Domácí

TOP 09 vyzývá k rychlé léčbě rozpočtu, svolává mimořádnou schůzi Sněmovny

obrazek

Předseda Národního výboru Mezinárodní obchodní komory Jaromír Drábek a Miroslav Kalousek (oba TOP 09)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

20.8.2009 12:07 TOP 09 ústy svého zakladatele Miroslava Kalouska varovala, že bez rychlého schválení návrhů na snížení schodku státního rozpočtu hrozí Česku vážné ekonomické problémy. Kalousek proto ve čtvrtek vyzval ke svolání mimořádného zasedání Sněmovny. V opačném případě překročí rozpočtový deficit 200 miliard korun.

"Vyzýváme vládu Jana Fischera, aby návrhy ministra financí Janoty předala jako jeden balík Sněmovně," uvedl Kalousek. Sněmovna by pak na mimořádné schůzi měla tyto návrhy co nejrychleji projednat a schválit.

Ministr financí Eduard Janota chce snížit schodek v příštím roce o více než 70 miliard korun. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i s nárůstem spotřební daně u benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun. Jestliže se podaří změny prosadit, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun.  

Pokud by plán na zrychlené řízení v Poslanecké sněmovně neprošel, hrozí podle předsedy Mezinárodní obchodní komory (ICC) v ČR a volebního lídra TOP 09 v Ústeckém kraji Jaromíra Drábka dokonce snížení ratingu České republiky ze strany mezinárodních finančních institucí.

"Snížení ratingu znamená těžší přístup k penězům pro každého podnikatele," dodal Kalousek.

Bude to až na další vládě

TOP 09 se s touto výzvou obrací na všechny strany. Zároveň navrhuje podmínku, že všechna opatření budou platná až do konce roku. Změnit je bude moci až v novém roce vláda vzešlá z připravovaných voleb, která bude mít plnohodnotný mandát.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu řekl, že státní rozpočet by se příští rok mohl díky úsporám a zvýšení některých příjmů pohybovat v rozmezí 170 až 180 miliard korun, což odpovídá pěti procentům HDP. 

Občanská demokratická strana navrhuje po letošních parlamentních volbách schválit státní rozpočet na rok 2010 s deficitem převyšujícím 200 miliard korun. Zároveň však chce během prvního poletí příštího roku připravit 18měsíční rozpočet na druhé pololetí 2010 a celý rok 2011. Tento rozpočet bude reagovat na aktuální stav ekonomiky.

Jiří Vavroň, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Advokát navrhl zneplatnit referendum o stavbě repliky Vřídelní kolonády ve Varech

-

včera 20:29 Karlovarský advokát Ronald Němec podal u Krajského...

Sotva se dálnice D1 rozjela, už zase stála. Nehody a sníh zastavily provoz na Vysočině

-

včera 19:37 aktualizováno Problémy kvůli počasí na dálnici D1 na...

Vláda má odmítnout přerozdělování migrantů, rozhodla Sněmovna

-

včera 18:56 aktualizováno Vláda by při projednávání unijní...

Drahoš dostal do druhého kola milióny, Zemanovi zatím účet nenarostl

-

včera 18:37 Na financování druhého kola kampaně už dostal jeden ze...

Zeman tento týden nestihne přijmout demisi vlády, na Babiše nemá čas

-

včera 16:35 aktualizováno Prezident Miloš Zeman nemá tento týden...

Komunista Ondráček nebude v čele komise pro kontrolu GIBS

-

včera 14:35 aktualizováno Sněmovna do čela komise pro kontrolu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby