Zahraniční

Maďarská garda si pospíšila, policie přišla pozdě

obrazek

Přísaha 520 nových členů gardy se uskutečnila na soukromém pozemku.

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

22.8.2009 15:33 (aktualizováno: 22.8.2009 19:17) Členové Maďarské gardy v sobotu přelstili policii a uskutečnili přísahu o pět hodin dřív, než původně avizovali. „Když policie zjistila, že přísaha na soukromém pozemku už probíhá, nezákonně tam vnikla a všechny nás legitimovala. Nic víc se nestalo, k žádnému dalšímu zásahu nedošlo," řekl Právu mluvčí gardy János Volner.

Přísaha se uskutečnila ve městě Szentendre nedaleko Budapešti a slib na repliku uherské královské koruny složilo 520 nováčků.

Předseda extrémní strany Jobbik Gábor Vona v uniformě Maďarské gardy.

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

 

Policie se po legitimování účastníků slibu stáhla mimo soukromý pozemek, který gardě poskytl místní sympatizant. „Pokud se nebudou formovat ve vojenském tvaru, nemáme proč zasahovat,“ řekl velitel policejního zásahu. Policii přitom nevadilo, že členové soudem zakázané gardy se na pozemku pohybovali v gardistických uniformách. „Všechny přítomné, které jsme legitimovali, předvoláme k výslechu,“ dodal velitel policejního zásahu.

Maďarská garda
Polovojenskou Maďarskou gardu založilo nacionalistické mimoparlamentní Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Loni v prosinci ji soud rozpustil. Letos v červenci odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil. Organizace tak dál působí nezákonně. Slovně napadá menšiny v zemi, a to hlavně Romy. Často podnikala i pochody do jejich osad. Vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žije mnoho Maďarů. Ti jsou podle gardy utlačováni.

Gábor Vona, předseda extrémní strany Jobbik, která stojí za založením gard, Právu řekl, že v sobotu přísahali členové tzv. nové Maďarské gardy. „Když soud zakázal Maďarskou gardu, 11. července jsme založili novou organizaci,“ tvrdil. Gardisté měli přitom na sobě stejné uniformy, jako dřív.

Gardisté stihli udělat i skupinové snímky na památku.

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

V původně plánovaném čase přísahy ve tři odpoledne se na pronajatém pozemku konal tzv. rodinný den strany Jobbik. Přítomní gardisté a sympatizanti strany si vyslechli několik plamenných projevů, kulturní vystoupení, následně nastoupili do připravených autobusů a prostor v klidu opustili. Policie zůstala po celý čas mimo areálu a nezasahovala.

 

Ivan Vilček (Bratislava), ČTK

nahoru

Zahraniční:

Čínští komunisté chystají prezidentovi možnost časově neomezeného mandátu

-

dnes 19:22 Komunistická strana Číny navrhuje vyškrtnout z ústavy...

Arktický mráz sevřel i sousední země. Teploty padaly až k minus třiceti

-

dnes 15:18 Nejen ČR, ale celá střední Evropa zažila v noci na...

Olympijský plamen uhasl, českou vlajku nesla hvězda reprezentace Ledecká

-

dnes 13:57 Video: Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jsou u...

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...

Budeme to považovat za akt války, reaguje KLDR na nové americké sankce

-

dnes 10:42 Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby