Internet a PC

Nejtenčí navigace na světě má český rodokmen

obrazek

Navigace Dynavix Nano

Novinky

10.7.2009 17:43 Před loňskými Vánoci představila tuzemská společnost Dynavix nejtenčí navigaci na světě s názvem Atto. Některým uživatelům ale nemusel vyhovovat u tohoto modelu menší displej, nebo absence bezdrátové technologie Bluetooth, která dokáže navigační přístroj proměnit v automobilu na handsfree. To vše ale nabízí nová hi-tech navigace Dynavix Nano, která je navíc ještě tenčí než předchozí model.

Zaujmout zákazníka se nová satelitní navigace Dynavix Nano snaží hned několika různými zbraněmi. Především prostorným 4,3palcovým displejem, tenkým designem, množstvím doplňkové výbavy v základním balení, nebo například doplňkovými multimediálními funkcemi, které většina konkurenčních modelů nenabízí vůbec.

Navigace Dynavix Nano

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Mezi nadstandardní funkce patří například funkce hudebního přehrávače. Samozřejmě je ale na prostorném displeji možné prohlížet fotografie, a také přehrávat videa, jež uložíte na paměťovou kartu. Kvůli tomu ale zařízení spadá do vyšší cenové kategorie s hranicí okolo deseti tisíc korun.

Společně s navigací v balení naleznete také praktické kožené pouzdro.

FOTO: Ondřej Lazar krynek, Novinky

Navigace přežije i drsnější zacházení

Oproti staršímu modelu Atto dostala novinka kovový rám dotykového displeje. To působí na první pohled prestižnějším dojmem, ale hlavně celé zařízení je díky tomu o poznání pevnější. Zadní strana je vyrobena z plastu. Navigace celkově působí velmi bytelným dojmem a rozhodně by měla přečkat i drsnější zacházení.

Konektorová výbava navigace

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Tlačítka i konektory jsou umístěné po stranách. Nahoře najdete jen vypínač s indikační diodou, vpravo potom USB konektor pro nabíječku/autoadaptér a úchytku pro přichycení poutka na ruku. Na levé straně je umístěn slot paměťových karet microSD a konektor sluchátek. Vypínač baterie, který slouží také jako hard-reset, je umístěn na spodní straně přístroje.

Konektorová výbava navigace

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Multimédia jako největší přednost

Přímo po zapnutí se dostaneme do hlavního menu, kde si můžeme vybrat, jestli chceme zapnout satelitní navigaci, nebo některou z nadstandardních funkcí. Vybírat můžeme mezi nabídkami Hudba, Foto a Video.

Navigace Dynavix Nano

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Prohlížeč fotografií i přehrávač hudby a videa se ovládá velice intuitivně. Hlasitost reproduktoru je dostatečná pro bezproblémový poslech za jízdy i při vyšších rychlostech. Žádnou hi-fi kvalitu přehrávání ale nečekejte.

Všechny multimediální soubory můžete ukládat na paměťovou kartu. Součástí balení je microSDHC karta s kapacitou 8 GB. Tu je samozřejmě možné v případě potřeby vyměnit za ještě větší variantu.

Navigace Dynavix Atto se stojánkem na čelní sklo automobilu.

FOTO: Novinky

Zařízení je navíc možné v automobilu využívat jako bluetooth handsfree, ke kterému připojíte klidně i několik zařízení najednou. Z mobilu můžete do navigace nechat nahrát všechny kontakty, které poté vytáčíte přímo na dotykovém displeji, aniž byste museli za jízdy ovládat mobil.

Navigace je velká zábava

Stejně jako u předchozích navigačních zařízení Dynavix i Nano obsahuje vtipné hlášky herce Pavla Lišky. Řidiči se tak mohou setkat s komentářem jako „Brzdi, brzdi, brzdi...“, „Tak doufám, že víte, co děláte.“ nebo „Bacha, megakřižovatka.“. Pokud by vám Liškův hlas nevyhovoval, můžete jako alternativu zvolit povely herečky Ilony Svobodové.

Ukázka práce s navigací Dynavix s hláškami českého herce Pavla Lišky.

Vyhledávání družic, které je nezbytné k zahájení navigování, má poněkud pomalejší odezvu. Na cestách vás ale nijak zvlášť nezpomalí. Po Praze fungovala navigace zcela bezproblémově, včetně údajů o jednosměrkách. Problém neměla ani v menších vesnicích v okolí Prahy, kde byly pečlivě zakresleny všechny hlavní trasy.

Seznam bodů zájmu sice není dokonalý, většinu obchodů, benzínových pump nebo zastávek MHD však naleznete. Perfektně fungovalo i vyhledávání adres a přeplánování trasy v případě chyby řidiče. V balení naleznete také praktický externí RDS-TMC přijímač.

Zajímavou funkcí je Kniha jízd, která dobře poslouží především profesionálním řidičům.

FOTO: Novinky

Navigační část se ovládá poměrně intuitivně. Volit můžete mezi režimem pro začínající a zkušené uživatele. Velice příjemné je na mapových podkladech zobrazení 3D budov. Během prvního spuštění je Nano nastaveno tak, aby byly zobrazeny jen ty nejdůležitější informace.

Zobrazení si ale můžete přizpůsobit přesně podle vašich představ, a to ať už mluvíme o kurzoru, barevném schématu map nebo pozadí menu. Přidávat je také možné další informační řádky, jako je čas dosažení cíle nebo klesání a stoupání.

Navigace Dynavix Nano dokáže zobrazit také 3D budovy.

FOTO: Novinky

Navigaci navíc můžete zakoupit s příplatkem necelých tisíc korun ve speciální edici 3R. Ta zajišťuje po dobu tří let bezplatnou aktualizaci mapových podkladů, tedy všech 43 evropských států, po kterých vás může přístroj bezproblémově provést. Aktualizace je zajištěna prostřednictvím aplikace Dynavix Manager, která je ke stažení na webových stránkách výrobce.

I když to většinu řidičů nebude příliš trápit, slabší stránkou navigace je výdrž na baterii. Bez napájecího adaptéru se přístroj neobejde ani jednu hodinu. Integrovaná baterie poslouží tedy především pro naplánování trasy během cesty k autu.

Hodnocení

Česká navigace Nano od společnosti Dynavix je celkově povedeným přístrojem, který i přes velice tenký vzhled nabídne bytelnou konstrukci. Novinka obsahuje všechny moderní výdobytky včetně upozornění na radary a zanášení vlastních dat (včetně radarů).

Navigace Dynavix Nano

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Výhodou je také prostorný displej, který dovolí bezproblémově sledovat nahraná videa, nebo ukázat známým fotografie z poslední dovolené. Příjemná je také technologie Bluetooth, pomocí níž dokáže zařízení v automobilu nahradit i handsfree, nebo FM vysílač který umožňuje propojit navigaci s autorádiem.

Slabší stránkou přístroje je tak snad jen výdrž integrované baterie, kvůli které je uživatel poután při delších cestách na napájecí adaptér. Prosadit se na trhu ale nebude mít český rodák příliš jednoduché, neboť v této cenové kategorii nabízí konkurence podobně vybavené přístroje, jako je například TomTom Go 930, Garmin Nüvi 760T, nebo Mio C725 EU.

Technické parametry

Miloslav Fišer, Marek Schäferling, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Hackeři to budou mít těžší. Nová služba má zamezit masivním útokům

-

dnes 11:12 Sdružení CZ.NIC, které má na starosti českou národní...

Němci chystají termínové kontrakty na bitcoin

-

dnes 10:23 Německý burzovní operátor Deutsche Börse uvažuje o tom,...

Galileo pomáhá řidičům i záchranářům již rok

-

dnes 09:26 Přesně před rokem – 15. prosince 2016 – byl oficiálně...

Federální komise v USA chce omezit neutralitu webu

-

včera 20:07 aktualizováno Americká Federální komise pro spoje...

Apple investuje miliardy do společnosti Finisar. Kvůli iPhonu X

-

včera 14:35 Video: Výrobce optických komponentů Finisar získá...

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

-

včera 12:29 Jižní Korea zvažuje, že zdaní kapitálové zisky z...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby