Krimi

Obhájce, který podváděl u soudu, skončil v advokacii

obrazek

Obhájce starosty Letkova Václava Řehoře nemůže pět let působit v advokacii. Ilustrační fotografie

Profimedia.cz

4.8.2009 12:45 Plzeňského právníka, který je od května trestně stíhán v souvislosti s nezákonnými praktikami při obhajobě starosty Letkova u Plzně, nechalo vyškrtnout ze seznamu advokátů představenstvo České advokátní komory ČAK). Roman Mach nesmí pracovat v advokacii nejméně po dobu pěti let.

„Nadále nemůže vykonávat advokacii, protože páchal trestnou činnost, která ohrozila důvěru v řádný výkon advokacie,“ řekla Právu mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Podle ní ale není důvodem postihu exadvokáta současné obvinění, ale jiné trestní řízení, které už bylo pravomocně ukončeno.„O jaké se jedná ale nemohu sdělit s ohledem na to, že dotyčný právník je už vyškrtnut ze seznamu advokátů,“ dodala Chaloupková.

Doplnila ještě, že Mach může po pěti letech ČAK znovu zažádat o zapsání do seznamu advokátů. „Komora může ale i nemusí jeho žádosti vyhovět.,“ uzavřela Chaloupková.

Mach je stíhán za obhajobu letkovského starosty Václava Řehoře pro trestný čin nadržování. Podle státního zástupce zašel za hranici zákona při snaze očistit svého klienta, který v listopadu loňského roku dostal podmínku za svévolné nakládání s obecním majetkem.

Starosta Letkova Václav Řehoř (vpravo) v soudní síni. FOTO: Patrik Biskup, Právo

Právníka policisté začali stíhat pro podezření, že v průběhu trestního řízení vyhotovil falešný důkaz, který měl dokazovat Řehořovu nevinu. „Byl to uměle vyhotovený důkaz, který měl zakrýt trestnou činnost starosty a zahladit stopy,“ uvedla soudkyně Drahomíra Regnerová, která starostovi uložila za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněný trest a odvolací soud její rozhodnutí potvrdil.

Soud se také podivoval nad tím, že Mach zastupoval jak obžalovaného starostu, tak byl zároveň právníkem obce, která v případu figurovala jako poškozená strana. 

pab, Právo

nahoru

Krimi:

V Jeseníkách zachraňovali skialpinistu, kterého zavalil sesuv sněhu

-

včera 23:02 Pětatřicetiletý skialpinista se ve středu odpoledne...

Při požáru rodinného domu plného odpadků zemřela žena

-

včera 22:22 Video: Požár rodinného domu v Krupé na Rakovnicku...

Ženě při práci zůstala ruka ve stroji na rohlíky, slisoval i prstýnek

-

včera 18:01 Obrazem: Pražští hasiči ve středu kolem poledne...

Soudce, který změnil vyhlášený rozsudek, dostal po deseti letech trest

-

včera 16:19 Po dlouhých deseti letech se podařilo uzavřít případ...

Kosti z kanálu na Berounsku patřily devět let pohřešovanému mladíkovi

-

včera 14:14 Policistům se podařilo díky DNA objasnit nález...

Policie zasahovala v advokátní kanceláři Rittigových právníků

-

včera 13:18 Policie obvinila dva lidi z krácení daní, čímž podle...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby