Bydlení

Lobkovická komora na Labi se uzavře, čeká ji rekonstrukce

obrazek

Přes plavební komoru v Lobkovicích jezdí nákladní i malé lodě.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

27.7.2009 06:00 Průjezd plavební komorou na Labi v Lobkovicích bude pozastaven kvůli očekávaným opravám. Průplav pro lodě je tady již od roku 1922. Tato rekonstrukce prodlouží životnost o dalších 30 let.

„Současné vybavení je zastaralé a neodpovídá evropským normám. Oprava obnáší výměnu ovládání vrat, žebříků, na řadu přijdou i šoupata nebo kanály,“ řekl Právu ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.

Rekonstrukce podle něj budou většinou probíhat za provozu, ale dva týdny koncem léta bude při nejzásadnějších pracích úplná odstávka. „Provoz tady není příliš velký, propluje tudy několik lodí denně, vozí se tu zemědělské produkty, stavební materiály nebo vyrobené trupy lodí z loděnice ve Chvaleticích,“ dodal Šefara, podle něhož by tu mohl být čilejší ruch po dostavbě logistického centra v Poděbradech, a loďaři také stále doufají ve výstavbu jezů u Děčína, které by zajistily splavnost řeky po celý rok.

Dotace na opravy z EU

Modernizace zdymadel v Lobkovicích bude stát přes 23 miliónů korun, 85 procent platí Evropská unie. Lodě by se přes novou komoru měly dostat v září tohoto roku. Na další opravy cesty zatím nemá ředitelství dost peněz.

„Peníze z EU už jsme dočerpali, takže doufáme, že se podaří získat další. Pak by se měly opravovat komory u Nymburka a Kostomlátek na Nymbursku."

Radek Plavecký, Právo

nahoru

Bydlení:

Zimní zahradu prohřeje červená barva

-

dnes 07:54 Končící únor byl pro mnohé nejen měsícem chladu, ale i...

Odborníci i laici zvolili nejlepším Domem roku 2018 Vilu nad vodopádem

-

včera 11:20 Obrazem: Odborná porota ankety o nejlepší rodinný dům...

Malý byt po rekonstrukci vyhlíží jako větší a vzdušnější

-

včera 09:09 Obrazem: Nový majitel vybydleného bytu 1+1 v panelovém...

Rekonstruovaný palác v centru Prahy nově zkracuje chodcům cestu

-

včera 06:06 Video: Historická budova z 15. století v centru Prahy...

Jak reklamovat vadnou nemovitost

-

22.2. 14:05 V minulém článku v našem seriálu jsme si ukázali, že...

Producent a scenárista Tomáš Magnusek bydlí kousek od splavu

-

22.2. 12:18 Obrazem: Filmový producent, scenárista, hoteliér a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby