Krimi

Obhájce, který podváděl u soudu, skončil v advokacii

obrazek

Obhájce starosty Letkova Václava Řehoře nemůže pět let působit v advokacii. Ilustrační fotografie

Profimedia.cz

4.8.2009 12:45 Plzeňského právníka, který je od května trestně stíhán v souvislosti s nezákonnými praktikami při obhajobě starosty Letkova u Plzně, nechalo vyškrtnout ze seznamu advokátů představenstvo České advokátní komory ČAK). Roman Mach nesmí pracovat v advokacii nejméně po dobu pěti let.

„Nadále nemůže vykonávat advokacii, protože páchal trestnou činnost, která ohrozila důvěru v řádný výkon advokacie,“ řekla Právu mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Podle ní ale není důvodem postihu exadvokáta současné obvinění, ale jiné trestní řízení, které už bylo pravomocně ukončeno.„O jaké se jedná ale nemohu sdělit s ohledem na to, že dotyčný právník je už vyškrtnut ze seznamu advokátů,“ dodala Chaloupková.

Doplnila ještě, že Mach může po pěti letech ČAK znovu zažádat o zapsání do seznamu advokátů. „Komora může ale i nemusí jeho žádosti vyhovět.,“ uzavřela Chaloupková.

Mach je stíhán za obhajobu letkovského starosty Václava Řehoře pro trestný čin nadržování. Podle státního zástupce zašel za hranici zákona při snaze očistit svého klienta, který v listopadu loňského roku dostal podmínku za svévolné nakládání s obecním majetkem.

Starosta Letkova Václav Řehoř (vpravo) v soudní síni. FOTO: Patrik Biskup, Právo

Právníka policisté začali stíhat pro podezření, že v průběhu trestního řízení vyhotovil falešný důkaz, který měl dokazovat Řehořovu nevinu. „Byl to uměle vyhotovený důkaz, který měl zakrýt trestnou činnost starosty a zahladit stopy,“ uvedla soudkyně Drahomíra Regnerová, která starostovi uložila za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněný trest a odvolací soud její rozhodnutí potvrdil.

Soud se také podivoval nad tím, že Mach zastupoval jak obžalovaného starostu, tak byl zároveň právníkem obce, která v případu figurovala jako poškozená strana. 

pab, Právo

nahoru

Krimi:

Nehoda a déšť komplikují dopravu na Pražském okruhu. Řidiči se zdrží desítky minut

-

dnes 08:55 aktualizováno Dopravní nehoda, déšť a silný provoz v...

Muž ukradl loď z pražského nábřeží. Udělal to kvůli satanovi

-

včera 15:39 Video: Na lodi stíhali v uplynulém týdnu pražští...

Policie zadržela podezřelého z vraždy ve vlaku

-

včera 12:53 aktualizováno Policie zadržela 39letého muže,...

Svůdník žen vylákal z obětí 2,5 miliónu. Policie hledá další poškozené

-

23.9. 21:33 Video: Deset žen již podle policie podvedl 31letý muž...

Policie vyšetřuje násilný čin, který se stal ve vlaku. Zřejmě jde o vraždu

-

23.9. 18:40 Policie vyšetřuje závažný násilný trestný čin, který...

Muž spadl z Karlova mostu do Vltavy, zachránila ho dvojice z lodi

-

23.9. 17:42 Video: Lidé z výletní lodi, která v sobotu odpoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby