Žena

Chlamydie mohou zavinit neplodnost i samovolný potrat

obrazek

Každý desátý pár v Česku se potýká s neplodností. Jednou z příčin mohou být i chlamydie, které mohou mimo jiné způsobit i samovolný potrat.

Profimedia.cz

18.8.2009 08:34 Každý desátý pár v Česku se potýká s neplodností. Jednou z příčin mohou být i chlamydie. Lékaři tudíž doporučují párům, které touží po rodičovství, aby se na infekci nechaly vyšetřit. Chlamydie totiž způsobují také samovolný potrat.

"Příčin neplodnosti je mnohem víc, jen na části se podílejí chlamydie. Problém u chlamydií je především v samotném odhalení. Přestože jeden den může být žena po vyšetření shledána zdravou, za tři dny už její nález může být pozitivní," vysvětluje prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Infekce je totiž přenášena sexem. A její přenos může způsobit každý rizikový sex. Proto lékaři vyšetřují především rizikové dvojice, které přiznávají více sexuálních partnerů. Důvodem k vyšetření žen mohou být i obtíže, jako výtok nebo krvácení po styku, bolestivá menstruace či pálení při močení.

Důsledky infekce se projeví až po letech

Chlamydie patří celosvětově k velmi časté infekci přenášené sexuální cestou, ročně postihne 90 miliónů mužů a žen, nejčastěji mladých od 15 do 30 let věku.

Pokud se infikovaný neléčí, bakterie v těle zůstává a následky se projeví často až po letech. Mimo jiné jsou chlamydie v podezření, že spouštějí únavový syndrom. Chlamydie byly údajně prokázány také u všech lidí, kteří onemocněli roztroušenou sklerózou. I když nemoc nezpůsobují, velmi pravděpodobně se na jejím vzniku nějakým způsobem podílejí.

Novinky, ČTK

nahoru

Žena:

Adéla Gondíková: S Jirkou jsme voda a oheň, doplňujeme se jako ozubená kolečka

-

dnes 08:28 Obrazem: Na čerstvou pětačtyřicítku Adéla Gondíková...

Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Co všechno škodí plodnosti mužů

-

včera 13:57 Kdysi byla neplodnost považována za vysloveně dámský...

Alena Mihulová: Stále se učím být oporou sama sobě

-

včera 08:43 Obrazem: Než získala Českého lva za roli pečovatelky...

Alzheimerově chorobě se dá předcházet, je k tomu zapotřebí mentální a fyzická aktivita

-

21.9. 13:17 Alzheimerova choroba patří mezi největší strašáky...

Načerpejte módní inspiraci z rušných ulic Londýna

-

21.9. 12:05 Obrazem: Měsíc módy je v plném proudu a ve světových...

Jediný člověk, který může vyložit váš sen, jste vy sami

-

21.9. 11:05 Naši předci byli mnohem více pověrčiví než jsme my,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů