nevadilo, že členové soudem zakázané gardy se na pozemku pohybovali v gardistických uniformách. „Všechny přítomné, které jsme legitimovali, předvoláme k výslechu,“ dodal velitel policejního zásahu.

Maďarská garda
Polovojenskou Maďarskou gardu založilo nacionalistické mimoparlamentní Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Loni v prosinci ji soud rozpustil. Letos v červenci odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil. Organizace tak dál působí nezákonně. Slovně napadá menšiny v zemi, a to hlavně Romy. Často podnikala i pochody do jejich osad. Vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žije mnoho Maďarů. Ti jsou podle gardy utlačováni.

Gábor Vona, předseda extrémní strany Jobbik, která stojí za založením gard, Právu řekl, že v sobotu přísahali členové tzv. nové Maďarské gardy. „Když soud zakázal Maďarskou gardu, 11. července jsme založili novou organizaci,“ tvrdil. Gardisté měli přitom na sobě stejné uniformy, jako dřív.

Gardisté stihli udělat i skupinové snímky na památku.

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

V původně plánovaném čase přísahy ve tři odpoledne se na pronajatém pozemku konal tzv. rodinný den strany Jobbik. Přítomní gardisté a sympatizanti strany si vyslechli několik plamenných projevů, kulturní vystoupení, následně nastoupili do připravených autobusů a prostor v klidu opustili. Policie zůstala po celý čas mimo areálu a nezasahovala.

 

Ivan Vilček (Bratislava), ČTK

nahoru

Zahraniční:

Královna provokovala Trumpa svými brožemi, soudí v Británii

-

dnes 17:52 Britská královna Alžběta II., která si zakládá na své...

Vietnamec z Prahy se v Berlíně přiznal k podílu na únosu krajana

-

dnes 16:02 Muž podezřelý z podílu na loňském únosu vietnamského...

U Severního Kypru ztroskotala loď s migranty, 19 mrtvých a 30 pohřešovaných

-

dnes 15:11 aktualizováno U pobřeží Severního Kypru ztroskotala...

Nevěděli jsme, že voda stoupá, řekli thajští fotbalisté v jediném rozhovoru před návratem domů

-

dnes 13:55 Dvanáct thajských fotbalistů, kteří byli před týdnem...

Maďarsko vystoupí z jednání OSN o globálním paktu o migraci

-

dnes 13:30 aktualizováno Maďarsko zahájí proceduru odchodu z...

Český pilot v Bratislavě přistával bez vysunutého podvozku. Zapomněl na něj

-

dnes 12:43 Video: Na bratislavském letišti Milana Rastislava...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů