Domácí

TOP 09 vyzývá k rychlé léčbě rozpočtu, svolává mimořádnou schůzi Sněmovny

obrazek

Předseda Národního výboru Mezinárodní obchodní komory Jaromír Drábek a Miroslav Kalousek (oba TOP 09)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

20.8.2009 12:07 TOP 09 ústy svého zakladatele Miroslava Kalouska varovala, že bez rychlého schválení návrhů na snížení schodku státního rozpočtu hrozí Česku vážné ekonomické problémy. Kalousek proto ve čtvrtek vyzval ke svolání mimořádného zasedání Sněmovny. V opačném případě překročí rozpočtový deficit 200 miliard korun.

"Vyzýváme vládu Jana Fischera, aby návrhy ministra financí Janoty předala jako jeden balík Sněmovně," uvedl Kalousek. Sněmovna by pak na mimořádné schůzi měla tyto návrhy co nejrychleji projednat a schválit.

Ministr financí Eduard Janota chce snížit schodek v příštím roce o více než 70 miliard korun. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i s nárůstem spotřební daně u benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun. Jestliže se podaří změny prosadit, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun.  

Pokud by plán na zrychlené řízení v Poslanecké sněmovně neprošel, hrozí podle předsedy Mezinárodní obchodní komory (ICC) v ČR a volebního lídra TOP 09 v Ústeckém kraji Jaromíra Drábka dokonce snížení ratingu České republiky ze strany mezinárodních finančních institucí.

"Snížení ratingu znamená těžší přístup k penězům pro každého podnikatele," dodal Kalousek.

Bude to až na další vládě

TOP 09 se s touto výzvou obrací na všechny strany. Zároveň navrhuje podmínku, že všechna opatření budou platná až do konce roku. Změnit je bude moci až v novém roce vláda vzešlá z připravovaných voleb, která bude mít plnohodnotný mandát.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu řekl, že státní rozpočet by se příští rok mohl díky úsporám a zvýšení některých příjmů pohybovat v rozmezí 170 až 180 miliard korun, což odpovídá pěti procentům HDP. 

Občanská demokratická strana navrhuje po letošních parlamentních volbách schválit státní rozpočet na rok 2010 s deficitem převyšujícím 200 miliard korun. Zároveň však chce během prvního poletí příštího roku připravit 18měsíční rozpočet na druhé pololetí 2010 a celý rok 2011. Tento rozpočet bude reagovat na aktuální stav ekonomiky.

Jiří Vavroň, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Přichází babí léto s teplotami kolem 22 stupňů

-

dnes 10:02 Dny plné slunce a teploty nad 20 stupňů předpovídají...

Zástavba u Masarykova nádraží může být větší

-

dnes 05:31 Zastupitelé hlavního města v minulých dnech potvrdili...

Obrana chce nový tryskáč do vládní letky. Minimálně za miliardu

-

dnes 04:46 Armádní flotila strojů tzv. vládní letky se bude...

Čeští politici ocenili výhru Merkelové, podle Babiše vyhrála AfD

-

včera 21:42 Čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky...

Zemanovy výroky jsou na hraně nátlaku, řekl ÚS k Rathově stížnosti, kterou ale zamítl

-

včera 19:26 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost, v níž bývalý...

Armáda po incidentu na Letné zrušila seskoky parašutistů, oznámil Stropnický

-

včera 14:35 Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v pořadu Otázky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby