Domácí

TOP 09 dostala přes 14 miliónů, z toho 11 od veterináře

obrazek

Miroslav Kalousek (vlevo) s Karlem Schwarzenbergem.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

24.7.2009 12:24 (aktualizováno: 24.7.2009 15:25) Strana TOP 09 v pátek po poledni zveřejnila na svém webu seznam lidí, kteří jí darovali finanční příspěvek. Celkem strana zatím obdržela přes 14,5 miliónu korun. Nejštědřejším dárcem se stal Dušan Novotný z Brna, který straně věnoval 11 miliónů korun.

Mezi 76 dárci jsou také čtyři společnosti. Druhou největší částku, milión korun, věnoval straně Štefan Loncnar z Prahy 5. Celkem na účet strany dorazilo 14 674 796 korun.

Z vedení strany přispěli Marek Ženíšek, který věnoval 20 tisíc korun, a Jaromír Drábek, který dal 200 tisíc. Mezi přispěvateli je s 20 tisíci korunami i manžel bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, která povede stranickou kandidátku v jižních Čechách. [celá zpráva]

"Jsme první politickou stranou, která takto transparentně zveřejnila své dárce. Veřejný dohled na financování politických stran pokládáme za samozřejmou součást politické kultury,“ řekl člen přípravného výboru a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Peníze jsou jediná věc, jak mohu pomoci, řekl dárce

„Nikdy jsem nikomu nic nedával, teď podle mě přišel ten správný čas,“ vysvětlil Novinkám své rozhodnutí veterinář z Brna Dušan Novotný. Nic si od dárcovství neslibuje, jen to, že ve volbách strana uspěje a k moci se tak dostane pravicová vláda.

„Jediné, co pro ně můžu udělat, je poslat jim peníze, protože v politice se angažovat nechci,“ dodal Novotný. Navíc nevyloučil, že by stranu opět podpořil v budoucnu. Peníze prý má. „Podnikám již od roku 1989 a za tu dobu jsem prodal deset firem,“ upřesnil.

O jeho rozhodnutí příliš lidí v jeho okolí nevědělo. O jedenácti miliónech darovaných TOP 09 informoval manželku, která záměr podporuje. Nikoho ve straně nezná, ani s nikým nemluvil. Informace i číslo účtu si našel na internetu.

Jaroslav Soukup, Tomáš Holý, Novinky

nahoru

Domácí:

Téměř třetina cest ministra Hermana vedla do Německa

-

včera 20:22 Nejčastějším cílem bývalého ministra kultury Daniela...

Hamáček: Německo neplánuje změny režimu na hranici s ČR

-

včera 19:15 Německo neplánuje kvůli nelegální migraci měnit režim...

Senát schválil novelu, která má urychlit dopravní stavby

-

včera 19:04 Senát ve středu po rozsáhlé debatě schválil poslanecký...

Vytrvalý déšť přidělává práci hasičům

-

včera 16:41 aktualizováno Kvůli vytrvalým dešťům zasahovali zatím...

Podezřelých tendrů ve zdravotnictví bude hodně, naznačuje prověrka ministra

-

včera 16:22 Ministerstvo zdravotnictví obdrželo první informace o...

Parkanová uspěla se stížností na pokutu za zveřejnění protokolů

-

včera 16:14 Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová uspěla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů