Koktejl

Muž bez nohou skočil s padákem ze čtyř kilometrů

13.8.2009 11:13 Jinak než triumf vůle snad ani nejde nazvat výkon armádního vysloužilce. Dana Bowman patřil k elitě parašutistů americké armády, avšak nehoda, která se stala před 15 lety ho připravila o obě nohy. Díky obdivuhodnému odhodlání dokázal Bowman po 15 letech s umělými protézami skočit s padákem znovu.

Dana Bowman je ve světě parašutismu zejména kvůli strašidelné nehodě, která se udála před 15 lety. Tehdy se Bowman srazil se svým kolegou Josem Aguillonem ve střední výšce během letu. Bývalý člen speciálních jednotek Golden Knights se svým kolegou předvedl při seskoku obtížný prvek zvaný Diamond Track více než padesátkrát, ten den to však nevyšlo.

Při prvku Diamond Track se letci před rozevřením padáku několikrát míjí, avšak tentokrát jim načasování nevyšlo a parašutisté do sebe narazili. Aguillon zahynul hned v okamžiku nárazu a Bowman v ten samý moment přišel ještě ve výšce více než 3,5 kilometru o obě nohy, které mu prudký náraz ve vteřině amputoval.

Kombinovaná rychlost obou parašutistů byla v moment nárazu bezmála 500km/h. Celý incident byl navíc zachycen na video a do dneška koluje po internetu.

Zachránili ho lékaři

Bowmanův padák se včas rozevřel a on byl tak po přistání okamžitě transportován do nemocnive ve Phoenixu, kde mu doktoři uzavřeli otevřené rány po uražených nohých a úspěšně zastavili krvácení, čímž mu zachránili život.

Po 15 letech překonal Bowman stín minulosti a rozhodl se skočit z výšky čtyř kilometrů a i tentokrát jeho skok snímala kamera. Nové záběry však už narozdíl od těch starých nezpůsobují žaludeční nevolnost, ale volají po uznání síly Bowmanovy vůle.

Jakub Kynčl, Novinky

nahoru

Koktejl:

Novozélandský bezdomovec se vzdal všeho, co měl, ve prospěch nemocných dětí

-

dnes 12:05 Největší srdce mají většinou ti, od kterých bychom to...

Žena zardousila vzteklého rysa holýma rukama

-

dnes 10:00 Dramatické okamžiky zažila ve čtvrtek 7. června...

Klarinetista vysoudil přes šest miliónů od dívky, která mu zničila sen

-

dnes 05:26 Ve středu 13. května soud v kanadském Torontu rozhodl...

Američanka získá miliardu za zranění nákupním vozíkem

-

včera 19:16 Američanka Marion Hedgesová jako odškodnění za těžká...

Černá zmrzlina či veganské koblížky. V Praze byly k mání netradiční pochoutky

-

včera 15:37 Video: Zmrzlina k létu nepochybně patří a během...

Chladicí věže se při demolici zhroutily jako domeček z karet

-

včera 12:43 Video: V sobotu došlo ve floridském městě Jacksonville...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů