Bydlení

Lobkovická komora na Labi se uzavře, čeká ji rekonstrukce

obrazek

Přes plavební komoru v Lobkovicích jezdí nákladní i malé lodě.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

27.7.2009 06:00 Průjezd plavební komorou na Labi v Lobkovicích bude pozastaven kvůli očekávaným opravám. Průplav pro lodě je tady již od roku 1922. Tato rekonstrukce prodlouží životnost o dalších 30 let.

„Současné vybavení je zastaralé a neodpovídá evropským normám. Oprava obnáší výměnu ovládání vrat, žebříků, na řadu přijdou i šoupata nebo kanály,“ řekl Právu ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.

Rekonstrukce podle něj budou většinou probíhat za provozu, ale dva týdny koncem léta bude při nejzásadnějších pracích úplná odstávka. „Provoz tady není příliš velký, propluje tudy několik lodí denně, vozí se tu zemědělské produkty, stavební materiály nebo vyrobené trupy lodí z loděnice ve Chvaleticích,“ dodal Šefara, podle něhož by tu mohl být čilejší ruch po dostavbě logistického centra v Poděbradech, a loďaři také stále doufají ve výstavbu jezů u Děčína, které by zajistily splavnost řeky po celý rok.

Dotace na opravy z EU

Modernizace zdymadel v Lobkovicích bude stát přes 23 miliónů korun, 85 procent platí Evropská unie. Lodě by se přes novou komoru měly dostat v září tohoto roku. Na další opravy cesty zatím nemá ředitelství dost peněz.

„Peníze z EU už jsme dočerpali, takže doufáme, že se podaří získat další. Pak by se měly opravovat komory u Nymburka a Kostomlátek na Nymbursku."

Radek Plavecký, Právo

nahoru

Bydlení:

Plánujete přechod na solární systém? S přípravami začněte už na podzim

-

dnes 12:32 Pokud přemýšlíte o pořízení vlastního solárního...

K rekonstrukci bytu přizvali i rodiče, s výsledkem jsou všichni spokojeni

-

dnes 08:42 Obrazem: Mladí manželé šli podobnou cestou, jako...

Rozjeďte dřevařskou symfonii se štípačkou

-

dnes 08:00 Palivové dřevo je právě nyní hodně aktuální téma. Jeho...

Galerie moderního umění po rekonstrukci lépe odpovídá svému účelu

-

dnes 06:31 Obrazem: Jedním z pětice držitelů ocenění Stavba roku...

Prodej dřevostavby s technickou komplikací

-

včera 14:46 Pan Tomáš prodával dřevostavbu rodinného domku...

Jak vybrat správné kotce a boudy pro psy

-

včera 13:07 Majitelé, kteří mají psa na zahradě, hned na začátku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby