Kultura

Kniha o Miloši Kopeckém Co za to stálo jej vystihuje coby mistrného filozofa

16.7.2009 12:13 Řekne-li se Miloš Kopecký, každý vzpomene doktora Štrosmajera z Dietlova seriálu Nemocnice na kraji města. Pamětníci však vědí, že tento herec s bohatou filmovou a divadelní kariérou byl i svérázným filozofem života.

Milan Hein, principál pražského Divadla Ungelt, s ním nedlouho před jeho smrtí (zemřel v roce 1996 ve věku 73 let) natočil tři televizní půlhodinky a nyní jejich vyprávění opět vychází knižně pod názvem Co za to stálo... O dětství a mládí, o divadle, o osobnostech, o politice, o ženách, o stáří.

 

Správný muž ženy miluje a nerozebírá jeMiloš Kopecký

„O ženách se nemá mluvit,“ řekl Heinovi Kopecký. „Ženy jsou tu od toho, aby byly obdivovány, a ne pochopeny. To říkal už Voltaire... Já se domnívám, že správný chlap musí mít v sobě malé zrnko, malou krůpěj čehosi ženského a na druhé straně žena, správná žena, v sobě musí mít rys chlapství. Bez toho ženského rysu to není chlap, nýbrž lopata, a žena bez mužského rysu není žena, nýbrž slepice.“

Kopeckého přemítání nad životem je vtipné a inspirativní. Až se člověk přistihne při smutku, že kniha končí a přitom bychom se mohli ještě hodně dozvědět. O jeho hraní i osobním životě. I když to hlavní s Heinem probral. Možná překvapí skromností. Přehledem. Nedělá ze sebe pupek světa. I když také říká: „To, v čem jsme žili, bylo špatné, ale mělo to i světlé stránky. To, co žijeme teď, je v podstatě dobré, ale má to své stinné stránky."

Milan Hein: Co za to stálo

Vydalo nakladatelství XYZ

188 stran

199 Kč

František Cinger, Právo

nahoru

Kultura:

Zoufalé rodiny chtěly uletět komunistům balónem. Snímek Balón míří do kin

-

dnes 10:02 Video: Snímek režiséra Michaela Herbiga nabízí skutečný...

Žádný hip-hop ani Madonna, žebříček v USA ovládl 76letý McCartney

-

dnes 08:02 Britský hudebník Paul McCartney ovládl po více než...

Nová alba: Ivan Kral, Olympic či David Guetta

-

dnes 07:00 V posledních dnech se v hudebním světě objevily novinky...

Zpěvák MikAel si troufnul na cover Petera Gabriela

-

včera 18:59 Video: Český zpěvák a hudebník MikAel natočil novou...

Režisér X-Menů chce oživit Rudou Sonju, téměř legendární béčko z 80. let

-

včera 17:04 Osmdesátá léta zažívají velký návrat ve filmu i v...

Captain Marvel nabízí první trailer

-

včera 16:03 Video: Captain Marvel je novou hvězdou ze světa...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů